گردو در واقع یک غذای فوق‌العاده است، زیرا سرشار از کربوهیدرات، فیبر، ویتامین‌ها، کلسیم، آهن و پتاسیم است. ما در این مقاله قصد داریم روش‌های نگهداری از گردو با پوست قهوه‌ای و بدون پوست که امری بسیار شایع و مهم است را برای شما بازگو کنیم. گردو علاوه بر بهبود سطح کلسترول و حفظ سلامت قلب، برای مغز و حافظه افراد نیز مفید است. گردو همچنین از اسیدهای چرب امگا 3 است و به جلوگیری از استرس کمک می‌کند. آنها همچنین دارای اسید آلفا لینولنیک هستند که استخوان‌ها و دندان‌های شما را قوی‌تر می‌کند.

گردو برای بهبود عملکرد مغز و حافظه مناسب است. جدای از این، گردو فهرستی طولانی از فواید سلامتی را نیز به همراه دارد. آیا می‌دانید مصرف گردو نیز تعیین‌کننده میزان مفید بودن آن است؟ خوب، روشی برای خوردن گردو وجود دارد که با آن می‌توانید فواید بیشتری را دریافت کنید.

بهترین راه برای خوردن گردو

اگر گردو را می‌توان با برداشتن پوسته بیرونی آن به همان شکلی که هست خورد، اما بهترین راه برای خوردن آنها خیس کردن یک‌شبه است. فقط 2 تا 4 تکه گردو را یک شب در یک فنجان آب خیس کنید و اول صبح میل کنید. خیساندن گردو به کاهش سطح کلسترول بد در بدن کمک می‌کند. همچنین هضم آنها در مقایسه با گردوهای معمولی راحت‌تر است. بدن شما می‌تواند مواد مغذی گردوی خیس‌خورده را به روشی بسیار بهتر جذب کند.

 

روش های مختلف نگهداری از گردو

بهترین روش نگهداری گردو با پوست قهوه‌ای

همان‌طور که در بالا ذکر شد، گردوی تازه که به‌درستی خشک شده باشد، به مدت سه سال در پوست باقی می‌ماند. پوسته به‌عنوان یک مانع محافظ طبیعی عمل می‌کند. من بیشتر گردوهایم را این‌گونه ذخیره می‌کنم. پس از پوسته شدن، روغن‌های گردو به‌سرعت فاسد می‌شوند. یا باید فوراً از آجیل تازه پوست استفاده کنید یا برای بهترین کیفیت آنها را در یخچال یا فریزر نگهداری کنید. آنها باید در یخچال به مدت شش ماه و در فریزر، با خیال راحت یک سال نگهداری شوند.

قیمت مغز گردو درجه یک تویسرکان (1000گرم)

قیمت اصلی 650,000 تومان بود.قیمت فعلی 510,000 تومان است.

گردوپوست کاغذی تویسرکان 1000گرم

قیمت اصلی 385,000 تومان بود.قیمت فعلی 318,000 تومان است.

مغز گردو آذرشهر تازه (1000 گرم)

قیمت اصلی 650,000 تومان بود.قیمت فعلی 510,000 تومان است.

مغز گردو خورشتی (1000 گرم)

قیمت اصلی 545,000 تومان بود.قیمت فعلی 392,000 تومان است.
پیشنهاد خرید

مغز گردو شکسته تویسرکان (500 گرم)

272,500 تومان222,500 تومانخرید و ثبت سفارش

روش‌های نگهداری از گردو در خانه

1) گردو را در جای خشک و خنک نگهداری کنید

پوسته گردو سرشار از تانن است که طعم تلخی دارد. هر چه پوسته بیشتر روی گردو بماند، احتمال تلخی آن بیشتر است. گردوهای خریداری شده در کیسه یا ظرف دربسته را می‌توان در انبار، کمد یا جایی بدون نور مستقیم خورشید یا رطوبت زیاد نگهداری کرد. گردوها در زمان نگهداری سریع‌تر در گرما خراب می‌شوند، بنابراین بهتر است آنها را از هر منبع حرارت بالا دورنگه دارید.  اگر کیسه را باز می‌کنید و می‌خواهید گردوهایی را که استفاده نکرده‌اید ذخیره کنید، کیسه را در یک قوطی دربسته یا سطل دیگری قرار دهید. برخی از گردوها در همان موقع فروش در ظروف دربسته عرضه می‌شوند که خوب هستند. تا زمانی که ظرف انتخابی به‌درستی مهر و موم شده باشد، گردو می‌تواند تا سه ماه در دمای اتاق سالم باشد.

2) گردوهای باز شده باید به‌درستی مهر و موم شوند

اگر گردو در ظرف دربسته‌ای بوده و برای استفاده مکرر در ظرف را باز بگذارید و گردو در معرض هوا قرار بگیرد، طراوت خود را از دست می‌دهد و شروع به خراب‌شدن می‌کند. برای حفظ مفید بودن گردو، آنها را در ظرف دربسته قرار دهید. یک شیشه یا کاسه با درب یا یک کیسه پلاستیکی با زیپ می‌تواند کارساز باشد. اگر در ظرف خود را به‌درستی نبندید، تا یک هفته دیگر گردوها خراب شده و مجبور می‌شوید آنها را دور بیندازید؛ زیرا سریع فاسد می‌شوند. همیشه گردو را از قبل در ظرفی خریداری کنید که پس از باز شدن، هوا را درست حفظ کند.

3) گردو را تا شش ماه در یخچال نگهداری کنید

اگر می‌خواهید مقدار زیادی گردو خریداری کنید، اما باز هم نیازی به خوردن گردوهای خود تا یکی دو روز دیگر ندارید، یخچال بهترین مکان برای آنهاست. یخچال به تازه نگه‌داشتن آنها و حتی حفظ ارزش غذایی آنها کمک می‌کند. گردو در یخچال به‌این‌ترتیب تا شش ماه ماندگاری دارد. فراموش نکنید که آنها را در یک ظرف دربسته نگهداری کنید.  علاوه بر این، آنها را در نزدیکی سایر مواد غذایی با بوی شدید نگهداری نکنید. 

4) برای نگهداری طولانی‌مدت، گردو را تا یک سال منجمد کنید

توصیه می‌شود برای نگهداری طولانی‌مدت آنها را در فریزر در ظرف دربسته قرار دهید. در این صورت می‌توانید گردو را تا یک سال نگهداری کنید. چگونه گردو را فریز می‌کنید؟ نحوه یخ‌زدن گردو:

  • گردوها را در یک کیسه پلاستیکی نگهداری فریزر قرار دهید.
  • هوای اضافی را از کیسه خارج کنید.
  • تاریخ را روی کیسه بنویسید
  • کیسه را تا یک سال در فریزر قرار دهید.

می‌توانید استفاده از جاروبرقی تاحدامکان هوا را از کیسه خارج کنید. روش دیر خارج‌کردن هوا از پلاستیک به این صورت است که زیپ را به‌اندازه‌ای ببندید تا یک دهانه کوچک به‌اندازه یک نی در آن قرار بگیرد. نی را وارد کنید و با دهان خود هوای باقی‌مانده را خارج کنید. نی را بردارید و در همان زمان دهانه را ببندید.

* نحوه یخ‌زدایی گردوهای منجمد:

بهترین راه برای یخ‌زدایی گردو این است که آنها را از فریزر خارج کرده و در یخچال قرار دهید تا آب شوند. اگر می‌خواهید خیلی سریع‌تر آب شوند، آن‌ها را از فریزر خارج کنید و روی پیش‌خوان بگذارید تا آب شوند.

5) گردو را از مواد غذایی با بوهای شدید دور نگه دارید

حتی اگر یخچال مکانی عالی برای نگهداری گردو است، ممکن است لازم باشد قفسه‌های خود را مجدداً مرتب کنید تا مطمئن شوید که آنها دقیقاً در کنار سالاد تن ماهی قرار ندارند. گردو می‌تواند بسیار جاذب باشد، بنابراین، هر غذایی که طعم یا بوی قوی داشته باشد، می‌تواند تازگی آجیل را از بین ببرد.

مواد غذایی زیر را نباید در کنار گردو در یخچال نگهداری کرد:

ماهی، پیازها، سیر، پنیر و غذاهای آماده

روشهای نگهداری از گردو در خانه

چه مدت طول می‌کشد تا گردو خراب شود؟

گردوی پوست‌ کنده در کمتر از یک ماه خراب می‌شود اگر به‌درستی در ظرف یا کیسه دربسته نگهداری نشود. در صورت نگهداری صحیح گردو می‌تواند بین 2 تا 4 هفته در دمای اتاق دوام بیاورد. گردو در هوای گرم به دلیل داشتن درصد روغن بالا، به‌خصوص گردوهای بدون پوست سریع‌تر گندیده می‌شود.

بنابراین، مطمئن شوید که گردوها را به‌درستی در ظرف دربسته نگهداری کنید تا از خراب‌شدن آنها در هنگام قرارگرفتن در معرض هوا جلوگیری کنید. گردو در صورت پوسیده شدن ممکن است کپک‌زده و چروک شود. اگر آنها هنوز تازه باشند، بوی دلپذیر و آجیلی از آنها می‌رسد.

عجیب این است که اگر گردوها پوسیده شوند بوی رقیق‌کننده رنگ می‌دهند. شاید از خود بپرسید با گردوی فاسد چه کنیم؟

گردوی فاسد دیگر برای خوردن بی‌خطر نیست و باید دور ریخت.

اگر گردو هنوز در پوست خود باشد، شانس بیشتری برای تازه ماندن خواهد داشت؛ بنابراین، اگر روی میز خود یک کاسه گردوی پوست‌دار داشته باشید، بهتر است زودتر آنها را مصرف کنید.

پیشنهاد خرید

مغز گردو شکسته تویسرکان (100 گرم)

54,500 تومان44,500 تومانخرید و ثبت سفارش

نگهداری گردوی پخته در مقابل نپخته

ما در مورد تمام روش‌های نگهداری گردوی خام و نپخته صحبت کرده‌ایم، اما وقتی آنها را برشته یا خرد کردید چطور؟ گردوی خام همیشه ماندگاری بیشتری نسبت به گردوهای پخته شده دارد؛ بنابراین، بهتر است قبل از اینکه آنها را تغییر دهید، صبر کنید تا نیاز به استفاده یا خوردن آنها داشته باشید.

نگهداری از مغز گردو

نحوه نگهداری گردو تازه با پوست سبز

زمانی که گردوها را از روی درخت برداشت می‌کنیم دارای یک‌پوست سبزرنگ است که باید این پوسته‌ها را از گردوها جدا کرد، اگر گردوها مدت‌زمان زیادی در این پوست‌ها بمانند مغزشان سیاه شده و خراب می‌شوند

  • پوسته‌های سبزرنگ را بردارید.
  • پوسته‌های سخت گردو را بشویید و حشرات را بررسی کنید.
  • گردو را در سینی‌های کم‌عمق قرار دهید.
  • سینی‌ها را به مدت دوهفته در مکانی خشک و خنک و دور از نور خورشید قرار دهید.
  • گردوها را به کیسه‌های پارچه‌ای منتقل کنید.
  • در مکانی خنک و با تهویه مناسب در دمای 60 درجه فارنهایت نگهداری کنید.
نگهداری گردو با پوست سبز
نتیجه گیری

قرارگرفتن در معرض دمای گرم برای مدت طولانی باعث تغییر چربی گردو و فاسد شدن آن می‌شود. درصورتی‌که گردو لاستیکی یا چروکیده باشد، می‌توانید بگویید که در حال پیر شدن هستند. اگر بوی عجیبی شبیه تینر رنگ داشته باشند، ترش شده‌اند. گردوی گندیده را دور بریزید!

گردوهای پوست‌کنده یا بدون پوست را به طور ایمن در یک ظرف دربسته نگهداری کنید و در جای خشک و خنک نگهداری کنید. یخچال یک انتخاب عالی است؛ زیرا گردو تا سه ماه تازه می‌ماند. همچنین می‌توانید گردو را منجمد کنید و تا یک سال خراب نشود.

گردو بوها را جذب می‌کند، بنابراین بهتر است آنها را در فاصله‌ای از غذاهای با بوی تند؛ مانند پیاز قرار دهید. ظروف بدون هوا بهترین محافظت را برای حفظ طراوت ایجاد می‌کنند. هنگام خرید گردو به‌صورت عمده، بهتر است وقتی به خانه رسیدید، آجیل را در ظروف دربسته انتقال دهید.

نگهداری مناسب آسان است و به حفظ طعم لذیذ، ترد و فواید سلامتی گردو کمک می‌کند و آن را به انتخابی عالی برای لیست خرید خانواده شما تبدیل می‌کند. اکنون شما می‌توانید با اطلاع کامل از روشهای نگهداری گردو نسبت به خرید گردو و مصرف آن به میزان لازم اقدام کرده و دیگر نگران خراب شدن آن نباشید.

سوالات متداول

۱. آیا گردو باید در یخچال بماند؟ 

گردو نیازی به نگهداری در یخچال ندارد و می‌توان آن را روی پیشخوان یا در جای تاریک خنک مانند انبار نگهداری کرد. پس از باز شدن گردو باید تا شش ماه در یخچال نگهداری شود.

۲. آیا امکانش هست که گردو فاسد شود؟

گردو به‌خصوص اگر در محل گرم‌تری نگهداری شود می‌تواند فاسد شود. چربی و روغن موجود در گردو باعث تغییر در گردو و ترش شدن آن می‌شود.

۳. چگونه گردو را برای نگهداری طولانی‌مدت نگهداری می‌کنید؟

گردو را باید به مدت طولانی در یخچال تا شش ماه یا در فریزر تا یک سال نگهداری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *