هدف از این مقاله آشنایی شما با انواع گردو های ایرانی و خارجی و بیان فرق گردوی ایرانی و خارجی با یکدیگر است تا بتواند علاوه بر این که به شما در تشخیص این گردو از هم کمک کند ، به این سوالات نیز پاسخ داده شود که گردوی ایرانی بهتر است یا گردوی خارجی ؟ و فرق گردو ایرانی و خارجی در چیست ؟ پس اگر شما نیز همواره بین خرید یکی از این دو محصول شک داشته اید بهتر است تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و سپس با دید بهتری نسبت به خرید گردو اقدام کنید.

همان طور که می دانید یکی از مغزهای خوراکی که هم به عنوان آجیل و هم در برخی از انواع غذاها مورد استفاده قرار می گیرد ، گردو ها هستند. بدون شرح هنگام خرید گردو این دو راهی برای شما ایجاد شده که بین گردو ایرانی و خارجی کدام یک را انتخاب کنید و به دنبال فرق گردوی ایرانی و خارجی با یکدیگر بوده اید. گاهی حتی ممکن است به دلیل داشتن قیمت پایین تر و ظاهر وسوسه کننده ، خرید گردو خارجی را به ایرانی ترجیح داده باشید. اما سوالی که ایجاد می‌ شود این است که فرق گردو ایرانی و خارجی در چیست ؟ و کدام یک گزینه بهتری برای خرید و استفاده هستند ؟ لازمه پاسخ به این سوالات داشتن شناخت کامل و کافی از این محصولات و اطلاع دقیق از تفاوت های آن ها است.

 

پیشنهاد خرید

شکلات خارجی کیت کت (250 گرم)

222,000 تومان222,000 تومانخرید و ثبت سفارش

آشنایی با انواع گردوهای ایرانی

در ایران کاشت گردو بر اساس آب و هوای منطقه و موقعیت جغرافیایی آن از تنوع بسیار خوبی برخوردار است و بر همین اساس کشاورزان با توجه به نوع منطقه خود یکی از انواع گردو را برای کاشت انتخاب می‌ کنند. گردوی ایرانی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و به همین دلیل در سراسر دنیا دارای شهرت خوبی است و کاملاً شناخته شده است. درخت گردوی ایرانی میوه هایی درشت ، با کیفیت و خوش طعم دارد به همین دلیل در دنیا هم از میوه و هم از نهال آن به خوبی استقبال می شود. گردوهای ايراني دارای انواع و اقسام مختلفی هستند که نام گذاری آن ها بر اساس شکل ظاهری یا نام منطقه‌ ای است که بیش تر در آن جا کشت می شوند.

گردو ایرانی

چند مورد از معروف ترین انواع گردو ایرانی عبارتند از :

 • گردوی پوست کاغذی ؛
 • گردوی تویسرکان ؛
 • گردو بوانات ؛
 • گردوی ماکویی ؛
 • گردوی شهمیرزاد ؛
 • گردوی آذرشهر ؛
 • گردوی اسرائیلی یا پا کوتاه ؛
 • گردوی کرمان ؛
 • گردوی دماوند ؛
 • گردوی سوزنی ؛
 • گردوی خوشه‌ای ؛
 • و … .

اکثر موارد گفته شده به صورت سریع رشد می کنند ولی از نظر میزان و زمان به بار نشستن درخت با یکدیگر تفاوت دارند.

 

پیشنهاد خرید

شکلات خارجی کیت کت (100 گرم)

89,000 تومان89,000 تومانخرید و ثبت سفارش

آشنایی با انواع گردوهای خارجی

علاوه بر انواع گفته شده از گردوی ایرانی که در کشور ما کشت می ‌شوند ، نمونه های دیگری نیز وجود دارند که در نقاط مختلف جهان به بار می نشیند و هر کدام بر حسب منطقه جغرافیایی خود دارای ویژگی ‌هایی هستند. این گردو ها اغلب از شکل ظاهری خوبی برخوردار هستند و به دلیل داشتن قیمت مناسب تر در مقایسه با گردو های ایرانی جزو محصولات پر فروش و پر مصرف در کشور به شمار می آیند.

به طور کلی گروه های خارجی دارای انواع گوناگونی هستند که دو نوع پر فروش آن ها در کشور ما عبارتند از :

 1. گردوی آمریکایی : از جمله پر مصرف ترین گردوهای خارجی ، گردوی آمریکایی است که به دلیل داشتن قیمت مناسب طرفداران زیادی دارد. این گردو دارای مغزی به رنگ روشن و چربی کمی است و به دلیل داشتن پوسته نازک ، شکستن آن به سهولت انجام می شود. پوست این گردو نیز رنگ روشنی داشته و از سطح صافی برخوردار است.
 2. گردوی چینی : از دیگر گردو های خارجی در ایران می توان به گردوی چینی اشاره کرد. این گردو از پوست بسیار نازکی برخوردار است و به همین جهت با نام گردوی پوست کاغذی نیز شناخته می‌ شود. به همین دلیل برخی از فروشندگان به دلیل این شباهت ممکن است این گردو را به جای گردوی پوست کاغذی ایرانی و با قیمت بالاتری به مشتریان عرضه کنند. این گردو دارای پوسته بسیار روشنی است و از آن جایی که مغز پر و پوسته نازکی دارد ، مشتریان زیادی به خرید آن علاقه دارند و بازار فروش آن در ایران داغ است. این گردو نسبت به نمونه آمریکایی مغز چرب و بهتری دارد و قیمت آن نیز به همین نسبت بالاتر است.

گردو خارجی

نکته ای که در رابطه با گردو های خارجی مشترک است یک دست بودن سایز و اندازه آن ها است که در این مورد باید گفت از آن جایی که گردو های خارجی قبل از مرحله بسته بندی ، بر اساس سایز تفکیک می ‌شوند به صورت یکدست در بسته ‌بندی قرار داده می شوند و این نشان ‌دهنده کیفیت بالاتر آن ها نسبت به گردو های ایرانی نیست.

 

پیشنهاد خرید

شکلات خارجی هوبی (500 گرم)

500,000 تومان445,000 تومانخرید و ثبت سفارش

فرق گردوی ایرانی و خارجی ؟

با توجه به مواردی که در بخش قبل بیان شد گروه های ایرانی و خارجی دارای نمونه‌ های متعددی هستند که هر کدام از آن ها نیز دارای ویژگی های خاصی هستند. به طور کلی می ‌توان علت فرق گردوی ایرانی و خارجی را در موارد زیر بیان کرد :

 • از نظر رنگ :

همان طور که در بخش های قبل نیز بیان شد گردو های خارجی نسبت به انواع ایرانی از رنگ پوست روشن تری برخوردار هستند. به این صورت که معمولاً گردوهای خارجی دارای رنگی مایل به زرد هستند و در صورتی که گردوهای ایرانی به رنگ قهوه ‌ای روشن تمایل دارند.

 • از نظر جنس پوست :

به طور کلی گردو از نظر جنس پوست در دو نوع سوزنی و پوست کاغذی قرار می ‌گیرند. منظور از گردوهای پوست کاغذی گردوهایی هستند که پوسته آن ها به راحتی و با کوچک ترین فشار دست می شکند و مغز آن ها جدا می شود. ولی گردو های سوزنی دارای پوسته ضخیمی هستند که شکستن و جدا کردن مغز آن ها سخت تر است و امکان نرم شدن و تکه شدن مغز نیز در هنگام شکستن وجود دارد. گردو های خارجی اغلب از نوع پوست کاغذی هستند درحالی گردو های ایرانی حتی در صورت کاغذی بودن پوسته نیز ضخامت بیش تری از نمونه خارجی دارند و ممکن است به راحتی با دست شکسته نشوند.

 

انواع گردو

 

 • از نظر طعم و میزان چربی :

بدون شک هنگام استفاده از گردو های خارجی متوجه شده ‌اید که این نوع گردو ها طعم خاصی ندارد و به اصطلاح بدون طعم هستند. این در صورتی است که گردو های ایرانی به خصوص زمانی که تازه هستند بسیار لذیذ و خوش طعم هستند. از نظر چربی مغز گردو نیز باید گفت که گردو های ایرانی دارای مغز چرب تر و بهتری نسبت به گردوی های خارجی هستند.

 • از نظر سایز و اندازه :

از نظر اندازه معمولا گردو های خارجی دارای سایز بزرگ تری نسبت به نمونه های ایرانی هستند و دارای اندازه های یک دست و یک شکل هستند که البته دلیل بر بهتر بودن و برتری آن ها نیست ؛ زیرا علت آن دستکاری های ژنتیکی است. در مقابل گردو های ایرانی به صورت سنتی و ارگانیک تولید می ‌شوند و کیفیت مغز آن ها با نمونه های خارجی قابل مقایسه نیست و محصولی سلامت و خوش طعم هستند.

 • از نظر قیمت :

از لحاظ قیمت باید گفت گردو های ایرانی از قیمت بیش تری نسبت به گروه های خارجی برخوردار هستند. هر چند گردو های خارجی از ظاهر بهتر و یکدست تری برخوردار هستند ؛ ولی قابلیت رقابت از نظر طعم ، کیفیت و میزان چربی با گردو های ایرانی را ندارند و همین موضوع باعث شده که گردو های ایرانی علی رغم قیمت بالاتر طرفداران زیادی نیز داشته باشند.

 

قیمت مغز گردو درجه یک تویسرکان (1000گرم)

قیمت اصلی 650,000 تومان بود.قیمت فعلی 510,000 تومان است.

گردوپوست کاغذی تویسرکان 1000گرم

قیمت اصلی 385,000 تومان بود.قیمت فعلی 318,000 تومان است.

مغز گردو آذرشهر تازه (1000 گرم)

قیمت اصلی 650,000 تومان بود.قیمت فعلی 510,000 تومان است.

مغز گردو خورشتی (1000 گرم)

قیمت اصلی 545,000 تومان بود.قیمت فعلی 392,000 تومان است.

 

پیشنهاد خرید

شکلات خارجی هوبی (250 گرم)

250,000 تومان222,000 تومانخرید و ثبت سفارش

دلیل اهمیت تشخیص گردو ایرانی از خارجی

با توجه به آن چه در بخش های قبلی گفته شد ؛ از آن جایی که گردوی ایرانی به شیوه سنتی تولید می شود ، میزان تولید آن زیاد نیست و در حجم کم تری به بازار عرضه می شود. از طرف دیگر مشتریان به دلیل کیفیت بالای این نوع گردو تمایل بیش تری به خرید گردوی ایرانی دارند. در مقابل برخی از نمونه های گردوی خارجی به نمونه های ایرانی شبیه هستند و این باعث شده که برخی فروشندگان بخواهند گردو های خارجی را با قیمت بالاتر و به جای گردوی ایرانی به مشتریان بفروشند.

به همین دلیل آشنایی کامل با ویژگی های هر کدام از این گردو ها از اهمیت زیادی برخوردار است و زمانی که شما با مشخصات این گردو ها به خوبی آشنایی داشته باشید به راحتی می توانید آن ها را از یکدیگر تشخیص دهید و دچار چنین مشکلاتی نخواهید شد. البته لازم به ذکر است این تشخیص زمانی که گردو به صورت مغز شده ارائه می ‌شود ممکن است کمی دشوارتر از حالت با پوست باشد و نیاز به دقت و تجربه بیش تری دارد.

روش تشخیص گردو

پیشنهاد خرید

شکلات خارجی هوبی (100 گرم)

100,000 تومان89,000 تومانخرید و ثبت سفارش

گردوی ایرانی بهتر است یا خارجی ؟

در بخش های قبل به طور کامل ویژگی های گردوی ایرانی و خارجی بیان شد و این گردو ها از جنبه های مختلفی با یکدیگر مقایسه شدند. به طور کلی می‌ توان گفت که گردوی ایرانی به دلیل تولید شدن به روش سنتی و ارگانیک دارای طعم و مزه بهتری است و مغز آن از چربی خوبی برخوردار است و باید گفت که این گردو محصولی سالم و با کیفیت است. این در حالی است که گردوی خارجی هم دارای رنگ روشن تر و هم ظاهر زیباتری است ولی به این دلیل که مورد دستکاری ژنتیکی قرار گرفته است دارای خواص کم تری است و ممکن است در برخی موارد برای سلامتی انسان نیز مضر باشد. در مجموع باید گفت گردوی ایرانی نسبت به گردوی خارجی بهتر است و ارزش خریدن با قیمت بالاتر را نیز دارد.

 

نتیجه گیری

همان طور که در این مقاله بیان شد گردو ها دارای انواع مختلفی هستند و با تنوع بالای به بازار عرضه می ‌شوند که این تفاوت ها برگرفته از شکل ظاهری و منطقه ‌ای است که بیش تر در آن کشت می شوند. در یک تقسیم بندی کلی گردو ها در دو گروه ایرانی و خارجی قرار می ‌گیرند که هر کدام از آن ها نیز دارای نمونه های دیگری هستند. اکثر افراد هنگام خرید بین دو راهی خرید گردوی ایرانی و خرید گردوی خارجی تردید می کنند. گردوی خارجی ظاهر بهتری دارد ولی گردوی ایرانی کیفیت و خواص بیش تری دار.د حتی در برخی از موارد ممکن است به دلیل عدم شناخت مشتریان این دو گردو را به درستی از هم تشخیص ندهند و تنها به گفته های فروشنده اکتفا کنند که ممکن است اشتباه باشد. برای جلوگیری از این مشکل باید شناخت کامل و دقیقی از این گردوها داشته باشید تا بتوانید با آگاهی کامل نسبت به خرید گردوی مورد نظر خود اقدام کنید.

در این مقاله نیز ویژگی ها و انواع گردوی ایرانی و خارجی بیان شد و در نهایت نیز فرق گردوی ایرانی و خارجی از جنبه های مختلف گفته شد. اکنون شما می توانید با استفاده از این اطلاعات این دو گروه را به خوبی از هم تشخیص دهید. البته باید توجه داشته باشید اگر کیفیت و طعم گردو برای شما از قیمت آن مهم تر است ؛ در خرید گردوی ایرانی شک نکنید. البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که بعد از شناخت گردو ؛ خرید از فروشندگان معتبر و با سابقه در این زمینه که محصولات با کیفیتی را به مشتریان ارائه می دهند نکته مهم دیگری است که نباید آن را فراموش کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *