استفاده از آجیل شب یلدا در فرهنگ ایرانی جایگاه ویژه ای دارد. هر سال قبل از یلدا قیمت آجیل شب چله افزایش می یابد. بنابراین بسیاری از افراد به دنبال خرید این اجیل با قیمت مناسب تر از مراکز معتبر تر هستند. در این مطلب ابتدا اجزای آجیل یلدایی را معرفی می کنیم. سپس تفاوت این آجیل با آجیل های دیگر را بیان می کنیم. در انتها نیز رسم بردن آجیل در شب یلدا برای عروس را توضیح داده و بهترین و معتبر ترین مرکز خرید آجیل یلدا با قیمت مناسب و کیفیت بالا را معرفی می کنیم.

 

پیشنهاد خرید

آجیل سالاد (100 گرم)

51,900 تومان48,500 تومانخرید و ثبت سفارش

آجیل یلدا یا آجیل شب چله شامل چه اجزایی است؟

آجیل یلدا یا آجیل شب چله مخلوطی از چندین مغز و دانه خشک است که در ایران به عنوان یک ترکیب محبوب در شب چله مصرف می ‌شود. اجزای اصلی آجیل شب یلدا شامل آجیل چهار مغز پسته، بادام درختی، فندق و بادام هندی هستند که به همراه برخی از مغزیجات دیگر مانند کشمش، گردو، انواع تخمه و … ترکیب آجیل شب چله را به وجود می آورند.

طعم و مزه آجیل شب یلدا به دلیل تفاوت در اجزای آن، با آجیل نوروز و … متفاوت است. طعم آجیل یلدایی به دلیل وجود ترکیباتی مانند توت خشک، کشمش سبز، برگه زردآلو و هلو، باسلوق، انجیر، مویز و … شیرین تر از آجیل های دیگر است. ترکیباتی که غیر از بادام درختی، بادام هندی، پسته و فندق به آجیل یلدا اضافه می شوند، سلیقه ای هستند. همچنین ترکیب آجیل یلدا در بین مناطق و خانواده ‌های مختلف، متفاوت است.

 

آجیل شور با تخمه جابنی و گوشتی (1000 گرم)

قیمت اصلی 720,000 تومان بود.قیمت فعلی 685,000 تومان است.

آجیل شیرین با کشمش و توت و انجیر (1000 گرم)

قیمت اصلی 880,000 تومان بود.قیمت فعلی 785,000 تومان است.

مشاهده دسته بندی و خرید انواع آجیل

 

پیشنهاد خرید

آجیل آریایی شور (1000 گرم)

785,000 تومان785,000 تومانخرید و ثبت سفارش

مهمترین تفاوت آجیل یلدایی با دیگر آجیل ها چیست؟

آجیل یلدا از نظر برخی ویژگی ها، با سایر اجیل ها تفاوت هایی دارد. اصلی ترین و مهم ترین تفاوت آجیل شب چله ای با سایر آجیل ها، طعم خاص آن است. همانطور که گفتیم آجیل یلدایی طعمی شیرین تر نسبت به سایر آجیل ها دارد. استفاده از ترکیباتی مانند کشمش، توت خشک، مویز و … باعث ایجاد طعمی شیرین در این آجیل می شود. در ادامه مطلب برخی از ویژگی های این آجیل که باعث ایجاد تفاوت در ان شده است را بررسی می کنیم.

  • در برخی از شهر ها و مناطق بر اساس فرهنگ مردم آن منطقه، از خشکباری مانند شاهدانه، گندم و … نیز در آجیل یلدا استفاده می شود که باعث طعم شیرین آن می شود.
  • تفاوت اصلی آجیل یلدا طعم شیرین است. در حالی که آجیل های دیگر طعمی شور دارند و نمکی هستند.
  • دلیل شیرین بودن آجیل یلدا استفاده از میوه های خشک مانند توت خشک، انجیر، قیسی، برگه زرد الو و … است.

آجیل شب چله

پیشنهاد خرید

آجیل آریایی شور (500 گرم)

392,500 تومان392,500 تومانخرید و ثبت سفارش

انواع اجزای آجیل شب یلدا همراه با قیمت

آجیل شب یلدا معمولاً شامل ترکیبی از اجزای مختلف است. این آجیل برخی از مغز های اصلی را دارا است و می تواند بر اساس سلیقه افراد مختلف یا شرایط منطقه، برخی از خشکبار و مغزیجات … دیگر نیز به آن اضافه شوند. در ادامه مطلب مهم ترین و اصلی ترین اجزای آجیل شب چله را معرفی و بررسی می کنیم.

  1. بادام: بادام‌ با طعم خوشمزه خود سرشار از مواد مغذی و فیبر است. در آجیل یلدایی می توان بادام را به صورت خشک شده یا تازه استفاده کرد. آجیل شب یلدا بدون حضور بادام کاملا ناقص است. زیرا اصلی ترین بخش آجیل بادام است. بادام در آجیل شب چله می تواند از هر مدلی باشد. ولی بهتر است از بادام شیرین تازه و بو داده استفاده کنید.
  2. پسته: یکی دیگر از اصلی ترین و محبوب ترین اجزای آجیل یلدایی، پسته است. همانطور که می دانید پسته انواع مختلفی دارد. ولی بیشتر از پسته اکبری در آجیل یلدا استفاده می شود. پسته خواص و مواد مغذی بسیاری مانند منیزیم، ویتامین های مختلف و … دارد که با مصرف آن، سلامت بدن حفظ می شود.
  3. فندق: فندق با طعم خوشمزه و ملایمی که دارد، طعم آجیل یلدایی را بهبود می دهد و آن را خوشمزه تر می کند. محبوبیت فندق از پسته در اجیل های مختلف کمتر است ولی باز هم به عنوان یکی از مغز های اصلی و مهم در آجیل شب چله استفاده می شود. فندق نیز دارای ویتامین های گروه ب است که مصرف آن تاثیر بسیار خوبی بر سلامتی می گذارد.
  4. گردو: گردو نیز از جمله اجزای معمول و محبوب آجیل شب یلدا است. مغز گردو با طعم مطبوع و خواص مغذی که دارد به آجیل یلدا اضافه می ‌شود و طعم و سلامت آن را افزایش می دهد. طبع گردو گرم است و برای استفاده در ماه های سرد سال مانند آذر و شب یلدا، بسیار مناسب و کاربردی است.
  5. آجیل چهار مغز: آجیل چهار مغز شامل بادام هندی، بادام درختی، پسته و فندق است. این ترکیب از چهار نوع مغز در آجیل شب یلدا کاربرد بسیاری دارد و تنوع و طعم خوبی به این آجیل می‌ دهد. اگر قصد خرید ترکیبی مغزیجات آجیل چله را دارید، حتما از اجیل چهار مغز استفاده کنید. تمامی این مغز ها در آجیل شب چله، طبع گرمی دارند و برای مصرف در طولانی ترین شب سرد سال بسیار مناسب هستند.
  6. انواع تخمه: تخمه ها نیز یکی دیگر از اجزای اصلی آجیل شب یلدا هستند. از انواع تخمه برای در نظر گرفتن ذائقه افراد مختلف در ترکیب آجیل یلدایی استفاده می شود. تخمه یکی از مغزیجات بسیار محبوب و سرگرم کننده است که برای انواع ذائقه ها مناسب است. از تخمه های کدو، آفتابگردان، ژاپنی و هندوانه می توانید برای افزایش تنوع و طعم بهتر آجیل شب چله استفاده کنید.

آجیل یلدایی

پیشنهاد خرید

آجیل آریایی شور (250 گرم)

196,250 تومان196,250 تومانخرید و ثبت سفارش

رسم زیبای بردن آجیل شب یلدا برای عروس به چه صورت است؟

یکی از زیبا ترین و مهم ترین رسم و رسومات ایرانی، بردن آجیل شب چله برای عروس است. در ایران در اولین شب یلدا خانواده داماد برخی از وسایل مختلف را به همراه آجیل عروس به نشانه احترام و همدلی به خانه عروس می برند. این رسم به دلیل آشنا شدن بیشتر دو خانواده با یکدیگر و گذران طولانی ترین شب سال در کنار همدیگر، اهمیت ویژه ای دارد. این سنت از زمان های قدیم در بین ایرانیان پا برجا بوده است. از این رو ترکیبات و کیفیت آجیل عروس اهمیت ویژه ای دارد. زیرا وجود آجیل در شب یلدای اول عروس، می تواند باعث افزایش لذت این شب شود. خانواده داماد آجیل شب چله عروس را به شکلی زیبا تزیین می کنند و یک خاطره زیبا از شبی فراموش نشدنی را به وجود می آورند.

آجیل شب یلدا

آجیل یلدایی عروس ترکیباتی شبیه به آجیل مخصوص شب چله دارد. ولی می توان برخی از ترکیبات آن را به دلخواه تغییر داد. ولی به طور کلی اکثر خانواده های ایرانی از ترکیب اصلی آجیل یلدا برای عروس استفاده می کنند.

 

مشاهده دسته بندی و خرید انواع آجیل

 

پیشنهاد خرید

آجیل آریایی شور (100 گرم)

78,500 تومان78,500 تومانخرید و ثبت سفارش

خرید آجیل شب یلدا با بهترین قیمت از خشکبار کشاورزی

از آن جایی که آجیل یلدا از اهمیت بالایی در مراسم شب یلدا یا مراسم شب چله ای عروس برخوردار است، توجه به کیفیت آن بسیار مهم است. بنابراین این آجیل را باید از مراکز معتبر و شناخته شده ای مانند مجموعه خشکبار کشاورزی خریداری کرد. در مجموعه خشکبار کشاورزی انواع آجیل و مغزیجات مختلف با کیفیت بالا تولید و عرضه می شوند. خشکبار کشاورزی آجیل یلدایی عروس را نیز با کیفیت بالا تولید و در بسته بندی های مرغوب عرضه می کند. برای خرید انواع آجیل شب یلدا و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وبسایت این مجموعه به آدرس keshavarzinuts.com مراجعه کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آجیل با کیفیت و درجه یک عرضه شده در مجموعه خشکبار کشاورزی و خرید انواع اجیل در وزن مورد نظرتان، می توانید به صفحه قیمت انواع آجیل مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *