خیلی از افراد تصور می کنند که برای بدن استفاده از هر شکل از چربی مضر بوده است و طول عمر فرد را می ‌تواند کمتر می کند. اما مطالعات مشخص کرده که اسید های چرب ( به عنوان نمونه، اسید های چرب موجود در امگا ۳ ) در سلامت و کارکرد بدن انسان نقش بسیار مهمی دارند.

چربی ‌های طبیعی در خیلی از غذا ها وجود دارند که باید بدانید استفاده از آن‌ ها مضر نبوده است. از جمله نمونه های این غذا ها آجیل ها هستند که منبع غنی از مواد غذایی مفید و سالم است. همچنین آجیل می ‌تواند در داشتن یک برنامه غذایی خوب برای بدنسازی به شما کمک کند.

نمونه های گوناگونی از آجیل‌ ها مثل بادام هندی، بادام و گردو در رژیم غذایی بدنسازی به عنوان میان‌ وعده مورد استفاده قرار می گیرد. آجیل منبع غنی از پروتئین و اسید های چرب ضروری بوده است که در بین این آجیل ها، بادام به دلیل داشتن میزان زیادی فیبر و پروتئین ، مصرف بیش تری دارد.

همچنین منیزیم، چربی‌ های اشباع نشده و ویتامین E که در بادام وجود دارد بر روی بهبود سلامت قلب خیلی موثر بوده است. علاوه بر این بادام زمینی هم در رژیم بدنسازی یک نمونه دیگر از بهترین نمونه های آجیل بوده است و منبع غنی از چربی‌ های اشباع نشده محسوب می شود که سطح تستوسترون را می ‌تواند پشتیبانی نماید. همینطور می توان گفت گردو یکی از آجیل هایی است که فرم گیاهی اسید های چرب امگا 3 را به میزان سالم اسید آلفا لینولنیک در خود داشته است.

در مقایسه با دیگر آجیل ‌ها و مغز ها بادام هندی هم از کربوهیدرات بالاتری برخوردار بوده است. آجیل ‌ها منبع غنی از مواد غذایی مغذی و مفیدی هستند که در رژیم بدنسازی استفاده از آن‌ ها بسیار مناسب است.

آجیل‌ ها مقدار بالایی چربی داشته اند ولی این چربی ‌ها به طور معمول چربی ‌های تک اشباع ‌نشده بوده اند (به طور تقریبی 32 گرم از این مدل چربی در هر 100 گرم آجیل موجود است. ) از جمله فواید و خصوصیات خوردن آجیل برای بدن این است که در بدن شما جایگزین چربی‌ های اشباع ‌شده است و همینطور می توانند به کاهش مقدار کلسترول خون منجر شوند.

همچنین، در آجیل‌ ها چربی ‌های تک اشباع‌ نشده می‌ تواند برای بازیابی قدرت ماهیچه‌ های ورزشکاران و بدنسازان و تمرینات قدرتی هم بسیار مناسب باشد.

همینطور باید بدانید که بعضی از آجیل ‌ها یک اسید چرب بسیار مهم به نام آلفالینولینک اسید داشته اند. در بدن انسان این اسید چرب بسیار مهم تولید نمی ‌شود و همچنین به بهبود سلامت انسان می ‌تواند کمک نماید. به همین دلیل، با توجه به اینکه آجیل ‌ها چربی دارند، ولی بسیاری از این چربی ‌ها که در انواع آجیل وجود دارد برای بدن افراد و به خصوص در رژیم غذایی بدنسازی می‌ تواند بسیار مفید باشند.

استفاده از فیبر می ‌تواند به بهبود عملکرد روده ‌ها و کاهش کلسترول و قند خون کمک نماید. همینطور، استفاده از فیبر برای بدنسازان می‌ تواند بسیار مهم باشد، به دلیل اینکه احساس گرسنگی در آن‌ ها را از بین می برد و سبب بروز احساس سیری می ‌شود.

این قضیه به این دلیل اهمیت دارد که افراد در برنامه غذایی بدنسازی خود به جای استفاده از غذا های چرب، می‌ توانند غذا های فیبر دار را استفاده کنند و حس سیری بالا تری داشته باشند. علاوه بر این آجیل‌ ها سرشار از کربوهیدرات بوده اند و قسمتی از این کربوهیدرات‌ ها فیبر داشته اند. به همین دلیل، این مواد غذایی پرخاصیت و مهم یک قسمت مفید و مغذی از ماده فیبر دار در برنامه بدنسازی می ‌تواند باشد.

پروتئین ‌های حیوانی با توجه به استفاده از غذا های پروتئینی جهت بدنسازی، اولین انتخاب بوده اند. با توجه به این ، شما آجیل‌ ها را می ‌توانید نیز در برنامه غذایی بدنسازی خودتان اضافه نمایید.

حدودا ۲۰ گرم پروتئین در هر ۱۰۰ گرم آجیل موجود است. آجیل‌ ها با داشتن فیبر ها و پروتئین‌ ها و چربی ‌های سالم برای اضافه کردن به برنامه غذایی بدنسازی، ماده ی غذایی بسیار مناسبی باشند.

بعضی از بدن سازان در نظر دارند که میزان کربوهیدرات مصرفی آن ها کم باشد، آن‌ ها به همین خاطر، رژیم کتون زا یا رژیم کم قند می ‌گیرند که این رژیم کربوهیدرات کم و چربی های زیاد داشته است.

در برنامه غذایی بدنسازی نمونه های مختلف آجیل انتخاب بسیار مناسبی برای این افراد بوده اند، به دلیل اینکه در این مواد خوراکی مقدار خالص کربوهیدرات معمولا کمتر بوده است.

بهترین آجیل ها برای بدنسازی

بهترین آجیل برای بدنسازی

بادام زمینی

از جمله مناسب ترین و بهترین نمونه های آجیل برای برنامه غذایی بدنسازی ، بادام زمینی است. این نمونه از آجیل یک مغز بوده که دارای پروتئین زیادی است و همچنین میزان کمی کربوهیدرات و مقدار زیادی چربی اشباع نشده داشته است و در مقایسه با دیگر مغز ها هم به نسبت ارزان تر بوده است .

بادام زمینی

 همانطور که گفتیم بادام زمینی برای افرادی که قصد دارند عضله ‌های کمی داشته باشند و همینطور برای بدن‌ سازی بسیار مفید و مهم است. همچنین ترکیبات بادام زمینی دارای مقدار زیاد و قابل توجهی آمینو اسید، پلی‌ فنول و آنتی ‌اکسیدان‌ ها است که جهت سلامت بدن بسیار مهم و مفید بوده است.

بادام زمینی را شما می ‌توانید به شکل تفت داده شده یا خام استفاده کنید. یک روش دیگر برای استفاده از این آجیل مهم و پر خاصیت، تولید کره‌ ی بادام زمینی است که یکی از انتخاب های مناسب برای وعده ‌ی صبحانه است.

مغز بادام

بادام

یکی دیگر از مناسب ترین و بهترین نمونه های آجیل برای برنامه غذایی بدنسازی مغز بادام درختی است و همچنین این مغز مورد توجه تعداد زیادی از ورزشکاران بوده است. بادام نمونه ای از آجیل بوده که دارای خواص زیاد و بی ‌نظیری است. مغز بادام توانایی بدن را در بالا بردن متابولیسم بیشتر می کند و تا حد زیادی متابولیسم بدن را بالا تر می برد.

علاوه بر این بادام می تواند عضلات و ماهیچه ‌های بدن را تعمیر کند. باید به این نکته توجه کنید که ورزشکاران از شیر بادام در زمان ورزش ‌های سخت و سنگین که به عضلات آسیب می‌ رسد مصرف کنند. شیر بادام نقش بسیار مهم و اساسی در ترمیم عضلات و ماهیچه‌ ها داشته است. شیر بادام و بادام مثل یک مکمل غذایی بسیار قوی بوده اند که در بدن سبب عضله سازی و سوختن چربی می ‌شوند.

پیشنهاد خرید

سرکه انگور طبیعی (هر بطری)

68,000 تومان68,000 تومانخرید و ثبت سفارش

مغز گردو

گردو به عنوان یک میان ‌وعده ‌ی کم کالری و خوشمزه جهت استفاده در برنامه غذایی بدنسازان بوده است. گردو فقط دارای اسید های چرب امگا 3 بوده است. به همین دلیل، برای افرادی که قرص‌ های امگا 3 استفاده می ‌کنند، گردو یکی از گزینه‌ های خوب جهت جایگزین کردن است.

مغز گردو

گردو علاوه بر اینکه دارای اسید های چرب امگا 3 است همچنین دارای سایر ترکیبات مثل پروتئین بالا، چربی ‌های اشباع نشده، قند و فیبر کم بوده که جهت تغذیه ‌ی بدنسازی بسیار مغذی و مفید است و همینطور به ورزشکاران کمک کرده تا بدن خود را بتوانند شکل دهند.

با استفاده از گردو ، در رگ ‌ها چربی ‌های اشباع شده پایین می آید و همچنین سرعت گردش خون بیشتر می شود که جهت سالم ماندن قلب بسیار مناسب و مفید است. علاوه بر آن گردو دارای آنتی ‌اکسیدان ‌های قوی است که کلسترول خون را کمتر می کند. این آجیل مفید و پر خاصیت دارای کالری زیادی است و مخصوصا انرژی بسیار زیادی در ورزش به بدن داده می شود.

پیشنهاد خرید

رب انار ارگانیک (1000 گرم)

184,000 تومان184,000 تومانخرید و ثبت سفارش

مغز فندق

مغز فندق

فندق یک نمونه آجیل مفید و مغذی با طعمی خاص و متفاوت است که از جمله بهترین و مناسب ترین نمونه های آجیل برای اضافه کردن در رژیم غذایی بدنسازی محسوب می شود. پروتئین مغز فندق به اندازه‌ ی دیگر مغز ها نبوده ولی مواد معدنی و ویتامین ‌هایی که در فندق وجود دارند این کمبود پروتئین را می ‌توانند جبران نمایند.

فندق‌ ها به عنوان میان ‌وعده ‌هایی سرشار از ویتامین دارای طعمی متفاوت می توانند باشند. استفاده از فندق سبب بروز سیری کاذب خواهد شد و به همین دلیل تا چند ساعت برای خوردن چیزی اشتها نخواهید داشت.

مواد مفیدی که در فندق وجود دارد از جمله منیزیم، کلسیم و پتاسیم در پایین آمدن گرفتگی عضلات بعد از ورزش و تمرین‌ ها تاثیر داشته است و علاوه بر این آجیل سبب پایین آمدن خستگی و استرس ناشی از ورزش هم می ‌شود. همینطور گفته می شود که این آجیل مفید و پر خاصیت به هضم غذا هم کمک زیادی می‌ کند و در پایین آمدن کلسترول خون هم نقش آن غیر قابل انکار بوده است.

پسته

یکی از بهترین و محبوب ‌ترین نمونه های آجیل در میان بدنسازان و ورزشکاران پسته است. این آجیل بسیار خون ‌ساز بوده و در ترکیبات آن مقدار زیادی آنتی‌ اکسیدان ‌ها، پروتئین، آهن و میزان زیادی ویتامین E وجود دارد که جهت سلامت پوست و مو هم می ‌تواند بسیار مفید باشد.

مغز گردو

همچنین پسته برای افرادی که عملکرد قلب آن ها ضعیف است می ‌تواند بسیار مغذی و مفید باشد. به همین دلیل، فشار خون را پسته تنظیم می کند و همچنین کمک زیادی به سلامت قلب هم می ‌کند.

این آجیل را می ‌توان در طول روز به شکل تفت داده شده و یا خام استفاده کرد. از جمله فواید و خواص پسته در برنامه غذایی بدنسازی به موارد زیر می ‌توان اشاره نمود :

شیوه مصرف کردن آجیل در رژیم غذایی بدنسازی

در زمانی که آجیل‌ ها را تهیه‌ می کنید به شکل آماده‌ سازی آن ها هم دقت نمایید. در صورتی که روی بسته ‌بندی آجیل نوشته شده باشد که آجیل مورد نظر سرخ شده است، در این صورت به احتمال بالا کالری ناشی از استفاده از آن هم زیاد بوده است.

در صورتی که رژیم بدن ‌سازی دارید که نباید در آن کالری بالایی را دریافت نمایید، توصیه می شود که از آجیل ‌های خام استفاده کنید.آجیل‌ های خام معمولا چربی ‌های اشباع نشده داشته اند و به مقدار چربی بدن شما اضافه نمی کند.

ولی آجیل ‌های سرخ ‌شده را به طور معمول در روغن تفت می دهند و چربی اضافی را جذب می‌ نمایند و امکان دارد برای استفاده شما این نمونه از آجیل مناسب نباشد. به همین دلیل، به نوع آجیل با توجه به برنامه غذایی بدن ‌سازی خود دقت نمایید و سالم ‌ترین و مفید ترین مدل را انتخاب کنید.

بهترین زمان برای مصرف آجیل در رژیم غذایی بدنسازی

پس از اینکه با بهترین نمونه های آجیل در رژیم غذایی بدنسازی آشنا شدید بهتر است بهترین زمان استفاده از این آجیل‌ ها در رژیم غذایی را هم بدانید. آجیل ‌ها و غذا ها نباید در زمان ورزش و یا قبل از ورزش مورد استفاده قرار گیرند؛ به دلیل این که بدن از غذا های تازه استفاده شده انرژی خود را دریافت می کنند و چربی ‌های اشباع و جمع شده در بدن را نمی سوزانند.

به همین دلیل پس از ورزش بهترین زمان برای استفاده از آجیل ‌ها است. بعد از یک تمرین خوب و ورزش ، انرژی زیادی را فرد از دست می ‌دهد و امکان دارد که احساس ضعف و یا سرگیجه داشته باشد.

در این حالت بهتر است از آجیل استفاده کند و کربوهیدرات ‌هایی که در این آجیل‌ ها وجود دارد را به آرامی تجزیه نماید و در نتیجه سبب تسکین حس ضعف و سرگیجه شود. علاوه بر این در این آجیل ‌ها پروتئین هایی که وجود دارد بدن شما را متناسب و روی فرم نگه داشته است.

اهمیت آجیل در رژیم غذایی بدنسازی

برای اینکه اندامی شبیه به ورزشکاران حرفه ‌ای داشته باشید احتیاج دارید که یک برنامه‌ ی غذایی با کیفیت و مفید هم علاوه بر ورزش منظم داشته باشید. یک رژیم غذایی سالم و مفید ، رژیمی بوده که استفاده از غذا های مضر و کربوهیدرات را به پایین ترین مقدار ممکن برساند و غذا های کم کالری و پر چرب را با مواد غذایی با کالری کم و حاوی پروتئین زیاد و سبزیجات جایگزین نماید.

نمونه های گوناگون آجیل سرشار از پروتئین برای بدنسازان و ورزشکاران بوده اند. در این مقاله به شما بهترین نمونه های آجیل برای استفاده در برنامه غذایی بدنسازی را گفتیم که آن ها را می ‌توانید استفاده نمایید و از نتایج و تغییرات معجزه‌ آسا و فوق العاده آن ها در بدنتان لذت ببرید. آجیل ‌ها منبعی غنی از مواد غذایی مفید و مهم برای بدن بوده اند و سلامت بدن انسان را می ‌توانند بهبود دهند. نحوه استفاده از آجیل بسیار آسان است و همچنین به بدنسازان کمک زیادی می‌ کند تا به‌ خوبی برنامه بدنسازی مطلوب و مناسب خود را اجرا نماید و به نتایج مطلوب و مناسب خود برسند.

نتیجه گیری

به همین دلیل در تقویت و بهبود عملکرد بدن شما آجیل ها نقش بسیار موثری داشته اند و جهت سلامتی عمومی بدن شما بسیار مغذی و مفید هستند. آجیل ها به شما این امکان را می دهند که با توجه به سلیقه ی غذایی خود آن ها را به شکل های گوناگونی استفاده کنید به عنوان نمونه آن ها را می توانید به تنهایی و یا همراه با ماست های میوه ای استفاده کنید. برای اینکه اندام شما به ورزشکاران حرفه ‌ای شباهت داشته باشد، حتما باید یک رژیم غذایی مناسب و عالی برای خود داشته باشید.

در برنامه‌ غذایی خود استفاده از غذا های مضر و کربوهیدرات را به کمترین میزان برسانید و تا حد زیادی از مواد غذایی مثل سبزیجات کم‌ کالری و همچنین مواد غذایی که سرشار از پروتئین است، استفاده نمایید. برای ورزشکاران آجیل‌ های مفید و خوشمزه از جمله منابع غنی از پروتئین بوده است. در این مقاله بهترین آجیل ها برای بدنسازی به شما معرفی شدند که آن ها را می توانید به برنامه غذایی خود وارد کنید؛ و پس از آن، در انتظار تغییرات فوق العاده بدن خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *