از جمله نمونه‌های پسته اقتصادی و تجاری از جزو دسته پسته­های ایرانی، می­توان به پسته کله‌ قوچی اشاره کرد. پسته کله‌ قوچی یکی از نمونه­های پسته­های گرد و فندقی است و دارای شکل ظاهری کروی شکل و بسیار درشت است و یکی از هم‌خانواده‌های پستة اوحدی بوده تنها تفاوت آن هم این است که پستة اوحدی ریز ولی پستة کله‌ قوچی بسیار درشت‌تر است. پسته کله­ قوچی خوش‌طعم‌ترین نمونة پسته ایرانی است. درصد خندان بودن این نمونه از پسته بسیار زیاد است و از ویژگی‌های آن می‌توان به اینکه دارای مغزی قرمزرنگ و پوستة استخوانی به رنگ سفید کدر دارد، اشاره نمود. شهرت و تقاضای زیاد این پسته به دلیل طعم مغز و ظاهر درشت آن است. از جمله مشخصه‌های ظاهری پسته کله ­قوچی می­توان به فرورفتگی که در سر پوستة استخوانی وجود دارد، اشاره کرد که سبب شده از دیگر پسته‌ها آن را متمایز کند. پستة کله‌ قوچی از نمونه‌های لوکس و گران‌قیمت پسته‌های ایرانی بوده که مقدار قابل‌توجهی از آن در هرسال به شکل عمده به کشورهای خارجی صادر شده است. گران‌ترین و لوکس‌ترین پسته‌های ایرانی همان پسته اکبری و پسته کله‌ قوچی است. درخت پسته کله­ قوچی زود گل بوده؛ اما میوه‌ای دیررس دارد درخت این پسته به نسبت دیگر نمونه‌های پسته حساس‌تر به آفات هستند و برگ‌های آن با میزان بسیار کمی آفت شروع به ریختن می­کند در شهریورماه می‌توان پسته کله‌ قوچی را برداشت نمود. پس از مطالعه این مقاله شما می توانید با شناخت بهتری نسبت به خرید پسته کله قوچی اقدام کنید.

 

پسته کله­ قوچی چیست؟

از جمله پرطرف‌دارترین و مهم‌ترین نمونه‌های پسته می‌توان به پسته کله‌ قوچی اعلا اشاره کرد که با داشتن ظاهری درشت و کروی و طعمی خوشمزه یک نمونه آجیل لوکس به‌حساب می‌آید. این نمونه از پسته نسبت به دیگر نمونه‌های پسته به علت داشتن وزن بالاتر، دارای انس پایین‌تری است که سبب شده قیمت آن نسبت به دیگر نمونه‌های پسته مقداری گران‌تر و بیشتر باشد. پسته کله‌ قوچی به علت اینکه مغز درشتی دارد، در صنعت بستنی‌سازی و شیرینی‌پزی و تهیه تمام نمونه‌های محصولات پسته کاربرد بسیاری دارد. این امکان وجود دارد که به‌عنوان یک میان وعده رژیمی و سالم از پسته کله‌ قوچی استفاده نمایید تا هم از این آجیل لذت ببرید، و هم از خواص بی‌نظیر آن بهره ­مند شوید.

 

پسته‌ها به‌طورکلی در دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

1) دسته پسته‌های گرد و کروی:

پسته های گرد و کروی

این پسته‌ها دارای شکل هندسی دایره و همین‌طور مغز آن‌ها هم گرد است به صورتی که تفاوت زیادی بین عرض پسته با طول پسته وجود نداشته و مغز آن‌ها شباهت زیادی به فندق دارد. در برخی از مواقع هم به این دسته از پسته‌ها، دسته فندقی هم می‌گویند. از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نمونه‌های این دسته می‌توان به نمونه کله‌ قوچی و نمونه فندقی اشاره کرد.

2) دسته پسته‌های کشیده:

پسته‌های این دسته دارای شکل هندسی کشیده بوده به صورتی که طول این پسته به‌مراتب از عرض آن بیشتر و بزرگ‌تر است مغز این دسته از پسته شبیه به مستطیل بوده و هم کشیده است از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نمونه‌های این دسته می‌توان به پسته بادامی زرندی، اکبری و پسته احمد آقایی اشاره نمود.

 

علت نام‌گذاری پسته کله ­قوچی

دلیل اینکه این نام را برای این پسته انتخاب کرده­اند این است که در رفسنجان این نمونه از پسته کاشته شد و با کمک شخصی به نام حاج علی شریفی به مردم شناخته شد به این نمونه از پسته، پسته حاج شریفی هم گفته می‌شود. علت اصلی و مهم نام­گذاری این نمونه از پسته بزرگی در شکل دانه‌های آن و همچنین سری شبیه به قوچ داشته است. از دیگر ویژگی‌های این نمونه از پسته این است که پوست سخت پسته کله‌ قوچی سفیدرنگ و کمی مایل به کدر بوده و مغز پسته کله‌ قوچی به رنگ سرخ تیره است.

 

مشخصات پسته کله­ قوچی

این نهال پسته همچنین عنوان شده که معمولاً دیر گل است. در بیشتر مواقع دیده شده که از سرمای بهاره درختان دیر گل در امان مانده­اند و این موضوع را می‌توان یک مزیت به‌حساب آورد. هرچند که این نهال معمولاً میان گل بوده؛ همچنین باید بدانید که این نهال ایرانی، به سرما مقاوم است و این خصوصیت و ویژگی هم از مزایای آن به‌حساب می‌آید. پسته کله‌ قوچی به طور معمول بازار خوبی را در داخل و یا حتی خارج از کشور داشته است؛ همین موضوع به این معنی است که می‌توان سود بسیار زیادی را با تجارت آن به دست آورد. در حال حاضر بدون شک می‌توانید با خرید نهال پسته کله‌ قوچی یا خرید نهال پسته پیوند خورده، باغداری پسته را راه‌اندازی کنید و به شکل عمده محصولات را به مشتریان خارجی و داخلی عرضه کنید. این نمونه از کارآفرینی با استفاده از ارزآوری، هم باغدار را به ثروت زیادی می‌رساند و هم به اقتصاد کشور کمک می‌کند.

مشخصات پسته کله قوچی

 • کشور سازنده: کشوری که این نهال مرغوب و باکیفیت را تولید می‌کند، کشور ایران است و معمولاً در مناطق کویری و در باغات ایران، باردهی بسیار مناسب و مطلوبی دارد و محصولات و میوه‌های آن هم بازارپسند است.
 • فاصله کاشت: همان‌طور که یک نهال رشد می‌کند در اثر همان سبب می‌شود تا ریشه نهال در زیر خاک هم رشد کند؛ به همین دلیل در زمان کاشت یک نهال، فواصل بسیار خاصی را باید رعایت نمود تا بعد از اینکه نهال رشد کرد، همین­طور در زیرزمین ریشة آن بتواند آزاد باشد و از خاک مواد معدنی کافی و موردنیاز را دریافت نماید. فاصله کاشت سبب شده تا هر نهال نورگیری بهتری را هم داشته باشد. برای نهال پسته کله‌ قوچی فاصله مناسب کاشت در مناطق بادگیر 3*3 متر و زمین‌هایی با شیب ملایم است که در زمین‌های مسطح معمولاً این فاصله 4*4 متر پیشنهاد شده است.
 • شکل میوه: باتوجه‌به مواردی که عنوان شد این میوه دارای ظاهری فندقی مانند و درشت است و همچنین دارای کشیدگی بسیار پایین‌تری است.
 • حداکثر ارتفاع درخت: این نکته را هم باید بدانید که نهال کله‌ قوچی، عرض و ارتفاع نسبتاً متوسطی داشته است.
 • نیاز سرمایی نهال پسته کله‌ قوچی: بیشتر نهال‌های میوه برای اینکه بهتر رشد کنند، احتیاج به یک دوره سرما دارند؛ همچنین باید بدانید که برای بیدارشدن آن‌ها از خواب زمستانه این سرما لازم است؛ دررابطه‌با نهال پسته زودرس کله‌ قوچی هم عنوان شده که به حدود 600 ساعت سرما این نهال احتیاج داشته است.
 • عمر اقتصادی: عمر یک نهال پسته کله‌ قوچی، علاوه بر عوامل ژنتیکی، یک امر اعتباری نیز است و به مراقبت‌های اصولی از آن و همین‌طور به شرایط و محیط منطقة کاشت مرتبط است.
 • وزن میوه: وزن هر دانه پسته تر از نمونه کله‌ قوچی، حدوداً به میزان 3.9 گرم است و وزن هر عدد پسته خشک از این نمونه، به طور تقریبی 1.5 گرم بوده است. این را هم باید بدانید که بیش از 50 درصد از یک پسته کامل را در پسته کله‌ قوچی، مغز آن تشکیل می‌دهد.
 • ارتفاع از سطح دریا: به‌طورکلی، باغدار باید ارتفاع از سطح دریا برای منطقه یا قسمتی که در آن نهال کاشته می‌شود، توجه نماید؛ چرا که تغییرات شرایط زیستی را هم با کاهش یا افزایش این ارتفاع، می‌تواند انجام دهد.
 • مقاومت در برابر آفات: نهال پسته کله‌ قوچی در برابر بعضی از بیماری‌ها و آفات حساس هستند و برای اینکه محصول باکیفیت از آن به‌صورت حداکثری حاصل شود، به مراقبت بسیار زیادی نیاز دارد.
 • حداکثر عملکرد میوه در هکتار: به طور حدودی مقدار باردهی نهال پسته کله‌ قوچی، 7 تن در هکتار بوده که این میزان، به مقدار مساعد بودن عوامل زیستی و مراقبت‌ها و پیگیری باغدار بستگی دارد.
 • شروع محصول دهی: از سال اول نهال پسته کله‌ قوچی، به دلیل زودبازده بودن محصول دهی را شروع می‌کند؛ همچنین باتوجه‌به این موضوع می‌توان عنوان نمود که نهال کله‌ قوچی نیز یک نمونه نهال پسته زودبازده (نهال پسته زود بارده) است. همچنین زمان برداشت و جمع‌آوری محصول سالیانه از این نهال هم مصادف با 15 شهریورماه است.
 • قدرت رشد درخت: همان‌طور که اشاره کردیم می‌توان گفت که درخت کله‌ قوچی، دارای قدرت رشد به نسبت متوسطی است.
 • رقم گرده‌افشان: برای این نهال گرده‌افشانی یک موضوع اساسی و مهم است و درصورتی‌که برای آن شرایط مناسب نباشد، میوه دهی هم تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد و به‌صورت مطلوب و مناسبی نخواهد بود. به‌طورکلی هر 10 نهالی که کاشته می‌شود لازم است که یک اصله نهال گرده‌افشان هم لابه‌لای درختان کله‌ قوچی کاشته شود.
 • پایه نهال پسته کله‌ قوچی: این نکته را باید بدانید که پایه اصلی نهال‌های پسته، از نمونه پایه بذری بوده است.
 • مدت آبیاری: آبیاری نهال‌های کله‌ قوچی بستگی به فصول مختلف و شرایط جوی دارد. به­طورکلی آبیاری یک نهال میوه، یک امر اعتباری بوده که در کم­وکیف آن مسائل مختلفی تأثیر می­گذارند. برای این نهال پسته در فصل تابستان روزانه 3 لیتر و در فصل بهار روزانه 2 لیتر آب پیشنهاد شده است.
 • پسته های درشت و خوش طعم: در اصل پسته کله­ قوچی دارای ظاهری درشت، گرد بوده و همچنین در بین نمونه‌های گوناگون پسته بزرگ­ترین مغز را داشته است. می­توان عنوان کرد که سنگین‌ترین و بزرگ‌ترین پسته جهان نمونة کله‌ قوچی است. پسته کله‌ قوچی مغزی بسیار لذیذ و خوشمزه داشته که در زمان استفاده از آن به شما حس خوبی می‌دهد. به علت داشتن اندازه بزرگ پسته، تعداد آن‌ها در هر کیلوگرم پسته کله‌ قوچی کمتر بوده است. شکل و ظاهر پسته کله‌ قوچی بسیار به پسته فندقی شباهت دارد؛ اما پسته کله‌ قوچی اندازه‌ای درشت‌تر، بزرگ‌تر و وزن بیشتری داشته است. در اصل می‌توان عنوان نمود که پسته کله‌ قوچی یکی از اجزای خانواده پسته فندقی بوده است. احتمال دارد که یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین علت خریدوفروش و محبوبیت پسته کله‌ قوچی در بازار، شکل فندقی مانند و اندازه بزرگ آن است. این پسته به علت وزن بالاتر و درشت بودن پسته کله‌ قوچی، انس پایینی داشته است به این معنی است که در یک کیلو تعداد آن­ها کمتر است و به معنای درشت بودن پسته کله ­قوچی است.
 • ظاهری درشت، زیبا و لوکس: در استان کرمان و همین‌طور در باغ‌های این استان، نمونه‌های گوناگونی از پسته کاشته و برداشت می‌شود. پسته کله‌ قوچی به علت اینکه زیبا و درشت بوده و همچنین دارای انس پایین هم است به یکی از آجیل­های کمی گران و لوکس نسبت به از بقیه نمونه‌های پسته تبدیل شده است. شرایط رشد و باردهی پسته کله‌ قوچی نسبت به دیگر نمونه‌های پسته مقداری حساس‌تر و ظریف‌تر است و درصورتی‌که به میزان کافی به آن مواد مغذی و آب نرسد محصول پایانی دارای مغزی کوچک و بی‌کیفیت خواهد بود که این یکی دیگر از دلایل گران بودن این نمونه از پسته است. باتوجه‌به این عوامل، پسته کله‌ قوچی انس پایین و طعمی بسیار خوشمزه داشته است که از علت‌های اصلی محبوبیت این پسته بوده است.

 

پسته کله قوچی درجه یک و ممتاز (100 گرم)

قیمت اصلی 99,000 تومان بود.قیمت فعلی 82,500 تومان است.

پسته کله قوچی درجه یک و ممتاز (1000 گرم)

قیمت اصلی 990,000 تومان بود.قیمت فعلی 835,000 تومان است.

پسته کله قوچی درجه یک و ممتاز (500 گرم)

قیمت اصلی 495,000 تومان بود.قیمت فعلی 425,000 تومان است.

 

پیشنهاد خرید

کشک کله قندی (250 گرم)

45,000 تومان45,000 تومانخرید و ثبت سفارش

گلدهی و میوه دهی پسته کله‌ قوچی

هرچند که پسته کله‌ قوچی یکی از نمونه‌های زود گل بوده؛ ولی از نمونه‌های زودرس نبوده است و در گروه ارقام دیررس قرار گرفته است. گلدهی به‌صورت تقریبی از 7 فروردین شروع شده و تقریباً در 12 فروردین به پایان می‌رسد. از جمله دلایلی که این نمونه پسته در ایران توسعه داشته این است که پسته میوه‌ای درشت است؛ به صورتی که وزن آن از دیگر پسته‌های شناخته‌شده و تجاری بیشتر است.

 

خصوصیات درخت پسته کله‌ قوچی

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین خصوصیت و ویژگی این نمونه از پسته حساسیت بسیار زیاد آن نسبت به سرمای بهاره است، به دلیل اینکه این نمونه پسته زودتر از زمان موردنظر گل‌دهی می‌کند (اوایل فروردین) سبب شده تا سرمای بهاره بتواند خسارت‌های زیادی به محصول این پسته وارد نماید. باید این نکته را بدانید که مقدار سرمای موردنیاز این نمونه، سرمای 600 ساعت است و به این معنی است که این نمونه از پسته سرمایی زیر 7 درجه را 600 ساعت در زمان زمستان باید تجربه نماید. یکی دیگر از خصوصیات و ویژگی‌های این نمونه حساسیت زیاد آن در برابر کمبود مواد غذایی و کم‌آبی است. این نمونة پسته دارای قدرت رشد متوسط بوده و برگ‌های این نمونه به شکل 5 برگچه و مرکب است و برگ‌هایی که در انتها قرار دارد بزرگ‌تر است. هنگامی که پسته کله‌ قوچی را برداشت می‌کنند به طور معمول دهه دوم شهریور است به همین دلیل این نمونه را می‌توان در گروه نمونه‌های متوسط رس قرارداد و شاخه‌های درخت این نمونه ضخیم و کوتاه است. این پسته شدت سال آوری متوسطی دارد.

خصوصیات درخت پسته کله قوچی

خصوصیات میوه کله‌ قوچی

میوه کله‌ قوچی دارای خصوصیات و مشخصات بسیاری بوده که از مهم‌ترین آن‌ها خوش‌طعم بودن و درشتی آن است. این نمونه از پسته دارای رنگ پوست استخوانی به رنگ سفید با تیرگی متوسط و مغزی گرد و سرخ خاکستری‌رنگ است. مقدار پروتئینی که در مغز این نمونه از پسته وجود دارد 2.2 درصد بوده و مقدار چربی آن هم 4.49 درصد است و عرض متوسط میوه کله‌ قوچی 12.8 و طول آن 13.2 میلی‌متر و همچنین وزن میوه خشک شده 1.17 گرم است. درصد و میزان خندانی این نمونه بسیار زیاد و از دو طرف مقدار شکاف پوسته استخوانی از لحاظ شکمی و پستی با هم برابر هستند. این نمونه پسته به علت اینکه میوه درشتی دارد بیشترین معروفیت را داشته است. پسته کله‌ قوچی یکی از نمونه‌های متوسط رشد است و به دلیل اینکه سطح برگ آن کم بوده سبب شده تا در قسمت‌ها و مناطق بسیاری میوة پسته و تنه‌ها در برابر تابش شدید آفتاب آسیب ببیند بعد از پیوند در سال‌های اولیه‌، در آن غالبیت انتهایی بسیار زیاد است، در نهایت شاخة سال جاری دارای رشد رویش بسیار زیادی است. در این نمونه از پسته تعداد زیادی از برگ‌ها پنج برگچه‌ای هستند. به‌وجودآوردن فرم هرس در آن مثل رقم فندقی بسیار سخت است. این نوع پسته به سرمایی حدود 600 ساعت نیاز دارد.

 

مزایای استفاده از پسته کله­ قوچی

علت شهرت و محبوبیت پسته کله‌ قوچی را می­توان در طعم بسیار خوب پسته و همین‌طور خاصیت درشتی مغز آن و قیمت مناسب این نمونه از پسته عنوان کرد که همة این ویژگی‌ها از مزیت‌های مصرف این نمونه پسته بوده است. هرچند که پسته کله‌ قوچی در ظاهر بسیار به پسته فندقی شباهت دارد؛ اما باید بدانید که در اصل این نمونة پسته نسبت به نمونه فندقی دارای وزن سنگین‌تری بوده و اندازة درشت‌تری داشته است که به‌این‌علت تعداد کمتری پسته در هر کیلو وجود دارد.

برای بدن انسان خواص و فواید بسیاری را پسته کله‌ قوچی می‌تواند داشته باشد که در این قسمت قصد داریم تا بعضی از آن‌ها برای شما عنوان کنیم:

 • دارای خاصیت خون‌سازی بسیاری است
 • سبب تقویت مغز و ذهن می‌شود
 • اعصاب را آرام می‌کند و به قلب آرامش می‌دهد
 • مجاری کبد را باز می‌کند
 • سبب تقویت معده می‌شود
 • سرفه را تسکین می‌دهد

 

قیمت پسته کله‌ قوچی

باتوجه‌به مطالبی که در این مقاله گفته شد، بسیار واضح بوده که احداث باغ پسته کله‌ قوچی، برای شما می‌تواند یک سرمایه‌گذاری پرسود و بزرگ باشد. درصورتی‌که قصد دارید این حرکت اقتصادی را شروع کنید، احتیاج دارید تا اول یک فروشگاه نهال معتبر را مدنظر قرار دهید که هم قیمت محصولات مناسب و پایین و به‌صورت عمده باشد و هم محصولات با کیفیتی و خوبی عرضه نماید سپس اقدام به خرید پسته کله­ قوچی کنید. قیمت این نمونه از پسته باتوجه‌به کیفیت و طعم مغز، قیمت ارز، درصد خندانی و تازگی آن محاسبه خواهد شد این محصول را فروشگاه خشکبار کشاورزی بدون واسطه و به‌صورت عمده در استان کرمان و شهر رفسنجان از باغ‌های تولیدکننده آن تهیه کرده و به مشتریان خارجی و داخلی خود ارائه می‌کنند در حال حاضر می‌توانید با راحت‌ترین روش‌ها این پسته را از فروشگاه موردنظر خود تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *