در صورتی که می خواهید باغ گردو احداث کنید و یا حتی قصد دارید چند نهال گردو را بکارید، انتخاب مهم ترین و بهترین نژاد درخت گردو دارای اهمیت بسیار زیادی است. بعد از اینکه توانستید یک نهال گردوی خوب را تهیه کنید، سایر موارد که شامل آبیاری کافی، خاک مناسب، کود دهی و … بوده کمک زیادی به شما می کند تا بهترین نتیجه را بتوانید از آن بگیرید. از همه مهمتر گردو جز یکی از پر فایده ترین و محبوب ترین مغزهای خوراکی است که هم به عنوان آجیل و هم در برخی غذاها استفاده می شود. به همین جهت در این مقاله چند نمونه از بهترین گردو ایران را همراه با نژادهای مختلف آن ها بررسی می کنیم. در نهایت شما می توانید با اطلاعات کامل تری نسبت به خرید گردو اقدام کنید.

 

گردو از جمله محصولات کشاورزی پرطرفدار بوده که در بازار های خارجی و داخلی وجود دارد و با وجود اقلیم مناسب برای رشد این محصول در بعضی استان‌ ها، سطح زیرکشت بسیار زیادی را به خود اختصاص داده‌ است. با توجه به این، استان های متعددی مانند کرمانشاه، البرز، زنجان، فارس، آذربایجان‌ شرقی، همدان، لرستان، کرمان و قزوین را می توان در کشور به عنوان اصلی ‌ترین قطب‌ های تولید گردو معرفی کرد که بعضی از آن ها حتی شهرت جهانی هم داشته اند.

 

پیشنهاد خرید

مغز فندق خام ایرانی (250 گرم)

295,000 تومان295,000 تومانخرید و ثبت سفارش

گردو

گردو ( فارسی دری: چهار مغز، نام علمی: Juglans regia ) یک میوه ی گرد، با دو پوسته، یکی نرم و سبز رنگ که بعد از مدتی خشک شده و از بین خواهد رفت و پوسته دیگر سخت و چوبی است. مغز آن دارای روغن بسیار زیادی بوده و خوراکی است. گردو، یک میوه مغز دار بسیار با ارزشی است که دارای نمونه های مختلفی هم است. گردو منبع عالی آنتی اکسیدان ‌ها، مواد معدنی، پروتئین، فیبر و ویتامین ‌ها است. کلمه جوز معرب گوچ پارسی میانه همین معنی را می دهد. در بین مواد غذایی گیاهی بذر کتان و مغز گردو بیش ترین میزان اسید چرب امگا ۳ را دارند. اگر درخت گردوی بسیار زیادی وجود داشته باشد علاوه بر تولید گردو می تواند از جهتی دیگر، به صنعت هنر های دستی و مبلمان هم کمک زیادی بکند، به دلیل اینکه چوب درختان گردو در این صنایع مورد استفاده قرار می گیرد و مناطق و قسمت هایی که باغات گردوی بسیار بزرگی دارند (مثل تویسرکان)، رشد بالایی را در زمینه ساخت محصولات چوبی هم تجربه می کنند.

انواع گردو

پیشنهاد خرید

مغز فندق خام ایرانی (100 گرم)

135,000 تومان135,000 تومانخرید و ثبت سفارش

تاریخچه

با توجه به بررسی ‌های گرده ‌شناسی در روی کره زمین و دیرین شناسی گیاهی، از زمان ‌های بسیار قبل به خصوص از دوران سوم زمین ‌شناسی گونه ‌های گوناگون گردو وجود داشته است. از دوران چهارم زمین ‌شناسی به بعد در کشور های اروپای شرقی آثار درخت گردو مانند گرده آن به وجود آمده است. منشاء اصلی درخت گردو را نواحی هیمالیا و آسیای غربی دانسته اند.

 

پیشنهاد خرید

فندق بوداده ایرانی (500 گرم)

525,000 تومان460,000 تومانخرید و ثبت سفارش

نمونه های گردو

در نقاط گردو خیز ایران گردو هایی کاشته می شوند که معمولا از گونه گردوی Juglans یا معمولی هستند. از نظر باغبانی نمونه های این گونه به طور کامل هنوز مشخص نشده ‌اند. در نقاط گوناگون ایران این گردو ها با اسم های مختلف محلی نام گرفته اند. با اینکه تفاوت ‌های ظاهری دارند امکان دارد بعضی از نمونه های آن، رقم واحدی باشند اما نام ‌های مختلفی داشته باشند. با توجه به این مسائل در ایران مهم ترین نمونه های گردو کشت می ‌شود که از انواع آن می توان به : گردوی آمیخته خراسان، گردوی مازندران، گردوی شهمیرزاد، گردوی قزوین و طالقان، گردوی آذرشهر ، گردوی خوانسار، گردوی تسوج در آذربایجان، گردوی کاغذی ، گردوی سنگی ، گردوی ماکویی، گردوی همدان، گردوی وانشان، گردوی تویسرکان ، گردوی سوزنی ، گردوی نوک کلاغی، گردوی ضیا آبادی، گردوی خوشه‌ای، گردوی سبزوار و دیگر مناطق ایران اشاره کرد.

نمونه های گردو

پیشنهاد خرید

فندق بوداده ایرانی (250 گرم)

410,000 تومان325,000 تومانخرید و ثبت سفارش

گردو در ایران

با توجه به رتبه‌ بندی ‌های جهانی، ایران رتبه سوم را در تولید گردوی جهان داشته است. نخستین کشور چین و کشور دوم هم آمریکاست. رتبه های بعدی ایران را هم به ترتیب، ترکیه، مکزیک و اوکراین به خود اختصاص داده اند. در سال 1992 رتبه چهاردهم را ایران داشته، ولی با بالا بردن تولیدات و محصولات توانسته به رتبه سوم دست پیدا کند. با توجه به این قضیه، در آسیا، ایران در تولید گردو رتبه دوم را داشته و همچنین از رقبای آن در این زمینه می توان ترکیه را به حساب آورد. بهترین گردو در ایران همان نمونه های معروفی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

گردو در ایران

پیشنهاد خرید

فندق بوداده ایرانی (100 گرم)

155,000 تومان115,000 تومانخرید و ثبت سفارش

شهر های معروف در تولید گردو

در ایران حضور گردو سابقه بسیار زیادی دارد که وجود طولانی مدت درخت گردو در بین ایرانیان بسیار اهمیت دارد. در باغ های سنتی و قدیمی ایران، درختان گردویی وجود دارند که دارای عمر بالای 300 سال هستند و این قضیه نشان دهنده قدمت این درخت در ایران بوده است. بیشتر در نقاط سردسیری و خشک گردو به ثمر می نشیند ولی گرما و سرمای زیاد سبب آسیب جدی و مهمی به درخت می‌ شود. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که بهترین گردو ایران در کدام شهر است که می توان به قطب های مهم گردو در ایران یعنی استان ‌های فارس، کردستان و همدان اشاره نمود. نام های تویسرکان و نهاوند را حتما شنیده اید زیرا این مناطق از تولید کنندگان مهم گردو به حساب می آیند. در روستای کدوده فیروزکوه، کهن‌ سال‌ ترین درخت گردو قرار داشته که عمر این درخت را 1400 سال تخمین زده اند.

بهترین نوع گردو در ایران در شهرستان های کلیبر، اسکو، آذرشهر و عجب شیر بوده است و علاوه بر استان ‌هایی که گفته شد در استان آذربایجان به عنوان قطب تولید این محصول به حساب می آید و هر چند که در زمینه تولید گردو دیگر شهرستان‌ های آذربایجان شرقی هم فعالیت می کنند. سطح زیر کشت گردوی آذربایجان شرقی، معمولا 11 هزار هکتار بوده و قرار است که تولید این محصول را با توسعه آموزش ‌های تخصصی و ترویجی و اجرای طرح‌ های اصلاح بیشتر هم بکند. شهرستان بافت که در استان کرمان قرار دارد هم یکی دیگر از قطب های تولید گردو است. در مناطق کیسکان، گوُغِر و خَبر بیشتر گردو کاری ‌های بافت انجام می شود. در مناطق گرم ‌تر و از اواسط شهریور ماه برداشت گردو آغاز می شود و در مناطق سردسیر تا اواسط مهر ماه ادامه داشته است. وجود درخت های بسیار زیاد گردو علاوه بر تولید گردو می تواند از سوی دیگر، به صنعت هنر های دستی و مبلمان هم کمک ‌کند، به همین دلیل از چوب درختان گردو در این صنایع استفاده می شود و مناطق و قسمت هایی که باغات دارای گردوی بسیار زیادی هستند (مثل تویسرکان) رشد بالایی را در زمینه تولید محصولات چوبی نیز تجربه می کنند.

 

قیمت مغز گردو درجه یک تویسرکان (1000گرم)

قیمت اصلی 650,000 تومان بود.قیمت فعلی 510,000 تومان است.

گردوپوست کاغذی تویسرکان 1000گرم

قیمت اصلی 385,000 تومان بود.قیمت فعلی 318,000 تومان است.

مغز گردو آذرشهر تازه (1000 گرم)

قیمت اصلی 650,000 تومان بود.قیمت فعلی 510,000 تومان است.

مغز گردو خورشتی (1000 گرم)

قیمت اصلی 545,000 تومان بود.قیمت فعلی 392,000 تومان است.

 

بهترین نژاد های درخت گردو در ایران

گردو ها نمونه های مختلفی دارند. در ایران هم برخی از نژاد های آن وجود دارد در این قسمت قصد داریم تا برخی از بهترین های آن را معرفی کنیم

  • نهال گردو ژنوتیپ آریا: نهال گردو ژنوتیپ برتر آریا دارای میوه ‌هایی با کیفیت و خوش طعمی هستند. این نمونه از نهال گردو اکثر در منطقه آذربایجان غربی کشت می شود ولی در بیشتر شهر های ایران هم قابلیت رشد و کشت دارند. درخت گردو ژنوتیپ دارای ارتفاع متوسط بوده و شاخه ‌های متراکمی دارد. این نژاد باردهی بسیار زیادی دارد و بعد از کاشت در دومین سال، باردهی را شروع می‌ کند. برای مناطقی که دارای ارتفاع متوسط تا مقداری بالاتر از سطح دریا هستند، درخت گردو ژنوتیپ، انتخاب بسیار مناسبی است.
  • نهال گردو اسرائیلی (فلسطینی): این نهال گردو یکی از نهال هایی بوده که اصلاح شده و در ایران سال های بسیار زیادی بوده که کاشته شده و به باردهی می رسد. یکی از بهترین و پرفروش ترین نمونه های نهال گردو برای ایجاد باغ گردو، این نژاد بوده، به دلیل اینکه باردهی آن بسیار زیاد است. نهال گردو اسرائیلی دارای ارتفاع بسیار کمی است که به برداشت بهتر و راحت تر آن کمک زیادی می کند. این نهال در مناطق معتدل و سردسیر برای کاشت بسیار مناسب است.
  • نهال گردو تویسرکان: یکی از درختان ارزشمند و بسیار پرمحصول، درخت گردو تویسرکان است که منطقه تویسرکان در استان همدان خاستگاه اصلی آن است. این نمونه از نهال گردو، دارای رشد بسیاری بوده و محصول زیادی هم می دهد. این نمونه از درخت دارای میوه هایی با کیفیت بسیار عالی بوده و دارای طعم و رنگ بسیار خوبی هم است. می تواند ارتفاع درخت گردو تویسرکان تا ۲۰ متر هم باشد.
  • نهال گردو خوشه ‌ای: از مهم ‌ترین و بهترین ویژگی ‌های نهال گردو خوشه ‌ای، می توان به میوه دهی در هر شاخه در تعداد زیاد اشاره کرد. میوه‌ های درخت گردو خوشه ای دارای کیفیت بالایی بوده و معمولا به شکل بیضی هستند. در دسته ی نهال ‌های پایه کوتاه، نهال گردو خوشه ‌ای قرار داشته است. همینطور، میوه ‌های این نوع نهال از شاخه ‌ها به آسانی جدا می ‌شوند که کمک زیادی در زمان برداشت محصول به کشاورزان می‌ کند. در مقابل سرما گردو خوشه ‌ای مقاوم بوده و گزینه ی بسیار مناسبی جهت کاشت در مناطق معتدل و یا سردسیر به حساب می آید. در صورتی که این نهال در مجاورت گرمای زیاد باشد، به خوبی نمی تواند رشد کند و کاشت آن به همین دلیل در مناطق گرمسیری توصیه نشده است.

بهترین نژاد های گردو در ایران

 

نتیجه گیری

گردو نژاد های مختلفی دارد که برای کسب درآمد از آن باید نمونه هایی را بکارید که محصول بیشتری می دهند و همچنین اگر این محصول مرغوب را به طور کامل بشناسیم و همچنین شناخت مکان هایی که این محصول با بهترین کیفیت در آن ها وجود دارد به ما بسیار کمک خواهد کرد تا در زمان سفر، از مقصدمان بهترین سوغاتی را انتخاب نماییم. یکی از بهترین سوغاتی هایی که در زمان سفر به شهر های قطب گردو می روید خرید گردوی آن منطقه است. این نکته را هم باید بدانید که کشور ما در تولید گردو یکی از مهم ترین خشکبار های جهان بوده که دارای رتبه سوم است. هرچند که در حال حاضر شرایط صادرات محصولات ایرانی زیاد مساعد و مناسب نیست اما امید داریم تا هر چه سریع تر این مشکلات هم برطرف شود تا همچنین کشاورزان زحمت ‌کش و پر توان ایرانی هم بر چهره ‌شان لبخند رضایت پررنگ ‌تری نقش ببندد. برای اینکه بتوانید بهترین نمونه های گردو را با اطمینان از کیفیت خریداری کنید باید به سایت ها و فروشگاه های معتبر مراجعه کنید. یکی از این فروشگاه های معتبر، خشکبار کشاورزی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *