دانه‌های انگور را زمانی که خشک می‌کنند کشمش می‌نامند. مویز در واقع دانه خشک شده انگور سیاه است که بسته به نوع انگور انواع کشمش و مویز با ویژگی‌ها و فواید متفاوتی وجود دارد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با انواع مویز و تفاوت و ویژگی هرکدام آشنا کنیم پس حتما با ما همراه باشید. برای اطلاع از قیمت انوع مویز کلیک کنید.

پیشنهاد خرید

بادام مامایی خام با پوست(100 گرم)

44,000 تومان44,000 تومانخرید و ثبت سفارش

انواع مویز و ویژگی های آنها

انواع مویز و ویژگی های آنها

۱. کشمش سیاه

کشمش سیاه نام دیگر آن مویز است. رایج‌ترین نوع کشمش است که معمولاً در خانه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. آنها از انگور گرفته می‌شوند. با خشک‌شدن رنگ آن تیره می‌شود. اندازه آن از 1.5 سانتی‌متر تا 2.5 سانتی‌متر بوده و خوردن آن به صورت جویدنی و گوشتی است.

در هر 1 فنجان کشمش مشکی برای سرو مقدار:

 • کالری: 408
 • کل کربوهیدرات: 107 گرم
 • فیبر غذایی: 9.8 گرم
 • پتاسیم: 1284 میلی‌گرم
 • سدیم: 12 میلی‌گرم
 • پروتئین: 5.9 گرم
 • ویتامین A: 2.1٪
 • ویتامین C: 11٪
 • کلسیم: 9.5 درصد
 • آهن: 26 درصد

فواید کشمش سیاه برای سلامتی :

 1. جلوگیری از ریزش مو
 2. روده را تصفیه و پاک‌سازی می‌کند
 3. بهبود سلامت پوست

مویز شاهانی درشت (100 گرم)

قیمت اصلی 43,000 تومان بود.قیمت فعلی 39,500 تومان است.

مویز شاهانی درشت (250 گرم)

قیمت اصلی 105,000 تومان بود.قیمت فعلی 99,000 تومان است.

مویز شاهانی درشت (500 گرم)

قیمت اصلی 205,000 تومان بود.قیمت فعلی 197,500 تومان است.
پیشنهاد خرید

میکس حبه میوه های استوایی (1000 گرم)

585,000 تومان585,000 تومانخرید و ثبت سفارش

۲. کشمش کورینث

مویز زانتیا یونانی یکی از انواع کشمش‌هایی است که خیلی شیرین نیست و حالتی شبیه تارت دارد. از نظر اندازه نسبتاً کوچک است. ما همچنین آنها را به‌عنوان بی‌دانه زانتی می‌نامیم که از انگور Black Corinth به‌دست‌آمده است که بی‌دانه و تیره‌رنگ است. این نوع کشمش بسیار شبیه به کشمش سیاه است؛ اما اندازه آن کوچک‌تر از کشمش سیاه است.

فواید کشمش کورینث برای سلامتی

 • تسکین گلودرد
 • ایمنی را تقویت می‌کند
 • فشارخون را کاهش می‌دهد

مویز شاهانی ریز (100 گرم)

قیمت اصلی 36,500 تومان بود.قیمت فعلی 33,500 تومان است.

مویز شاهانی ریز (250 گرم)

قیمت اصلی 91,500 تومان بود.قیمت فعلی 84,000 تومان است.

مویز شاهانی ریز (500 گرم)

قیمت اصلی 182,500 تومان بود.قیمت فعلی 167,500 تومان است.
پیشنهاد خرید

میکس حبه میوه های استوایی (500گرم)

292,500 تومان292,500 تومانخرید و ثبت سفارش

۳. کشمش سلطانا

کشمش سلطانا به‌خاطر یک انگور سبز ترکی که به‌ویژه از انگور بدون هسته تامپسون گرفته می‌شود، نام‌گذاری شده است. در مقایسه با کشمش، رنگ روشن‌تر و اندازه کوچک‌تری دارد. ما همچنین آنها را “سلطان یا کشمش طلایی” می‌نامیم.

فواید کشمش سلطانا

 • قند خون را کنترل می‌کند
 • کاهش التهاب
 • به هضم غذا کمک می‌کند

مویز با هسته شیراز (100 گرم)

قیمت اصلی 25,000 تومان بود.قیمت فعلی 19,500 تومان است.

مویز با هسته شیراز (1000 گرم)

قیمت اصلی 250,000 تومان بود.قیمت فعلی 195,000 تومان است.

مویز با هسته شیراز (250 گرم)

قیمت اصلی 62,500 تومان بود.قیمت فعلی 49,000 تومان است.

مویز با هسته شیراز (500 گرم)

قیمت اصلی 125,000 تومان بود.قیمت فعلی 97,500 تومان است.
پیشنهاد خرید

میکس حبه میوه های استوایی (250 گرم)

146,250 تومان146,250 تومانخرید و ثبت سفارش

۴. کشمش قرمز

کشمش قرمز خوشمزه‌ترین انواع کشمش است که از انگور قرمز به دست می‌آید. مردم آن را از انگورهای قرمز بدون هسته شعله‌ای استخراج می‌کنند و به همین دلیل است که به آن «کشمش شعله‌ای» نیز می‌گویند.

فواید کشمش قرمز

 • خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد
 • برای سلامت دندان مفید است
 • بینایی چشم را بهبود می‌بخشد

کشمش پلویی درجه 1 (100 گرم)

قیمت اصلی 28,000 تومان بود.قیمت فعلی 21,000 تومان است.

کشمش پلویی درجه 1 (1000 گرم)

قیمت اصلی 280,000 تومان بود.قیمت فعلی 210,000 تومان است.

کشمش پلویی درجه 1 (250 گرم)

قیمت اصلی 70,000 تومان بود.قیمت فعلی 52,500 تومان است.

کشمش پلویی درجه 1 (500 گرم)

قیمت اصلی 140,000 تومان بود.قیمت فعلی 105,000 تومان است.
پیشنهاد خرید

میکس حبه میوه های استوایی (100 گرم)

58,500 تومان58,500 تومانخرید و ثبت سفارش

۵. کشمش سبز

کشمش سبز نازک اما دراز است و معمولاً سبز تیره است. آنها آبدار، لطیف و پر از مواد مغذی فیبر هستند. کشمش سبز در سراسر خاورمیانه و آسیای مرکزی تولید می‌شود.

فواید کشمش سبز برای سلامتی

 • برای عملکرد قلب مناسب است
 • از کم‌خونی جلوگیری می‌کند
 • به هضم غذا کمک می‌کند

کشمش انگور عسگری (100 گرم)

قیمت اصلی 32,000 تومان بود.قیمت فعلی 26,000 تومان است.

کشمش انگور عسگری (1000 گرم)

قیمت اصلی 320,000 تومان بود.قیمت فعلی 235,000 تومان است.

کشمش انگور عسگری (250 گرم)

قیمت اصلی 75,000 تومان بود.قیمت فعلی 66,000 تومان است.

کشمش انگور عسگری (500 گرم)

قیمت اصلی 165,000 تومان بود.قیمت فعلی 125,000 تومان است.

فواید مویز برای سلامتی

فواید مویز برای سلامتی

۱. از کم‌خونی جلوگیری می‌کند

یکی از مهم‌ترین فواید کشمش سیاه برای زنان، توانایی آن در جلوگیری از کم‌خونی است. کشمش سیاه که سرشار از آهن است، نقش مهمی در افزایش سطح هموگلوبین خون دارد و در نتیجه کم‌خونی را درمان می‌کند.اگر هر روز فقط یک‌مشت کشمش سیاه مصرف کنید، می‌توانید اطمینان داشته باشید که آهن موردنیاز روزانه بدن را تأمین کرده اید.

بیشتر بخوانید : ۱۴ آجیل مفید برای کم خونی

۲. سطح کلسترول را کاهش می‌دهد

از مواجهه با سطوح بالای کلسترول خسته شده‌اید، و این شما را از خوردن غذاهای موردعلاقه خود محدود می‌کند؟ خوب، کشمش سیاه را امتحان کنید تا آن را تحت کنترل داشته باشید. با ترکیبات ضد کلسترول موجود در آن، کشمش سیاه با کاهش سطح LDL یا کلسترول بد، برای سلامت قلب و عروق شما مفید است. علاوه بر این، فیبر محلول نقش مهمی در دفع کلسترول در بدن دارد و همچنین آنزیم‌های مختلف جذب‌کننده کلسترول را مهار می‌کند.

۳. فشارخون را تنظیم می‌کند

اگر یکی از مهم‌ترین مسائل بهداشتی که در حال حاضر با آن مبارزه می‌کنیم دیابت است، پس دیگری فشارخون بالا است. یکی از مزایای اصلی کشمش سیاه خیسانده شده در آب، میزان پتاسیم آن است.صبح زود یک‌مشت کشمش سیاه خیس‌خورده بخورید تا سطح سدیم که یکی از عوامل اصلی افزایش فشارخون است، کاهش یابد؛ بنابراین، کشمش سیاه با متعادل کردن سطوح سدیم و پتاسیم در بدن، نقش مهمی در کنترل سطح فشارخون دارد.

مویز با هسته شیراز

۴. برای کاهش وزن

من همه چیز را برای ازدست‌دادن چند پوند اضافی امتحان کردم، اما هیچ‌چیز به طور مؤثری کار نمی‌کند. سپس وقت آن است که مقداری کشمش سیاه را برای صبحانه امتحان کنید.

کشمش سیاه که یک‌شبه در آب خیسانده می‌شود با کنترل گرسنگی برای شما مفید است؛ بنابراین، می‌توانید مصرف غذای خود را مدیریت کرده و از دریافت کالری اضافی جلوگیری کنید.

۵. برای سلامت دندان و استخوان

هنگامی که به دنبال غذاهای غنی از کلسیم هستید و مقداری میوه خشک را دوست دارید، کشمش سیاه را بدون نگرانی انتخاب کنید. سرشار از کلسیم است و برای افراد مبتلا به پوکی‌استخوان بسیار عالی است. علاوه بر این، حاوی بور بوده و همچنین یک ریزمغذی موردنیاز برای استخوان‌های سالم است.

علاوه‌برآن، یکی از فواید قابل‌توجه کشمش سیاه برای سلامتی، فواید آن برای سلامت دهان است. کشمش سیاه با وجود اسید اولئانولیک در آن از پوسیدگی دندان جلوگیری کرده و با میکروب‌ها و حفره‌ها مبارزه می‌کند.

۶. برای پوست مفید است

مقابله با پیری زودرس پوست شما می‌تواند خسته‌کننده باشد. کشمش سیاه که سرشار از آنتی‌اکسیدان است، از آسیب رادیکال‌های آزاد به پوست و در نهایت پیری جلوگیری می‌کند.علاوه بر این، یکی دیگر از فواید کشمش سیاه برای پوست، توانایی آن در محافظت از پوست در برابر آسیب‌های خورشید و آلودگی است.

کشمش سبز

۷. برای مو

وقت آن رسیده است که بدون صرف هزینه گزافی به ریزش مو «نه» قابل‌توجهی بگویید. قیمت کشمش سیاه آن‌قدرها بالا نیست و می‌تواند به شما در حفظ گردش خون در سرتاسر پوست سر کمک زیادی کند؛ بنابراین، در نهایت به ریزش جزئی مو کمک می‌کند.آیا می‌دانستید که کشمش سیاه می‌تواند از سفید شدن بی‌موقع موهای شما نیز جلوگیری کند؟ خوب، حتی اگر تعجب‌آور به نظر برسد، درست است. سرشار از آهن و ویتامین C است که به جذب سریع این ماده معدنی کمک می‌کند تا تغذیه مناسبی برای موها فراهم کند.

۸. ناخالصی‌ها را از خون خارج می‌کند

آیا می‌دانید که اکثر اوقات مشکلات پوستی ما از ناخالصی‌های موجود در خون ما ناشی می‌شود؟ وقتی خون شما پر از سموم، مواد زائد و برخی ناخالصی‌های دیگر می‌شود، پوست شما خشک، مستعد آکنه و کدر می‌شود.فواید کشمش در درجه اول توسط آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن کنترل می‌شود. آنتی‌اکسیدان‌ها به تسریع عملکرد کبد و کلیه کمک می‌کنند و در نتیجه خون را بهتر تصفیه می‌کنند.

۹. برای یبوست فواید دارد

وقتی می‌گویند روده سالم راهی برای داشتن بدن سالم است، ما نمی‌توانیم بیشتر موافق باشیم! کشمش سیاه سرشار از فیبر رژیمی می‌تواند همراه شما برای سلامت روده و سیستم گوارشی باشد.کشمش سیاه با پاک‌سازی دستگاه گوارش برای سلامتی شما مفید است؛ بنابراین معده شما را از یبوست دورنگه می‌دارد و نفخ را نیز کاهش می‌دهد

نکته : اگرچه کشمش سیاه فواید زیادی برای سلامتی دارد، اما باید دقت داشته باشید که در مصرف آن زیاده­روی نکنید. هر نوع عوارض جانبی استفاده بیش از حد از کشمش سیاه در رژیم غذایی شما می‌تواند به چندین مشکل سلامتی از جمله استفراغ، اسهال، ناراحتی معده، اسیدیته، قند خون بالا، انفجار ناگهانی انرژی و مشکلات تنفسی کمک کند.

سؤالات متداول

مویز با هسته شیراز معروف به مویز سلطانا که به‌عنوان کشمش طلایی نیز شناخته می‌شود، بهترین مویز برای سلامتی است. حاوی فیبر، پتاسیم، آهن، فلاونوئیدها و سایر مواد معدنی ضروری است که عناصر بسیار خوبی برای سلامتی ما هستند.

مصرف روزانه 15 تا 20 یا 43 گرم کشمش توصیه می‌شود. بهترین راه برای مصرف روزانه کشمش این است که آن را یک شب در یک فنجان پرازآب آشامیدنی خیس کنید و آنها را صبح ناشتا بخورید.

کشمش قرمز نقش کلیدی در تولید گلبول‌های قرمز دارد. این کشمش همچنین برای بافت‌های سالم و استخوان‌های قوی مفید است، زیرا دارای ویتامین K است. همچنین، اجزای ویتامین C موجود در کشمش قرمز باعث افزایش التیام و جذب آهن می‌شود.

کشمش خیسانده مؤثرتر و مغذی‌تر از کشمش خشک است. وقتی کشمش خیس می‌شود، ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در پوست بیرونی در آب حل می‌شود؛ بنابراین، مواد مغذی که از کشمش به دست می‌آوریم افزایش می‌یابد. کشمش خیس شده به‌ویژه برای افرادی که مشکلات فشارخون بالا دارند مفید است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *