زعفران یکی از شناخته شده ترین ، گران ترین و محبوب ترین ادویه های موجود در دنیا به شمار می آید که بر اساس نوع و برندی که دارد در دسته بندی های گوناگون قرار می ‌گیرد. هر کدام از این نمونه ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که بر اساس آن مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به تنوع گسترده زعفران ، دغدغه ‌ای که ایجاد می‌ شود این است که بهترین نوع زعفران کدام است ؟

لازمه پاسخ به این سوال شناخت انواع زعفران و آشنایی با نیاز و نوع استفاده از این محصول است. در ادامه ضمن معرفی انواع مختلف زعفران و ویژگی های هر کدام ، برند های معروف آن و بهترین نوع زعفران را از جنبه های مختلف برای شما بیان می ‌کنیم تا با دید و شناخت بهتری بتوانید برای خرید زعفران اقدام کنید. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

پیشنهاد خرید

میکس حبه میوه های استوایی (100 گرم)

58,500 تومان58,500 تومانخرید و ثبت سفارش

انواع زعفران و ویژگی های هر کدام

انواع زعفران

زعفران دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از آن ها بر اساس نوع و فرم رشته ‌های زعفران در یک دسته بندی خاص قرار گرفته اند. هر رشته کامل زعفران است از سه بخش که دارای رنگ های مختلف از تشکیل شده است. به این صورت که قسمت بالای آن به رنگ قرمز ، بخش کوچکی به رنگ زرد و قسمت انتهایی و پایین آن به رنگ سفید است. انواع مختلف زعفران نیز بر اساس این که شامل کدام یک از این قسمت ها هستند در نمونه های گوناگون تقسیم بندی می شوند که عبارتند از :

 • زعفران دخترپیچ یا دسته :

زعفران دسته یا دختر پیچ

این نوع از زعفران که به عنوان زعفران دسته یا زعفران رشته کامل نیز شناخته می ‌شود ، از پرکاربرد ترین و پرفروش ترین انواع زعفران است. رشته های زعفران در این حالت کامل هستند و پس از این که در جای مناسب خشک شدند به صورت دسته هایی در کنار یکدیگر قرار داده می شوند. این نوع زعفران به دلیل داشتن قیمت مناسب در کنار قدرت رنگ دهی و عطر بسیار خوب طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کرده است. زعفران دختر پیچ جزو زیباترین انواع زعفران به شمار می آید.

 

 • زعفران سرگل :

زعفران سرگل

یکی دیگر از انواع زعفران که جزو انواع پرفروش آن محسوب می ‌شود زعفران سرگل است. در این نوع زعفران قسمت سفید رنگ زعفران که به آن خامه گفته می شود به طور کامل حذف شده و تنها قسمت قرمز رنگ آن مورد استفاده قرار می ‌گیرد. به همین دلیل به این زعفران در برخی از فروشگاه های خارج از کشور زعفران تمام قرمز و ممتاز نیز گفته می ‌شود. از جمله نشانه‌ های بارز برای شناختن این زعفران داشتن کلاله سه شاخه است که باعث شده رنگ و طعم زیادی داشته باشد. رشته‌ های این زعفران باید کاملا جداگانه از هم باشند و در هم تنیده نباشد. زعفران سرگل بیش تر برای مصرف روزانه و در برخی از موارد برای صادرات هم مورد استفاده قرار می گیرد.

 

زعفران سرگل قائنات ممتاز (1 مثقال)

قیمت اصلی 595,000 تومان بود.قیمت فعلی 495,000 تومان است.

زعفران سرگل قائنات ممتاز (نیم مثقال)

قیمت اصلی 325,000 تومان بود.قیمت فعلی 295,000 تومان است.

 

 

 • زعفران نگین :

زعفران نگین

یکی از انواع معروف زعفران که بسیار با کیفیت است با نام زعفران نگین شناخته می ‌شود. این زعفران بسیار معطر است و دارای سه رشته کلاله کاملاً قرمز است و هیچ قسمت سفید رنگی در آن مشاهده نمی شود. همچنین رشته ‌های این زعفران کاملاً سالم هستند و مانند زعفران سرگل دارای شکستگی نیستند و تکه های کوچک در آن مشاهده نمی ‌شود. به همین جهت از زعفران نگین به دلیل  داشتن ظاهر بهتر ، بیش تر برای صادرات استفاده می‌ شود و در مقایسه با نمونه های قبل قیمت بالاتری هم دارد. البته باید گفت به دلیل شباهتی که زعفران نگین به زعفران سرگل دارد بیش تر افراد ترجیح می‌ دهند برای مصرف خانگی به جای خرید زعفران نگین با قیمت بالاتر ، زعفران سرگل را تهیه کنند.

زعفران نگین دارای تنوع زیادی است و با توجه به روش فرآوری آن در چند مدل به بازار عرضه می شود که عبارتند از :

 • زعفران سوپر نگین : این نوع زعفران جزو بهترین و درجه یک ترین انواع زعفران موجود در بازار است که به دلیل داشتن کیفیت بسیار بالا به عنوان شناسنامه زعفران در جهان شناخته می ‌شود. ظاهر این زعفران بسیار عالی و بی نقص است و به همین جهت صرفاً برای صادرات به کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این نوع زعفران نسبت به تمامی انواع مختلف زعفران دارای قیمت بالاتری است.
 • زعفران نگین درجه دو : این نوع زعفران نگین از کیفیت متوسط و رو به بالایی برخوردار است که در برخی از موارد برای صادرات هم مورد استفاده قرار می ‌گیرد.
 • زعفران نگین پرسی : این نمونه زعفران نگین همان طور که از نام آن مشخص است به وسیله فشار فیزیکی یا فشار هوا به صورت تخت در می آید. زعفران پرسی به تازگی به بازار عرضه شده است و در برخی موارد برای صادرات هم از آن استفاده می شود.
 • زعفران شبه نگین : این نوع از زعفران در مقایسه با دیگر انواع زعفران نگین دارای کیفیت کم تری است ولی مورد مثبتی که در رابطه با آن وجود دارد ، قیمت خیلی خوب آن است که باعث شده علاقه مندان به زعفران نگین این نمونه را خریداری کنند.

 

 • زعفران پوشال :

زعفران پوشال

از دیگر انواع زعفران می توان به زعفران پوشال اشاره کرد. این نوع زعفران علاوه بر داشتن کلاله هایی به رنگ قرمز ، حدود ۳ تا ۵ میلی متر خامه ( یعنی همان بخش سفید رنگ زعفران ) را دارد. زعفران ‌های پوشال در ابتدای فصل برداشت تولید می‌ شوند و در مقایسه با سایر انواع زعفران ماندگاری بیش تری دارند. این زعفران از نظر ظاهری در هم تنیده و فر خورده است و رشته‌ های آن به صورت کلاف هایی هستند. زعفران پوشال از نظر قدرت رنگ دهی در مقایسه با زعفران دسته رنگ بیش تری دارد ؛ زیرا بخش کلاله آن که قرمز رنگ است در این نوع زعفران بیش تر است. بسیاری از مشتریان عقیده دارند که زعفران پوشال به دلیل این که دارای قسمت کوچکی از بخش خامه است احتمال تقلب در آن کم تر است و می ‌توان به راحتی اصل بودن آن را تشخیص داد.

 

 • زعفران ریشه :

زعفران ریشه

یکی دیگر از انواع زعفران های موجود زعفران ریشه است که عده ای شاید گمان کنند که منظور ریشه زعفران است که در خاک وجود دارد ، ولی باید گفت این تصور اشتباه است و منظور از زعفران ریشه بخش سفید رنگ انتهای زعفران است. این نوع زعفران تمامی خواص زعفران قرمز رنگ را دارد و تنها از نظر قدرت رنگ دهی با آن متفاوت است. این نوع از زعفران در مقایسه با سایر نمونه ‌ها قیمت بسیار کم تری دارد ولی از خواص یکسانی با آن ها برخوردار است. به همین جهت توصیه می‌ شود در صورتی که از زعفران فقط برای جنبه درمانی آن قرار است استفاده شود خرید زعفران ریشه بهترین گزینه است.

 

پیشنهاد خرید

آجیل شیرین با حبه استوایی (1000 گرم)

1,050,000 تومان845,000 تومانخرید و ثبت سفارش

انواع برندهای معروف زعفران

زعفران ها در یک تقسیم بندی دیگر بر اساس برند و مارک از یکدیگر تفکیک می ‌شوند. برخی ممکن است گمان کنند که منظور از برند نام منطقه‌ای است که زعفران در آن جا کشت شده است و در نتیجه زعفران خراسان و به طور خاص زعفران قائن را تصور کنند. در صورتی که زعفران قاینات یک برند نیست ، بلکه تنها نام مکانی است که در کشور زعفران های با کیفیتی دارد و به همین دلیل معروف شده است.

از جمله بهترین و معروف ترین برندهای زعفران در کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • زعفران مصطفوی : یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان و صادر کنندگان زعفران در جهان است که محصولات دیگری نیز مانند : عسل ، هل ، نبات و … را تهیه می ‌کند. این برند با عرضه محصولات با کیفیت به عنوان بهترین برند جهانی شناخته می شود و زعفران را در بسته بندی و وزن های مختلفی به بازار مصرف عرضه می‌ کند.
 • زعفران سحرخیز : این برند جزو برترین برندهای تولید و صادرات زعفران در ایران است که توانسته با عرضه محصولات مختلف و با کیفیت در رده بهترین برند ها قرار گیرد.
 • زعفران بهرامن : از دیگر برندهای معروف زعفران برند بهرامن است که زعفران های با کیفیتی در وزن های مختلف به بازار عرضه می ‌کند. این برند زعفران سرگل را به صورت بسته بندی در اختیار مشتریان قرار می دهد. برند بهرامن همچنین پک های هدیه زیبایی از زعفران عرضه می ‌کند که برای کادو دادن بسیار مناسب هستند
 • زعفران شاهسوند : این برند جزو معروف ترین برندهای زعفران در ایران است که دارای قدمتی طولانی در این حوزه بوده و محصولات شناخته شده و با کیفیتی را به بازار مصرف عرضه می‌ کند.
 • زعفران نوین : زعفران نوین نیز جزو برندهای معروف زعفران در کشور است که زعفران را در بسته بندی های گوناگون و متنوعی در اختیار مشتریان قرار می دهد.

 

پیشنهاد خرید

آجیل شیرین با حبه استوایی (500 گرم)

525,000 تومان422,000 تومانخرید و ثبت سفارش

ویژگی های بهترین زعفران

همان طور که گفته شد زعفران یک محصول شناخته شده در سراسر جهان است که طرفداران زیادی دارد. به همین جهت همواره این دغدغه میان خریداران وجود دارد که بهترین نوع زعفران را تهیه کنند. در نتیجه استانداردهایی به صورت جهانی برای سنجش کیفیت این محصول در نظر گرفته می ‌شود که بیان می ‌کند زعفران باید کاملاً طبیعی و خالص باشد و هیچ ماده افزودنی به آن اضافه نشده باشد. به طور کلی بر اساس استانداردهای موجود می توان ویژگی های بهترین نوع زعفران را این طور بیان کرد :

 • زعفرانی که خریداری می کنید باید حتماً دارای علامت استاندارد باشد ؛ زیرا در غیر این صورت امکان تقلبی بودن و بی کیفیت بودن زعفران وجود دارد ؛
 • زعفران ادویه ای گران قیمت است و قیمت های پایین و وسوسه کننده می تواند نشان دهنده تقلبی بودن آن باشد ؛
 • رشته های زعفران باید کاملاً خشک و شکننده باشند و بدون هیچ گونه نم و رطوبت به مشتریان عرضه شوند ؛
 • زعفران اصل و با کیفیت دارای طعم گس و گاهی تند است و بوی شیرین و تازه ای دارد ؛
 • رشته های زعفران باید کاملا سالم باشند و دارای شکستگی و خرد شدگی نباشند. همچنین اندازه رشته های زعفران نباید از حد معمول و نرمال آن کوچک تر باشد ؛ زیرا نشان دهنده این است که رشته های دیگری به جز زعفران به رنگ قرمز در آمده اند و تقلب به کار رفته است ؛
 • رشته های زعفران از نظر ابعاد و اندازه باید تقریباً دارای ابعاد یکسانی باشند ؛
 • رشته های زعفران نباید دارای رنگ های متفاوتی با هم باشند و باید کاملاً یکدست باشند ؛
 • رنگ رشته ها باید کاملاً قرمز باشد و از رنگ‌های مصنوعی در آن استفاده نشده باشد ؛
 • تاریخ تولید زعفران که روی بسته بندی آن درج می ‌شود باید جدید و به روز باشد ؛ زیرا هر چه این تاریخ جدید تر باشد زعفران تازه تر و با کیفیت تر خواهد بود.

 

 

پیشنهاد خرید

آجیل شیرین با حبه استوایی (250 گرم)

262,500 تومان211,500 تومانخرید و ثبت سفارش

بهترین نوع زعفران برای مصرف خانگی

از میان زعفران های گفته شده بر اساس ویژگی هایی که هر کدام دارند ؛ زعفران دسته یا دختر پیچ بهترین گزینه برای مصرف خانگی است. این زعفران علاوه بر داشتن طعم و عطر عالی از قدرت رنگ دهی بالایی نیز برخوردار است و در عین حال قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای دارد. به همین دلیل پیشنهاد می شود که این نوع زعفران را برای مصرف روزمره تهیه کنید.

 

پیشنهاد خرید

آجیل شیرین با حبه استوایی (100 گرم)

105,000 تومان84,500 تومانخرید و ثبت سفارش

بهترین نوع زعفران برای صادرات

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در رابطه با زعفران وجود دارد جنبه صادرات آن به کشورهای دیگر دنیا است که باید به آن توجه ویژه ‌ای شود و یکی از بهترین انواع زعفران برای این منظور در نظر گرفته شود. از میان نمونه های گفته شده زعفران سوپر یا زعفران نگین صادراتی بهترین گزینه برای ارسال به کشورهای دیگر محسوب می شود. این نوع از زعفران علاوه بر داشتن شکل ظاهری عالی و یک دست کامل قرمز و بدون سفیدی است و از عطر و طعم فوق ‌العاده‌ای برخوردار است. کلاله این زعفران نسبت به نمونه های دیگر پهن تر است که باعث می ‌شود رنگ زعفران سوپر نگین نیز بیش تر باشد. این نوع زعفران نیاز به مراقبت و رسیدگی زیادی هنگام کاشت دارد تا محصول نهایی کیفیت مطلوبی برای صادرات داشته باشد. از طرف دیگر این زعفران جزو گران قیمت ترین انواع زعفران محسوب می‌ شود و به همین جهت در کشورهای دیگر طرفداران بیش تری دارد و به عنوان بهترین نوع زعفران برای صادرات شناخته می شود.

 

نتیجه گیری

همان طور که در این مقاله بیان شد یکی از گران ترین ادویه های دنیا زعفران است که به دلیل خواص فراوان و عطر و طعم فوق العاده ای که دارد از محبوبیت زیادی برخوردار است. زعفران ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از آن ها از ویژگی ‌های خاصی برخوردار هستند و بر اساس منطقه ای که در آن کشت می شوند دارای کیفیت های مختلفی هستند. در این مقاله انواع مختلف زعفران همراه با ویژگی های هر کدام برای شما بیان شد و در انتها نیز بهترین نوع زعفران برای صادرات و مصرف خانگی نیز معرفی شد. اکنون شما می توانید با استفاده از این اطلاعات بر حسب نیاز خود و میزان بودجه‌ ای که در اختیار دارید نسبت به خرید زعفران مورد نظر خود اقدام کنید. علاوه بر داشتن این اطلاعات برای خرید زعفران با کیفیت انتخاب یک فروشنده معتبر بسیار اهمیت دارد که محصول اصل و با کیفیتی را به شما عرضه کند تا خیالتان بابت تقلبی نبودن زعفران راحت باشد. یکی از بهترین فروشندگان در این زمینه فروشگاه خشکبار کشاورزی است که بهترین و با کیفیت ترین نوع زعفران را از منطقه خراسان در اختیار مشتریان قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *