به‌طورکلی این دو بادام باتوجه‌به شکل ظاهری خیلی به هم شباهت دارند تنها تفاوت آن‌ها این است که از نظر اندازه بادام تلخ بسیار کوچک‌تر از بادام شیرین بوده است. باتوجه‌به اینکه در بادام تلخ مقداری اسید سیانید ریک وجود دارد باید نهایت دقت را در استفاده از آن به عمل آورد. از نظر طب سنتی قدیم ایران مغز بادام تلخ بسیار گرم و خشک است. یکی از تفاوت‌های این دو نمونه بادام این است که در گیاه بادام قسمت‌هایی که گل‌های سفیدی دارند بادام شیرین هستند و دیگر قسمت‌هایی که گل‌های صورتی دارند، بادام تلخ خالص هستند. هر نمونه از بادام را می‌توان به روغن تبدیل نمود و نهایت استفاده را از خواص آن‌ها برد. ولی فرق‌هایی بین این بادام‌ها و روغن آن‌ها وجود دارد. افراد زیادی تفاوت‌های بین بادام شیرین و بادام تلخ را نمی‌دانند و برای اینکه این تفاوت‌ها را بهتر بشناسید با ما همراه باشید. پس از مطالعه این مقاله می توانید با اطلاعات بیش تری نسبت به خرید بادام اقدام کنید.

 

موارد استفاده از بادام‌ها

بسیاری از افراد به دنبال استفاده از بادام شیرین هستند؛ اما باید بدانید که بادام تلخ دارای خصوصیات و فواید بسیار زیادی بوده که یکی از بهترین شکل استفاده از آن برای روغن‌گیری و مصرف روغن آن است. یکی دیگر از موارد استفاده از بادام تلخ می‌توان به استفاده در طب سنتی و پزشکی اشاره کرد که خواصی مانند رفع درد و تورم، رفع گرفتگی عضلات و همچنین زیبایی پوست و مو داشته است. در حال حاضر با روغن بادام تلخ بسیاری از لوسیون‌ها و نرم‌کننده‌ها و صابون‌ها به وجود می‌آید و به‌آسانی در بازار در دسترس هستند. دلیل استفاده از بادام تلخ هم این است که این بادام تلخ تأثیر بیشتری نسبت به بادام شیرین دارد. به همین دلیل درصورتی‌که در بین بادام‌های شیرینتان یک عدد بادام تلخ مزه هم خوردید ایرادی ندارد و در همین حد برای استفاده از فواید آن کافی است.

برای استفاده از خواص بادام تلخ بهتر است به‌صورت روغن استفاده کنید. زیرا به دلیل تلخی آن نمی‌توانید مقدار زیادی بخورید و همچنین در صورت خوردن بادام سم آن هم به بدن شما وارد می‌شود. بادام تلخ را می‌توانید با افزودنی‌های زیادی مصرف کنید، به‌عنوان نمونه می‌توانید بادام تلخ را همراه با عسل استفاده کنید. این مخلوط جهت درمان بیماری‌های کبد نفس تنگی طحال و ریه بسیار مناسب است، و همچنین معجون شیره انگور همراه با بادام تلخ برای ازبین‌بردن دردهای کلیه و سنگ کلیه معجزه می‌کند.

 

بادام تلخ

این بادام یک دانه درختی بوده که نام علمی آن Prunus dulcis است و در آسیا و خاورمیانه کشت می‌شود. هرچند که مثل بادام شیرین می‌تواند در طبقه‌بندی آجیل قرار بگیرد؛ اما یک نمونه از دانه‌های آجیلی محسوب نمی‌شود. بادام تلخ بیشتر دارای خواص درمانی است و روغن آن در ایران به همین دلیل مهم است و مورداستفاده قرار می‌گیرد. دلیل این خاصیت هم وجود یک نمونه سم به نام اسید هیدرو سیا نیک Hydrocyanic acid است که در بدن مانند دانه‌های زردآلو، سیب و هلو تبدیل به سیانید می‌شود. به همین دلیل به طور معمول در بیشتر کشورها استفاده از آن ممنوع شده است. تنها در حالتی که طی فرایندهایی ماده سمی را از آن خارج کرده باشند می‌توان از آن استفاده کرد. درصورتی‌که فرایند جداسازی سم انجام نشده باشد و فقط هفت عدد از آن را مصرف کنید باعث مسمومیت شدید شده و باید تحت مراقبت‌های خاص پزشکی باشد.

خرید بادام تلخ

تفاوت ظاهری بادام تلخ‌ و شیرین

بادام شیرین را بیشتر مردم می‌شناسند و در بیشتر خانواده‌ها این بادام در ترکیبات آجیل آنها وجود دارد. یکی از دلایل آن هم این است که درصد بسیار کمی از افراد به بادام شیرین حساسیت دارند. از بادام شیرین استفاده‌های زیادی می‌شود که از جمله آنها می‌توان به تهیه بسیاری از شیرینی‌ها و دسرها اشاره کرد. در حال حاضر آرد آن هم برای پختن نان مورداستفاده قرار می‌گیرد. در اصل در بادام شیرین سم هیدروسیانیک آن‌قدر کم است که استفاده از آن هیچ خطری ندارد. بااین‌وجود باز هم باید در خوردن بادام شیرین حد تعادل را رعایت کنید. اما بادام تلخ یکی از میوه‌های درخت بادام است که فقط به دلیل اینکه ۴۰ برابر بیشتر از بادام شیرین سم دارد در مصرف آن باید احتیاط کنید، تا برای سلامتی شما مشکلی ایجاد نشود.

هر دو بادام شباهت زیادی به یکدیگر دارند و روغنی که از هر دوی این بادام‌ها به دست می‌آید، یکی از اسیدهای چرب اشباع نشده محسوب می‌شود. این نکته را هم باید بدانید که عمر بادام تلخ خیلی کمتر از بادام شیرین است، و باید حتماً دور از رطوبت نور و گرما و در ظرف دربسته نگهداری شود و به‌سرعت هم مورداستفاده قرار گیرد.

 

پیشنهاد خرید

شیرینی نان اصفهان قزوین

120,000 تومان120,000 تومانخرید و ثبت سفارش

نحوه تشخیص بادام تلخ از بادام شیرین

نحوه تشخیص بادام تلخ از شیرین

برای اینکه بتوان از روی ظاهر بادام تلخ را از شیرین تشخیص داد، هیچ روشی وجود ندارد. اما درصورتی‌که آن را بخورید به‌آسانی طعم خوشمزه و ملایم بادام شیرین را از بادام تلخ تشخیص می‌دهید. همچنین بعضی روش‌ها وجود دارد که بتوانید بادام خوب را تشخیص دهید درصورتی‌که به یک باغ وارد شوید تشخیص دادن درخت بادام تلخ از بادام شیرین‌کار بسیار دشواری است. به دلیل اینکه درخت بادام شیرین و تلخ از همه نظر و شکل‌ها به یکدیگر شباهت دارند و تنها حالتی که این بادام‌ها را می‌توان تفکیک نمود، از طریق مغز آنها است.

 

پیشنهاد خرید

شیرینی نان زنجبیلی

160,000 تومان120,000 تومانخرید و ثبت سفارش

روش شیرین کردن بادام تلخ

 1. اول باید بادام‌ها شکسته شود و مغز آن را بردارید.
 2. پس از آن به مدت نیم ساعت مغزها در آب جوش قرار داده شود.
 3. به مدت ده روز بادام‌ها در آب سرد و خنک قرار داده شود و همچنین هر روز آب بادام‌ها را بهتر است با آب سرد تعویض شود تا پوسیده نشود.
 4. پوست مغزها بعد از گذشت چند روز به‌تدریج جدا خواهد شد و آن‌ها را باید از آب خارج نمایید.
 5. بادام پس از ده روز به‌خوبی شیرین شده و به‌اندازه دلخواه می‌توان به آن نمک اضافه کرد و پس از آن بادام را در درون صافی می‌گذارند تا آب درون آن گرفته شود.
 6. برای اینکه بادام‌ها سریع‌تر خشک شود آن را می‌توان بر روی بخاری یا سماور قرارداد.

روش شیرین کردن بادام تلخ

 

تفاوت روغن بادام تلخ با روغن بادام شیرین

در همه نقاط دنیا این دانه کشت می‌شود و درختان بادام وجود دارد. این بادام‌ها دارای دو نمونه بادام تلخ و بادام شیرین هستند که می‌توان هرکدام از این بادام‌ها را از شکل آن تشخیص داد. بادام شیرین دارای گل‌های سفید بوده است و بادام تلخ دارای گل‌های صورتی بوده که بسیار سمی است. علت سمی بودن آن هم وجود ماده‌ای به نام آمیگدالین گلیکوزید بوده حتی فرایندی در بادام تبدیل به هیدروسیانیک و یا به‌اصطلاح هیدروژن می‌شود که این ماده یک اسید بسیار سمی بوده؛ ولی بادام شیرین همراه با گل‌های سفید است که به‌هیچ‌وجه سمی نیست و با خیال راحت می‌توانید آن را مصرف کنید. از روغن بادام در بیشتر محصولات آرایشی و مراقبتی و لوسیون‌ها استفاده می‌شود و همچنین دارای مواد مغذی و عناصر بسیاری است که در زمان استفاده از آن به شکل استعمال موضعی به شگفتی‌های مفید و مناسب زیادی خواهید رسید. مخصوصاً درصورتی‌که قصد شما تقویت پوست و مو باشد.

 

تفاوت ترکیبات موجود در روغن بادام شیرین و روغن بادام تلخ

در روغن بادام تلخ عناصر بسیار زیادی وجود دارد که دارای عناصر سمی بالایی است؛ و به همین دلیل استفاده از آن حتماً باید به شکل رقیق شده با آب باشد. همچنین در استفاده از آن باید احتیاط نمایید. از جمله خواص روغن بادام تلخ این است که در ازبین‌بردن عفونت‌های ویروسی قارچی و باکتریایی تأثیر دارد، به دلیل اینکه دارای هیدروژن سیانید است؛ برای رشد، ویروس‌ها باکتری‌ها و قارچ‌ها را بر روی پوست و مو نابود می‌کند. در زمانی که به قسمت درد خارجی اعمال شود باعث بی‌حسی می‌شود. میزان بسیار پایینی از آن از تب جلوگیری می‌کند و یا تب را تسکین می‌دهد.

تفاوت‌های روغن بادام تلخ با روغن شیرین این است که بادام تلخ کمک می‌کند تا مشکلات سیستم گوارش را از بین ببرید؛ به دلیل اینکه کرم‌های روده را می‌کشد و همچنین از روغن بادام تلخ جهت درمان عفونت‌هایی که ناشی از ویروس سگ‌ها بوده، استفاده می‌شود. همچنین گرفتگی و اسپاسمی که از این بیماری وجود می‌آید را کمتر می‌کند.

 

بادام امریکای خام (1000 گرم)

قیمت اصلی 775,000 تومان بود.قیمت فعلی 745,000 تومان است.

بادام قزوینی خام (1000 گرم)

قیمت اصلی 595,000 تومان بود.قیمت فعلی 565,000 تومان است.

مغز بادام کوهی شیراز خام (1000 گرم)

قیمت اصلی 620,000 تومان بود.قیمت فعلی 570,000 تومان است.

 

راهنمای خرید بادام و تشخیص بادام خوب

درصورتی‌که قصد خرید بادام تلخ‌وشیرین را دارید می‌توانید به نکات زیر توجه کنید:

راهنمای خرید بادام و تشخیص بادام خوب

 1. بهتر است که از یک فروشنده صادق و معتبر خرید خود را انجام دهید. تا از خرید خود مطمئن باشید
 2. درصورتی‌که از یک مغازه یا فروشگاه به‌صورت حضوری خرید می‌کنید بهتر است که تعدادی از بادام‌های آنها را شکسته و شیرینی و طعم آن اطمینان داشته باشید.
 3. باید به این نکته توجه کنید که بادام‌ها به‌صورت یکدست باشد، و بیشتر آن محصول از یک درخت چیده شده باشد که در این حالت شکستن تنها ۵ عدد از این بادام می‌تواند تضمین‌کننده کیفیت بادام موردنظر باشد.
 4. به طور معمول بادام‌هایی که به شکل تاج‌دار هستند، دارای محصولاتی باکیفیت بالا بوده‌اند.
 5. همچنین علاوه بر موارد فوق باید به باکیفیت بودن مغز بادام‌ها هم توجه کنید و دقت داشته باشید که کوچک، پوسیده یا چروک نباشد. همچنین باید توجه کنید که بعضی از مغزها چاق بوده و بعضی دیگر لاغر هستند. همچنین بعضی مغزها مزه خاک می‌دهند و بعضی دیگر خوشمزه بوده‌اند.

دلیل اینکه مغز برخی از بادام‌ها تلخ است معمولاً وجود ماده‌ای از انواع هتروزید بوده است. هرچند که برخی افراد معتقدند که اکسید شدن اسیدهای چرب درون بادام سبب تلخی آن شده است. درصورتی‌که تبدیل کردن بادام تلخ به بادام شیرین‌کار دشواری بود؛ بهتر است که از دیگر فواید و خواص این آجیل استفاده نمایید. بادام تلخ در طب گیاهی و سنتی دارای فواید بسیار زیادی است و همچنین می‌توان روغن بادام گرفته شود و در مصارف درمانی از آن استفاده کنید.

 

فواید روغن بادام شیرین برای پوست

روغن بادام شیرین از جمله محصولات گیاهی بوده که فواید و خواص بسیار زیادی برای پوست دارد. از جمله مهم‌ترین فواید و خواص روغن بادام شیرین برای پوست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برطرف‌کننده آکنه و اسکار: در روغن بادام وجود زینک و ویتامین A قابلیتی به آن داده است که علاوه بر اینکه از بروز اسکار و آکنه جلوگیری می‌کند، همین‌طور در این زمینه کاربرد درمانی هم داشته است.
 • ترمیم‌کننده خطوط ریز روی پوست: یکی دیگر از فواید روغن بادام و همین‌طور ویتامین A که در آن وجود دارد، ازبین­بردن چین‌وچروک ریز و کوچک بر روی پوست است.

 

 • درخشان‌کننده پوست: با استفاده منظم از روغن بادام دولایه درم و اپیدرم پوست را تقویت و آبرسانی می‌کند و نتیجه آن هم این است که لایه سطحی پوست را درخشنده می‌کند.
 • درمان‌کننده عارضه‌های پوستی: در این روغن وجود ویتامین D طبیعی سبب شده که در درمان و ازبین­بردن عارضه‌هایی مانند پسوریازیس و خشکی مورداستفاده قرار بگیرد.
 • ترمیم‌کننده آسیب‌های ناشی از نور خورشید: این روغن گیاهی می‌تواند با داشتن ویتامین E تأثیر اشعه مضر و شدید خورشید را خنثی کند و آسیب‌ها و خطرات ناشی از آن را از بین ببرد.
 • ضد پیری: علائم و اثرات ناشی از بالارفتن سن به‌آسانی از طریق مواد مغذی و ویتامین‌های موجود در این روغن کمتر می‌شود.
 • جوان‌ساز دور چشم: روغن تراپی بادام پف زیر چشم را از بین می‌برد و علت آن هم خواص و فواید ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی آن است، همچنین باعث ازبین­بردن تیرگی‌های این ناحیه می‌شود. همین‌طور وجود ویتامین K و ویتامین E از ایجاد خطوط اطراف چشم جلوگیری می‌کند.

 

فواید روغن بادام تلخ برای مو

برای مو روغن بادام تلخ فواید و خواص بسیار زیادی دارد که به‌عنوان یکی از مناسب‌ترین و بهترین روغن‌ها برای مو به‌حساب می‌آید. از مهم‌ترین و بهترین خواص آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبوددهنده رشد مو: این روغن دارای بیوتین بوده و بیوتین تنها منبعی است که موها جهت رشد طبیعی به آن احتیاج دارند.
 • تقویت و ترمیم‌کننده مو: مرطوب‌کنندگی این روغن سبب به‌وجودآمدن مقاومت در موها به نسبت بسیاری از عارضه‌های دیگر می‌شود. همین‌طور وجود مواد مغذی گوناگون، علاوه بر اینکه موها را می‌تواند به‌خوبی تقویت کند، همچنین عارضه‌ها را هم می‌تواند درمان کند.
 • آب‌رسان مو: این روغن برای موها علاوه بر اینکه نقش یک آب‌رسان قدرتمند را داشته است، همچنین پوست سر را هم مرطوب نگه می‌دارد. از سوی دیگر وجود اسید لینولئیک، ویتامین E و اسید اولئیک در این روغن، در مقابل تنش‌های محیطی موها را مقاوم می‌کند و جوانی و سلامت آن را نگه می‌دارد. موهایی که پیوسته با استفاده از این روغن آبرسانی شده‌اند، دچار شکستگی، موخوره و وزی نخواهند شد.
 • درخشان‌کننده مو: کمترین و بهترین فایده استفاده منظم از این روغن داشتن موهای درخشان است. علت این خاصیت وجود ویتامین A ،E و زینک بوده است.
 • سلامت بخش پوست سر: این روغن خواص آبرسانی و تقویت‌کنندگی بسیار خوبی برای پوست سر دارد. از سوی دیگر با ماساژ روغن بادام سلول‌های مرده پوست سر نابود می‌شوند. همین‌طور در این ناحیه و پس از ماساژ روغن بادام بر روی آن، جریان خون بهتر انجام می‌شود. تمام اینها سبب شده تا در این ناحیه از بروز هرگونه عارضه جلوگیری شود. درزمانی که پوست سر فرد سالم باشد در نتیجه سبب وجود موهای سالم و زیبا می‌شود.
 • ضد ریزش مو: طبیعی است که در این روغن انواع مواد مغذی وجود داشته باشد، در کم‌شدن ریزش مو تأثیر زیادی دارد. همین‌طور دارای خواص آنتی‌اکسیدانی بوده و در برطرف‌کردن التهابات نقش دارد که به موها اجازه نمی‌دهد ضعیف شود و ریزش پیدا کند.
 • صاف‌کننده مو: درصورتی‌که پس از حمام با مقدار زیادی از موهای گره‌خورده به هم روبرو شدید، پس به این روغن حتماً احتیاج دارید. این روغن از انواع صاف‌کننده مو، سرم، لوسیون و نرم‌کننده بهتر و قوی‌تر عمل می‌کند. تنها مقداری از آن را کافی است پس از حمام و درصورتی‌که هنوز موها رطوبت دارد بر روی آن‌ها ماساژ دهید.

 

خرید بادام تلخ

بهتر است از یک فروشگاه معتبر روغن بادام تلخ را خریداری کنید. حتی اگر برای شما این امکان وجود دارد که به مغازه‌هایی که در مقابل خودتان روغن بادام را با استفاده از روش پرس سرد تهیه می‌کنند به آنجا مراجعه کنید. به دلیل اینکه قیمت روغن بادام تلخ به علت کم بودن میوه آن بسیار بالا است و بسیاری از فروشنده‌ها با روغن دانه هلو و زردآلو، آن را ترکیب می‌کنند که بسیار خطرناک است. بهتر است اگر قصد خرید بادام و روغن بادام را دارید به فروشگاه خشکبار کشاورزی مراجعه کنید تا هم از کیفیت و هم قیمت خرید خود راضی باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *