در این مقاله قصد داریم ضمن آشنایی شما با پسته اکبری به عنوان یکی از نمونه های مرغوب پسته در ایران و بیان مشخصات آن ، انواع پسته اکبری را همراه با درجات کیفی مختلف آن مورد بررسی قرار دهیم تا از این طریق به شما در خرید پسته اکبری با کیفیت کمک کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

 

پسته یکی از مقوی ترین و مهم ترین مغز ها در بین مغزیجات بوده که در همه ی کشور های دنیا علاقه مندان خاص خود را داشته است. بیشتر نمونه های پسته که در ایران وجود دارند معمولا در شهر رفسنجان کشت می شوند. پسته هایی که از نظر رنگ ظاهری و کیفیت و … با هم تفاوت هایی دارند. پسته دارای خواص بسیار زیادی است. پسته اکبری درجه یک از لوکس ترین و پرفروش ترین پسته هایی است که در ایران و دیگر کشور ها وجود دارد. این محصول نسبت به دیگر پسته ها دارای ظاهری کشیده و زیبا بوده و برای مجالس مختلف خیلی خوب و مناسب است. همینطور می توان عنوان کرد که در بین دیگر پسته ها این محصول ذکر شده بسیار خوشمزه و خوش طعم است. کشت و برداشت عمده و بسیار زیاد این نمونه از پسته در شهر های سیرجان، رفسنجان و انار بوده و همچنین به خارج از کشور هم صادر می شود.

 

پیشنهاد خرید

گل گاوزبان درجه 1 (100 گرم)

380,000 تومان350,000 تومانخرید و ثبت سفارش

پسته اکبری

یکی از زیبا ترین نمونه های پسته، این محصول بوده؛ که در مقایسه با سایر نمونه های این محصول از نظر ظاهری بادامی شکل و کشیده تر است. این نوع پسته علاوه بر اینکه در ایران تولید می شود؛ همچنین بیشترین مقدار تولید آن در شهرستان های سیرجان، رفسنجان و انار انجام می شود. از جمله دلایلی که خرید پسته اکبری درجه یک محبوبیت زیادی دارد طعم فوق العاده، زیبا و کشیده بودن و راحت پوست کندن آن است. پسته آجیلی که از این نوع محصول تهیه شده می تواند طعم بسیار خوبی داشته باشد. یکی از مهم ترین فرآیند های صورت گرفته که سبب نرم شدن و هضم آسان تر ترکیبات تشکیل دهنده آجیل های ایرانی بوده، بو دادن دانه های خوراکی است. این نوع پسته بسیار خوش شکل و شمایل و کشیده است که مشتریان خاص خود را در تمام دنیا دارد که این موضوع می تواند دلیل های متفاوت و مختلفی داشته باشد. خیلی از صاحب نظران باور دارند که به دلیل راحت پوست شدن این نوع از پسته که حس خوبی دارد، اما در حالت کلی در دسته ی پسته های گران قیمت و لوکس دسته بندی شده اند. از نظر قیمت هم به طور معمول نسبت به پسته های فندقی دارای ارزش بیشتری است. درختان این نمونه پسته در هر سال محصول زیادی نمی دهند و به طور معمول باردهی زیاد آن هر چند سال یکبار است.

 

پیشنهاد خرید

گل گاوزبان درجه 1 (50 گرم)

190,000 تومان175,000 تومانخرید و ثبت سفارش

مشخصات پسته اکبری

مشخصات پسته اکبری

این مغزدانه مقوی یکی از لوکس ترین نمونه های آجیل بوده که در مقایسه با سایر نمونه های پسته از لحاظ ظاهری کشیده تر و بادامی شکل هستند. این نمونه پسته فقط در ایران کشت و تولید می شود و بالا ترین میزان تولید آن در شهرستان های سیرجان، رفسنجان و انار بوده است. به علت مغز بسیار خوشمزه این پسته و شکل ظاهری آن در آجیل های لوکس و مجلسی مخصوصا در مجالس مجلل و میهمانی ها بیشترین استفاده را دارد. پسته یک نمونه از آجیل هایی بوده که برای سلامتی کامل انسان دارای بیشترین مواد مغذی مورد نیاز است. پسته دارای فیبر غذایی، فسفر، پتاسیم مواد مغذی، کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی های مفید و … است که به میزان زیادی برای سلامتی بدن مفید است. از پرخاصیت ترین خشکبار ها، این نمونه پسته بوده که نه تنها دارای طعم دلنشینی بوده بلکه به سلامت و شادابی شما هم کمک زیادی می کند.

 

پیشنهاد خرید

مغز چلغوز خام تازه (250 گرم)

1,050,000 تومان1,000,000 تومانخرید و ثبت سفارش

خصوصیات پسته اکبری

پسته اکبری دارای خصوصیات و ویژگی های خاصی است که عبارتند از:

 • رنگ پوست استخوانی کرم تیره است.
 • ابعاد پسته خشک شده 12/22 میلی متر است.
 • در زمان رسیدن رنگ آن، قرمز روشن می شود.
 • رنگ پوشش جلویی مغز پسته، بنفش متمایل به قهوه ای است.
 • رنگ غالب مغز پسته زرد کم رنگ است.

این محصول به علت داشتن مغز بسیار خوشمزه و شکل ظاهری زیبا، در آجیل های لوکس و مجلسی مختص مهمانی های مجلل بیشترین استفاده را دارد. این مدل پسته از با ارزش ترین دانه های آجیلی بوده که معمولا همراه با پسته ای درشت مثل کله قوچی، که هم دارای طعم بسیار خوب و هم زیبایی است در ظرف آجیل قرار می گیرد.

خصوصیات پسته اکبری

خصوصیات ظاهری:

 1. رنگ پوسته: کرم تیره
 2. رنگ مغز: بنفش قهوه ای و سبز
 3. شکل: بلند

 

پیشنهاد خرید

مغز چلغوز خام تازه (500 گرم)

2,100,000 تومان2,000,000 تومانخرید و ثبت سفارش

مزایای پسته اکبری

 • غنی از فیبر
 • احساس خوبی را به شما منتقل می کند
 • مفید برای وگان ها و گیاه خواران
 • حاوی مواد مغذی است.
 • غنی از آنتی اکسیدان
 • در کاهش وزن به شما کمک می کند.

 

پسته اکبری شور دستچین زعفرانی (100 گرم)

قیمت اصلی 99,000 تومان بود.قیمت فعلی 88,000 تومان است.

پسته اکبری شور دستچین زعفرانی (1000 گرم)

قیمت اصلی 990,000 تومان بود.قیمت فعلی 845,000 تومان است.

پسته اکبری شور دستچین زعفرانی (250 گرم)

قیمت اصلی 247,500 تومان بود.قیمت فعلی 215,000 تومان است.

پسته اکبری شور دستچین زعفرانی (500 گرم)

قیمت اصلی 495,000 تومان بود.قیمت فعلی 435,000 تومان است.

 

پیشنهاد خرید

مغز چلغوز خام تازه (1000 گرم)

4,200,000 تومان4,000,000 تومانخرید و ثبت سفارش

انواع پسته اکبری

 • پسته بو داده و نمک زده
 • پسته بو داده و نمک زده با آهک اضافه شده
 • پسته خام طبیعی
 • پسته بو داده
 • پسته بو داده و نمک

 

کیفیت پسته اکبری

کیفیت پسته اکبری

برای کیفیت این میوه آجیلی معمولا سه درجه را می توان تعیین نمود:

1. درجه‌ یک یا طبیعی خندان : این نمونه از پسته بر روی درخت و به شکل صد در صد طبیعی، خندان شده است. به طور معمول دارای سایز های 18 دانه تا 28 دانه بوده است. این نکته را باید بدانید، محصولاتی که در فروشگاه ها و سایت ها ارائه می شود از این نمونه است.

2. درجه‌ دو یا کلاس بی: این نمونه از پسته به طور معمول از مخلوط کردن پسته طبیعی آبخندان و خندان به دست می آید. این مدل دارای کیفیت متوسطی بوده و برای خرید پسته اکبری قیمت پایین تری را می توانید پرداخت کنید. همچنین به همه ی کشور ها این محصول صادر می شود.

3. درجه سه یا آبخندان : این نمونه پسته در اصل همان نمونه از محصول بوده ولی دهان بسته است؛ که بعد از برداشت به روش مکانیکی خندان شده است. این نوع پسته کیفیت پایین تری دارد و در نهایت دارای قیمت کم تری هم است. کشور روسیه و عراق از مشتریان عمده این نمونه از پسته است.

 

صادرات پسته اکبری

یکی از گزینه های پرطرفدار و مهم در صادرات نمونه های مختلف پسته به کشور های خاورمیانه و اروپایی پسته اکبری صادراتی است. پسته اکبری خام، زعفرانی و شور به کشور های گوناگون صادر می شود و پس از پسته احمد آقایی، ۸۰ درصد از نیاز مصارف درون کشور را هم تامین می کند. در کشور های ثروتمند اروپایی پسته اکبری شور طرفداران بسیار زیادی دارد و به عنوان نمونه ای از خوراکی های اعیانی و لوکس شناخته شده است.

صادرات پسته اکبری

این محصول یکی از پسته های تجملی و لوکس در ایران و حتی در تمام دنیا است. بهترین نمونه پسته، دارای ظاهری کشیده و زیبا است و برای آجیل همراه پسته کله قوچی می تواند جلوه بسیار زیبایی داشته باشد. نمونه کله قوچی، یکی از زیبا ترین و درشت ترین نمونه های پسته است. این مغزدانه آجیلی بسیار خوشمزه بوده و در هر سال صادرات بسیار زیادی داشته است. در خرید آجیل عوامل زیادی مثل طعم، درشتی و زیبایی از همه مهم تر تازگی و کیفیت آجیل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

خرید و قیمت پسته اکبری

یکی از نمونه های مهم و با کیفیت در بین پسته ها، پسته اکبری ممتاز است. در هر صورت می توان گفت که این محصول انتخاب کسانی بوده که طرفداران اصلی پسته هستند. پسته ای درشت و کشیده که بهترین انتخاب برای جشن های خانوادگی، پذیرایی ها و مهمانی های رسمی است. فروش پسته اکبری اعلا معمولا به شکل دست چین شده است و تمام مغزدانه ها خندان هستند. عرضه این محصول فاقد هرگونه مواد افزودنی و به شکل خام است. به صورتی که مزه و طعم بی نظیر آن، به طور معمول حفظ شده است. این نمونه از مغزدانه ها جزو کشیده ترین پسته ها است و مغز درشت و کشیده ای به شکل بادام دارد. برای خرید پسته اکبری می توانید به سایت و فروشگاه خشکبار کشاورزی مراجعه کنید.

خرید و قیمت پسته اکبری

نتیجه گیری

از معروف ‌ترین و شناخته شده ‌ترین نمونه های پسته ‌های صادراتی در ایران و همچنین در جهان می توان به پسته اکبری اشاره نمود. این مدل پسته یکی از نمونه های پسته ی خندان بوده و در دیگر کشور های دنیا با نام پسته ایرانی شناخته شده است. سایز این پسته معمولا کشیده و یا خیلی کشیده است. شکل و حالت میوه پسته اکبری، بادامی شکل است. این نوع پسته دارای درصد خندانی بسیار بالایی بوده و همچنین مغز آن به رنگ پوست کرم استخوانی تیره و رنگ بنفش و قهوه ‌‌ای است. در بین نمونه های دیگر پسته‌ ها به علت شکل ظاهری و لوکس آن قیمتی بسیار بالاتر داشته است و دست چین شده این نمونه از پسته معمولا با عنوان پسته‌ ای مجلسی و لوکس شناخته شده است. پسته اکبری توسط حاج اکبر بسنجیده، در اواخر دهه 30 شمسی در روستای عباس ‌آباد امین که از توابع بخش کشکوئیه شهرستان رفسنجان بود، شناسایی شد و سپس در تمام دنیا تکثیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *