ایران یکی از بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده پسته است. بهترین نوع پسته‌ ای که ایران به‌صورت انبوه صادر می‌کند کله‌ قوچی نام دارد و بهترین پسته در جهان جامبو نام دارد. پسته کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا تولید می­شود، همچنین پسته جامبو نیز در این کشور کشت می‌شود، اما ایران 70 درصد پسته جامبوی دنیا را تولید می‌کند و کارشناسان می‌گویند طعم آن بهتر از جامبوی کالیفرنیایی است.

مقایسه پسته اکبری و پسته کله‌ قوچی

مقایسه پسته اکبری و پسته کله‌ قوچی

۱) مقایسه پسته اکبری با پسته کله‌قوچی از نظر اندازه

پسته کله‌ قوچی بزرگ به دلیل طعم استثنایی و رنگ سبز روشن به‌عنوان یک میان وعده مجلل در سراسر جهان استفاده می‌شود. سایز هر دانه پسته کله‌قوچی تقریباً ۲۰ تا ۲۶ انس است و پسته اکبری فوق‌العاده بلند و کشیده و فوق‌العاده بزرگ است به‌طوری‌ که سایز هر دانه پسته ۲۰ تا ۲۸ انس است. پسته کله‌ قوچی نسبت به پسته‌های دیگر دیر شکوفه می‌دهد و دیررس است، همچنین کوچک‌ترین سایزها طعم شیرین و خوش‌طعمی دارند، پسته کله‌ قوچی بهترین انتخاب برای تهیه شیرینی، دسر و بستنی است.

۲) مقایسه پسته کله ‌قوچی با پسته اکبری از نظر ویژگی ظاهری

  • فوق‌العاده بزرگ و گرد (مانند فندق)
  • بدون گلوتن و منبع خوبی از پروتئین گیاهی، اسیدهای آمینه ضروری و چربی‌های غیراشباع (فقط 1.5 گرم چربی اشباع شده). در مقایسه با سایر پسته‌ ها، مغز پسته کله‌ قوچی منبع غنی‌تری از چربی‌های سالم است. این باعث می‌شود که آن‌ها به یک نوع پسته پرطرف‌دار در بازار تبدیل شوند.
  • پسته اکبری درشت، مانند بادام کشیده و خندان است
  • سرشار از فیبر و سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های مفید
  • نیمه‌ باز و آسان برای مصرف
  • تازه، شیرین و ترد
  • فوق‌العاده بلند و کشیده و فوق‌العاده بزرگ است به‌طوری‌که سایز هر دانه پسته ۲۰ تا ۲۸ انس است.
  • این نوع پسته نسبت به پسته‌های دیگر دیر شکوفه می‌دهد و دیررس است.
  • دو تا از تفاوت‌ های ظاهری پسته کله‌ قوچی و اکبری در رنگ مغز و پوست آنها است به این صورت که: رنگ مغز پسته کله قوچی سبز و مقداری خاکستری‌ رنگ است؛ اما رنگ مغز پسته اکبری ارغوانی است، رنگ پوست پسته کله قوچی سفیدرنگ است؛ اما رنگ پوست پسته اکبری کرم رنگ است.

۳) مقایسه پسته کله ‌قوچی با پسته اکبری از نظر تولید

پس از برداشت پسته کله‌ قوچی ، برای خشک‌کردن پسته و باز کردن پوسته آن از روش‌های فراوری طبیعی یا مکانیکی استفاده می‌کنیم. در روش فراوری طبیعی، پوسته پسته به طور طبیعی ترک می‌خورد. پسته جامبو با مغزهای درشت قبل از برداشت بسیار بزرگ می‌شود؛ بنابراین، بدن آنها زمانی که هنوز روی درختان هستند می‌شکند. ما از دستگاه‌های مخصوصی برای شکستن پوسته پسته‌هایی با سطوح بسته بدون آسیب به مغز استفاده می‌کنیم.

لطیف‌ترین نوع پسته اکبری در انار یکی از شهرهای جنوبی ایران با روزهای گرم و شب‌ های خنک پرورش می‌یابد. انار همچنین مکان مناسبی برای رشد پسته اکبری است؛ زیرا خاک آن دارای کربنات کلسیم بالایی است که برای درختان پسته لازم است. درخت پسته بومی در آسیای مرکزی به‌ویژه ایران است. پسته ایرانی با کیفیت ممتاز خود جایگاهی بی‌نظیر در بازار دارد. اگرچه امروزه پسته کاران آمریکایی سهم قابل‌توجهی از بازار جهانی را به خود اختصاص داده‌اند، اما اکثر خریداران پسته ایرانی را به دلیل طعم و بافت متمایزش نسبت به پسته‌های آمریکایی انتخاب می‌کنند.

در ایران برداشت پسته در اوایل شهریور ماه انجام می‌شود که پوست پسته قرمز است. هر خوشه پسته اکبری به طور منظم حاوی فواید 21 میوه است که یکی از بهترین میوه‌ها در جهان است.

پسته کله قوچی درجه یک و ممتاز (100 گرم)

قیمت اصلی 99,000 تومان بود.قیمت فعلی 82,500 تومان است.

پسته کله قوچی درجه یک و ممتاز (1000 گرم)

قیمت اصلی 990,000 تومان بود.قیمت فعلی 835,000 تومان است.

پسته کله قوچی درجه یک و ممتاز (500 گرم)

قیمت اصلی 495,000 تومان بود.قیمت فعلی 425,000 تومان است.

پسته اکبری شور دستچین زعفرانی (100 گرم)

قیمت اصلی 99,000 تومان بود.قیمت فعلی 88,000 تومان است.

پسته اکبری شور دستچین زعفرانی (1000 گرم)

قیمت اصلی 990,000 تومان بود.قیمت فعلی 845,000 تومان است.

پسته اکبری شور دستچین زعفرانی (250 گرم)

قیمت اصلی 247,500 تومان بود.قیمت فعلی 215,000 تومان است.

پسته اکبری شور دستچین زعفرانی (500 گرم)

قیمت اصلی 495,000 تومان بود.قیمت فعلی 435,000 تومان است.

پسته کله قوچی یا اکبری

پسته اکبری یا کله قوچی

برای پاسخ‌ دادن به این سؤال طبق ویژگی‌های که در بالا بیان کردیم و باتوجه‌ به این که هر دو پسته کله‌ قوچی و پسته اکبری از نوع پرطرف‌دار در جهان هستند؛ اما درهرصورت پسته کله‌قوچی به دلیل فرم ظاهری لوکسی که دارد و به دلیل درشت بودن مغزش از پسته اکبری کمی گران‌ تر است و بیشترین میزان صادرات از ایران به جهان را به خود اختصاص داده است.

پیشنهاد خرید

کشک کله قندی (250 گرم)

45,000 تومان45,000 تومانخرید و ثبت سفارش

نتیجه

همان‌طور که در بالا گفته شد پسته کله‌قوچی بزرگ، گرد و مانند فندق است اندازه یک دانه پسته کله‌قوچی ۲۰ تا ۲۶ سوت است و طعم شیرین و بی‌نظیری دارد و علت نام‌گذاری این پسته گرد بودن آن است که مردم محلی را به یاد کله گرد گوسفندان محلی می‌اندازد. پسته اکبری اندازه بزرگ و کشیده‌ای دارد؛ مانند بادام، دارای مغز بزرگ و شیرین و خوش طعم است اندازه آن ۲۰ تا ۲۸ انس است. علت گران‌تر بودن پسته کله‌قوچی و صادرات بیشتر آن به جهان از پسته اکبری، درشت‌تر بودن مغز و فرم ظاهری لوکس آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *