پسته یکی از پر طرفدار ترین، مقوی ترین و خوشمزه ترین مغز های آجیل است که در سر تا سر دنیا علاقه مندان بسیار زیادی دارد. ایران به عنوان اولین و برترین تولید کننده و صادر کننده انواع پسته های مختلف در جهان شناخته می شود. انواع پسته در ایران شامل مدل های مختلفی هستند که هر کدام ویژگی ها و خصوصیات طعمی و ظاهری مخصوص به خود را دارند. اگر شما هم به دنبال شناخت بهترین و اصیل ترین مدل های انواع پسته ایرانی مختلف هستید، در این مطلب با ما همراه باشید تا پسته های معروف ایران را به طور کامل معرفی کنیم.

 

پیشنهاد خرید

شوید خشک اعلا (1000 گرم)

220,000 تومان185,000 تومانخرید و ثبت سفارش

انواع پسته در ایران بر اساس شکل ظاهری

در ایران، پسته یکی از محصولات کشاورزی مهم است و انواع مختلفی از پسته بر اساس شکل ظاهری آن ها در این کشور وجود دارد. دو نوع اصلی پسته در ایران شامل پسته بادامی و پسته فندقی می ‌شوند. در ادامه این مدل های انواع پسته ایرانی را شرح می دهیم.

 

انواع پسته

 

1. پسته بادامی

پسته بادامی همان طور که از اسمش مشخص است شکلی بیضی یا بادامی دارد و قسمت داخلی آن از یک برش اصلی قرمز رنگ به شکل V تشکیل شده است. این نوع پسته معمولاً بزرگ تر از پسته فندقی است و دارای طعمی ملایم و عطری خوشبو است. پسته بادامی ایرانی به دلیل کیفیت و طعم برتر، در بازار جهانی محبوبیت زیادی دارد.

2. پسته فندقی

پسته فندقی ظاهری کوچک تر و گرد تر نسبت به پسته بادامی دارد و قسمت مغز داخلی آن بیشتر متمایل به قهوه ای است. پسته فندقی طعمی غنی و قوامی بالا دارد. این نوع پسته نیز در بازار جهانی بسیار پر طرفدار است و به بسیاری از کشور ها صادر می شود. این نوع از انواع پسته در ایران به عنوان ماده اولیه در تولید شیرینی ‌جات، بستنی و سایر محصولات غذایی استفاده می ‌شود.
هر دو نوع پسته بادامی و پسته فندقی ایرانی با کیفیت بسیار بالا و طبیعی بودن شهرت دارند و به عنوان مهم ترین محصولات صادراتی برای ایران محسوب می‌ شوند.

 

انواع پسته در ایران

 

پیشنهاد خرید

شوید خشک اعلا (500 گرم)

110,000 تومان92,500 تومانخرید و ثبت سفارش

معروفترین انواع پسته در ایران و اسامی آنها

در ایران چندین نوع پسته معروف و پر طرفدار از جمله پسته‌ های اکبری، احمد آقایی، فندقی ( اوحدی) و کله قوچی وجود دارد،. به طور کلی قیمت هر نوع از این پسته ها ممکن است بسته به عوامل مختلفی مانند کیفیت، اندازه، شکل و بازار متغیر باشد. در ادامه ویژگی های هر کدام از این مدل های انواع پسته ایرانی را به طور کامل شرح می دهیم.

1. پسته اکبری

پسته اکبری از جمله محبوب ‌ترین انواع پسته در ایران است. این نوع پسته را می‌ توان با شکل بادامی و بیضی به صورت یزرگ و کشیده توصیف کرد. پسته اکبری از نظر اندازه بزرگ بوده و بالا ترین ارزش اقتصادی و قیمت را در بین انواع پسته ها دارا است. طعم این پسته معمولاً شیرین و خوشمزه است و پوست خارجی آن به رنگ کرم تیره و صاف است. پسته اکبری اغلب به عنوان با ارزش ترین نوع پسته ایرانی صادر می ‌شود و در بازار های داخلی و خارجی قابل دسترس است.

 

پسته اکبری شور دستچین زعفرانی (1000 گرم)

قیمت اصلی 990,000 تومان بود.قیمت فعلی 845,000 تومان است.

پسته اکبری شور دستچین زعفرانی (250 گرم)

قیمت اصلی 247,500 تومان بود.قیمت فعلی 215,000 تومان است.

پسته اکبری شور دستچین زعفرانی (500 گرم)

قیمت اصلی 495,000 تومان بود.قیمت فعلی 435,000 تومان است.

صفحه خرید پسته اکبری

 

2. پسته احمد آقایی

پسته احمد آقایی نیز یکی از معروف ‌ترین انواع پسته ها در ایران است. این پسته شکلی بادامی و کشیده دارد و مغز آن قرمز است. پوسته این نوع پسته نیز سفید و کشیده است. پسته احمدآقایی از نظر اندازه در میان پسته ‌ها متوسط است و قیمتی معمولاً متوسط و کمتر از پسته اکبری دارد. طعم آن خوشمزه و کرمی است و از نظر طعم، طرفدارارن بسیار زیادی دارد. پسته احمدآقایی نیز محبوبیت بالایی در بازار های جهانی دارد.

 

پسته احمد آقایی درجه یک خام (1000 گرم)

قیمت اصلی 890,000 تومان بود.قیمت فعلی 850,000 تومان است.

پسته احمد آقایی درجه یک خام (500 گرم)

قیمت اصلی 445,000 تومان بود.قیمت فعلی 425,000 تومان است.

صفحه خرید پسته احمدآقایی

 

3. پسته فندقی

پسته فندقی که با نام پسته اوحدی نیز شناخته می شود همانند نام خود، دارای ظاهری کوچک تر و گرد تر نسبت به پسته اکبری و احمد آقایی است. طعم این پسته غنی و خوشمزه است و 60 تا 70 درصد مجصول پسته ایرانی را تشکیل می دهد. پوست خارجی پسته فندقی غالباً کرم مایل به استخوانی است. قیمت پسته فندقی نسبت به دو نوع پسته قبلی معمولاً کمتر است. این نوع پسته برای تهیه شیرینی‌ جات، بستنی و انواع خشکبار ها استفاده می‌ شود. از آن جایی که این نوع پسته کوچک تر است و در هر کیلو، میزان بیشتری از آن وجود دارد انتخاب بسیاری از افراد برای مناسبت هایی مانند عید، یلدا و … است.

 

پسته فندقی خام دستچین (1000 گرم)

قیمت اصلی 750,000 تومان بود.قیمت فعلی 690,000 تومان است.

پسته فندقی شور ممتاز (1000 گرم)

قیمت اصلی 750,000 تومان بود.قیمت فعلی 690,000 تومان است.

مغز پسته فندقی خام (1000 گرم)

قیمت اصلی 1,800,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,650,000 تومان است.

صفحه خرید انواع پسته

 

4. پسته کله قوچی

پسته کله قوچی نیز یکی از انواع پسته ‌های معروف در ایران است. پسته کله قوچی ظاهری گرد و بزرگ دارد. به همین دلیلی قیمت بالا تری نیز نسبت به پسته های دیگر دارد. طعم پسته کله قوچی شیرین و خوشمزه است و پوست خارجی آن سفید و کمی تیره است. ابعاد و اندازه ظاهری این نوع پسته باعث شده تا محبوبیت بسیار زیادی در کشور های خارجی و داخل ایران داشته باشد. این پسته به دلیل ویژگی های ظاهری و طعمی بسیار لذیذ به کشور های اروپایی با میزان بسیار زیادی صادر می شود.

 

پسته کله قوچی درجه یک و ممتاز (1000 گرم)

قیمت اصلی 990,000 تومان بود.قیمت فعلی 835,000 تومان است.

پسته کله قوچی درجه یک و ممتاز (500 گرم)

قیمت اصلی 495,000 تومان بود.قیمت فعلی 425,000 تومان است.

صفحه خرید انواع پسته

 

برتری هر نوع پسته بستگی به سلیقه فرد و کاربرد های مختلف پسته دارد. به عنوان مثال پسته اکبری به دلیل اندازه بزرگ تر و طعمی خوشایند، برای خوراکی ‌ها و ترکیبات آجیل بسیار مناسب است. پسته احمدآقایی نیز با طعم خوب و اندازه متوسط، برای تهیه خوراکی ‌ها و شیرینی ‌ها مناسب است. پسته فندقی به دلیل اندازه کوچک تر و قوام بالا، برای تولید شیرینی ‌جات و بستنی بسیار مورد استفاده قرار می‌ گیرد. پسته کله قوچی نیز به عنوان پسته ای درشت و طعمی لذیذ، در آجیل های پذیرایی و تهیه انواع شیرینی کاربرد دارد.

در مورد قیمت هر نوع پسته ، باید توجه داشت که قیمت ‌ها ممکن است بسته به فصل، کیفیت و شرایط بازار تغییر کنند. برای خرید انواع پسته ایرانی با کیفیت بالا و قیمتی مناسب، بهتر است به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید تا بتوانید بهترین مدل های انواع پسته در ایران را با درجه کیفی بسیار بالا در حجم مورد نیاز خریداری کنید. یکی از برترین و معتبر ترین فروشگاه های عرضه انواع خشکبار از جمله پسته های مختلف ایرانی با کیفیت بسیار بالا، محجموعه خشکبار کشاورزی است. این مجموعه مدل های مختلف پسته را به صورت آنلاین و حضوری در حجم مورد نیاز مشتری عرضه می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و قیمت هر نوع پسته و خرید آن ها، می توانید به صفحه قیمت پسته مراجعه کنید.

 

معروفترین انواع پسته در ایران

 

پیشنهاد خرید

شوید خشک اعلا (250 گرم)

55,000 تومان47,000 تومانخرید و ثبت سفارش

مشخصات پسته مرغوب و روش تشخیص آن

به دلیل محبوبیت بسیار بالای پسته در کل دنیا، افراد بسیار به دنبال خرید بهترین و با کیفیت ترین انواع پسته ایرانی هستند. برای تشخیص پسته مرغوب باید یک سری نکات و ویژگی ها را مد نظر قرار دهید تا مغز پسته ای سالم و خوشمزه خریداری کنید. در ادامه مطلب، مهم ترین مشخصات پسته های مرغوب و با کیفیت را شرح می دهیم.

  • ابعاد و ظاهر: پسته مرغوب اغلب اندازه ‌ای بزرگ تر و شکلی منظم و زیبا تر دارد. ظاهر پسته مرغوب و اصیل نیز معمولاً بیضی یا گرد است.
  • رنگ: رنگ پسته مرغوب باید یکنواخت و تازه باشد. پوست خارجی آن باید صاف و بدون آسیب یا لکه باشد. وجود هرگونه رنگ تیره یا لکه ‌های غیر معمول، کیفیت پسته را تا حد بسیار زادی کاهش می دهد.
  • طعم و عطر: پسته مرغوب باید طعمی خوشمزه، ملایم و خوشایند داشته باشد. عطر آن نیز باید معطر و روغنی باشد. در صورت وجود طعم تلخ، عطر نامطبوع یا عدم مزه، پسته بی کیفیت است و باید از خرید آن خودداری کرد.
  • رطوبت: پسته مرغوب باید دارای رطوبت مناسبی باشد. خشک یا خیس بودن غیر عادی مغز پسته می ‌تواند نشانه ‌ای از کیفیت پایین یا فرآیند نادرست نگهداری آن باشد.
  • پوسته: در پسته مرغوب، قسمت ‌های سبز روی پوست پسته باید محدود و در کمترین میزان ممکن باشند.
  • محل تولید: پسته مرغوب معمولاً از مناطقی با شرایط آب و هوایی مناسب برداشت می ‌شود. پسته‌ هایی که از مناطق مشهور مانند کرمان، خراسان و … تهیه می شوند، اغلب کیفیت بالاتری دارند.

 

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم انواع مختلفی از پسته در ایران تولید و صادر می شوند که هر کدام ویزگی های خاص خود را دارند. انواع پسته در ایران به دلیل ویژگی ها و طعم متفاوت خود طرفداران مختلفی نیز دارند. با شناخت ویژگی ها و خصوصیات ظاهری و طعمی انواع پسته ایرانی می توانید بهترین نوع آن را خریداری کرده و در مراسمات مهمی مانند شب عید، یلدا، مهمانی های خاص و … به بهترین شکل ممکن از مهمانان خود پذیرایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *