در این مقاله قصد بر این است تا شما را با انواع مغز پسته تولیدی در ایران به طور کامل آشنا کنیم و مشخصات و ویژگی های هر کدام را به تفکیک برای شما بیان کنیم. به این ترتیب می توانید به راحتی از قیمت انواع مغز پسته اطلاع پیدا کنید و نسبت به خرید مغز پسته با کیفیت بر حسب نیاز خود از فروشندگان معتبر اقدام کنید. پس برای شناخت بهتر و کامل این محصول مهم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

آجیل ها و مغز های آجیلی از تنوع بالایی برخوردار هستند و یکی از محصولات مهم این دسته که کشور خودمان جزو تولیدکنندگان و صادرکنندگان برجسته آن در دنیا محسوب می شود ؛ پسته و مغز پسته نام دارد. پسته های تولیدی در کشور ما از انواع بالایی برخوردار هستند و مغزهای پسته محصول کشور ایران از جمله شناخته شده ترین انواع مغز پسته در دنیا محسوب می شوند. برای این که با تمام نمونه ها و انواع مغز پسته و ویژگی ها و موارد استفاده هر کدام به صورت کاملا آشنا شوید بهتر است آن ها را در دو گروه کلی یعنی مغز پسته صادراتی ایران و مغز پسته معمولی ایران تقسیم کنیم.

 

انواع مغز پسته صادراتی ایران

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد کشور ایران یکی از بزرگ ترین و بهترین تولید کنندگان و صادر کنندگان انواع مغز پسته در جهان محسوب می ‌شود که توانسته پسته هایی با کیفیت برای صادرات تولید کند. مغز پسته ایرانی در مقایسه با دیگر نمونه های جهان از طعم بهتری برخوردار است و این به دلیل اقلیم آب و هوایی مناسب ایران برای کشت این محصول است که توانسته مغزهای پسته با کیفیتی را به سراسر دنیا صادر کند. مغز های پسته صادراتی بر اساس متقاضیانی که در کشورهای دیگر دارند و نوع کاربرد آن ها در چند نمونه مختلف تقسیم بندی می شوند که مهم ترین آن ها عبارتند از :

1) نوع اول : مغز پسته معمولی

همان طور که می دانید یکی از اصلی‌ترین فراورده های مربوط به پسته که در تمامی کشورها شناخته شده است ؛ مغز پسته نام دارد. این فرآورده تنها بخش خوراکی پسته به شمار می آید که بلافاصله پس از رسیدن و برداشت پسته ها قابل استفاده است. مغز پسته های معمولی بر اساس انواع پسته های صادراتی موجود در بازار تقسیم بندی می شوند که شامل : مغز پسته اکبری ، مغز پسته احمد آقایی ، مغز پسته بادامی ، مغز پسته کله قوچی و مغز پسته فندقی است. البته لازم به ذکر است این مغز پسته های معمولی از نظر کیفیت و روش تهیه نیز به چند دسته مختلف از جمله : مغز پسته سالم ، نرمه ، دندانه و گندمی تقسیم می شوند که در ادامه هر کدام را به طور مفصل معرفی خواهیم کرد.

مغز پسته معمولی

مغز پسته های معمولی بر اساس منطقه‌ای که در آن کشت می شوند ، نحوه برداشت و روش های نگهداری با یکدیگر تفاوت دارند. به عنوان مثال : از نظر منطقه ؛ پسته تولید شده در رفسنجان که بیش تر از نوع احمد آقایی است طرفداران زیادی دارد و یک نوع دیگر مغز پسته که دارای قیمت مناسب ، رنگ سبز گوشته و ظاهر زیبایی است پسته فندقی نام دارد که یکی از مهم ترین انواع پسته های صادراتی محسوب می ‌شود. به طور کلی باید گفت که از مغز پسته های معمولی بیش تر برای شور کردن ( تفت دادن )، تهیه پودر و خلال پسته ، تولید انواع نقل و تهیه انواع شیرینی با مغز پسته استفاده می شود. به همین جهت استفاده های زیادی در صادرات دارد.

 

مغز پسته خرده یا دندانه (1000 گرم)

قیمت اصلی 980,000 تومان بود.قیمت فعلی 880,000 تومان است.

مغز پسته خرده یا دندانه (500 گرم)

قیمت اصلی 450,000 تومان بود.قیمت فعلی 385,000 تومان است.

مغز پسته فندقی خام (1000 گرم)

قیمت اصلی 1,800,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,650,000 تومان است.

مغز پسته فندقی خام (500 گرم)

قیمت اصلی 825,000 تومان بود.قیمت فعلی 650,000 تومان است.

 

مشاهده دسته بندی کامل مغز پسته

 

2) نوع دوم : مغز پسته کال

این نوع مغز پسته همان طور که از اسم آن پیدا است از پسته‌ هایی به دست می ‌آید که هنوز به طور کامل نرسیده اند. از جمله ویژگی های برجسته این نوع مغز پسته صادراتی که باعث شده در بازار مصرف طرفداران زیادی داشته باشد ، سفید بودن پوسته بیرونی و رنگ بسیار سبز گوشته آن است. این رنگ سبز و زیبای گوشته باعث شده تا از آن در مصارف قنادی و تهیه انواع شیرینی با مغز پسته استفاده شود و یک محصول کاملا ایده آل در این موارد محسوب شود. از نظر صادرات نیز تمام کشورهایی که مغز پسته معمولی ایران را خریداری می ‌کنند در حجم کم تر متقاضی خرید مغز پسته کال نیز هستند.

مغز پسته کال

نکته ای که در رابطه با این مغز پسته اهمیت دارد این است که در مقایسه با انواع دیگر ، مغز پسته کال از قیمت بالاتری برخوردار است و این قیمت بالا به این دلیل است که کشاورز باید قبل از رسیدن پسته ها و زمانی که هنوز مغز آن ها سبک است ، برداشت محصول خود را انجام دهد و به همین جهت برای جلوگیری از ضرر کشاورز قیمت مغز پسته کال بالاتر است تا برداشت محصول زودتر از موعد برای کشاورز نیز صرفه اقتصادی داشته باشد. از نظر کیفیت نیز هر چه در یک بار مغز پسته درصد پسته های کال و نرسیده بیش تر باشد برای صادرات گزینه مناسب تری است و مسلما قیمت بالاتری نیز خواهد داشت. از جمله کشورهایی که مغز پسته کال به آن ها صادر می ‌شود می ‌توان به هند ، آلمان ، چین و امارات اشاره کرد.

 

3) نوع سوم : مغز پسته سبز

از دیگر انواع مغز پسته صادراتی  ایران می توان به مغز پسته سبز اشاره کرد که با نام دو پوست نیز شناخته می ‌شود. این مغزپسته همان طور که از نام آن مشخص است بسیار سبز رنگ است از جمله تفاوت های این مغز پسته با دیگر انواع مغز پسته این است که این محصول را نمی توان به طور مستقیم از برداشت پسته تهیه کرد. بلکه پسته های معمولی و کال بعد از فرآوری و جدا کردن پوسته رویی مغز پسته ها به مغز پسته سبز تبدیل می شوند و در نهایت پسته ای کاملاً یکدست و با رنگ سبز به دست می آید. این نوع از مغز پسته جزو مهم ترین انواع پسته های صادراتی محسوب می ‌شود که در ۹۰ درصد موارد فقط برای صادرات کاربرد دارد. همچنین مغز پسته سبز دارای بالاترین قیمت نسبت به دیگر انواع پسته های صادراتی است ؛ زیرا علاوه بر برداشت محصول در حالت کال باید پوسته رویی آن نیز از مغز پسته جدا شود.

مغز پسته سبز یا دو پوست

هر چه رنگ این نوع است پسته سبز تر باشد کیفیت بالاتری نیز خواهد داشت. رتبه بندی این پسته بر اساس کیفیت و سبز بودن رنگ آن با حروف انگلیسی یعنی A به عنوان سبزترین مغز پسته و  D به عنوان زرد ترین مغز پسته تعیین می‌ شود. البته یک دسته خاص مخصوص صادرات هم از این نوع پسته وجود دارد که پر طرفدار ترین نوع این پسته در دنیا محسوب می شود و با رده S ( Super Green ) شناخته می شود که از انواع دیگر بسیار سبز تر و یکدست تر است. این نوع مغز پسته از قیمت بسیار بالایی در میان مغز پسته های سبز برخوردار است.

 

4) نوع چهارم : مغز پسته کوهی

یکی دیگر از انواع مغز پسته صادراتی که جزو نمونه های خاص آن محسوب می شود ؛ مغز پسته کوهی است که در بازارهای جهانی و حتی در برخی از مناطق ایران زیاد شناخته شده نیست. این نوع مغز پسته بیش تر در کشورهایی مانند : کویت ، امارات ، ترکیه ، لبنان ، هند و اردن مورد استفاده قرار می ‌گیرد و به دلیل داشتن ویژگی‌ های خاصی که دارد به این کشورها صادر می ‌شود. در رابطه با ویژگی ‌های این محصول باید گفت که دارای اندازه و سایز کوچک تری نسبت به دیگر انواع مغز پسته است و مغز آن کاملاً سبز رنگ است و این سبزی خود را هم در طول مدت زمانی که روی درخت وجود دارد یا برداشت می شود اصلا از دست نمی دهد.

مغز پسته کوهی

این نوع مغز پسته در جنگل های وحشی و خود رو از نوع کوهپایه ‌ای به عمل می ‌آید و تولید عمده آن مربوط به کشور ایران است. البته در رابطه با این نوع مغز پسته باید گفت که مانند انواع دیگر دارای تنوع نیست و به صورت یک جا برداشت می شود و تنها ملاک دسته بندی کیفیت آن بر اساس ویژگی های ظاهری آن است. البته برداشت و فروش این محصول در ایران تنها توسط افرادی امکان پذیر است که دارای مجوز رسمی برای برداشت و فروش این محصول هستند.

 

5) نوع پنجم : مغز پسته ارگانیک

همه ما می دانیم که همیشه در تمام دنیا افراد تمایل زیادی برای تهیه مواد غذایی سالم و ارگانیک داشته اند و روز به روز نیز به دلیل توجه خاص افراد به سلامت مواد غذایی و بهداشت به شمار این افراد افزوده می ‌شود. همچنین همواره نمایشگاه های مختلفی نیز در سراسر دنیا برای عرضه محصولات ارگانیک برگزار می ‌شود که نشان می‌ دهد صادرات محصولات ارگانیک اهمیت بسیار بالایی دارند. منظور از مغز پسته ارگانیک محصولی است که با روش‌های جدید بهداشتی و بدون استفاده از مواد مصنوعی و شیمیایی تولید و فرآوری می شود. این محصول به دلیل داشتن سلامت بالا طرفداران زیادی را در سراسر دنیا دارد. البته تولید این محصول نیازمند وجود باغ هایی است که بتوان از آن ها محصولات سالم و ارگانیک را به دست آورد.

مغز پسته ارگانیک

از میان انواعی که تا به این جا گفته شد می ‌توان گفت که مغز پسته کوهی به این دلیل که از درختان خود رو به دست می آید و انسان در به عمل آمدن آن نقشی ندارد ، به نوعی یک محصول کاملا ارگانیک محسوب می شود. البته باید توجه داشت که مغز پسته ای که ارگانیک باشد به دلیل مشکل بودن تولید آن قیمت بالاتری نیز در مقایسه با دیگر انواع مغز پسته خواهد داشت.

 

تمامی مواردی که به عنوان مغز پسته صادراتی ایران بیان شد ، بر اساس نیازهای کشور هدف و شرایط آن و همین طور فضایی که برای صادرات موجود است انتخاب می شود که تا به این جا چند مورد از مهم ترین آن ها همراه با ویژگی های هر کدام برای شما معرفی شد. ولی باید گفت که نوع بسته بندی و ارائه محصول با کیفیت بالا در این زمینه نیز اهمیت بسیار بالایی دارد. در ادامه می خواهیم به معرفی انواع مغز پسته معمولی ایران نیز بپردازیم و شما را با نمونه های مختلف آن و ویژگی های هر کدام آشنا کنیم.

 

پیشنهاد خرید

مغز پسته کوهی (1000 گرم)

630,000 تومان630,000 تومانخرید و ثبت سفارش

انواع مغز پسته معمولی ایران

همان طور که در بخش قبل گفته شد ؛ یکی از انواع مغز پسته صادراتی ایران مغز پسته معمولی نام دارد که بر اساس نوع پسته هایی که از آن به دست می آید و میزان کیفیت آن ها تقسیم بندی می شود. این نوع مغز پسته در حجم بسیار بالایی تولید و در بازار های داخلی و خارجی عرضه می ‌شود و باید گفت حجم بالای صادرات مغز پسته در کشور ما مربوط به فرآوری مغز پسته معمولی از نوع شور یا خام است. البته باید توجه داشت که مغز پسته های معمولی بر حسب انواعی که دارند تقسیم شده و برای فروش قیمت گذاری می شوند. این نوع از مغز پسته به صورت های مختلفی در بازار وجود دارند و نمونه های گوناگون مغز پسته معمولی عبارتند از :

  • مغز پسته سالم : یکی از رایج ترین انواع مغز پسته معمولی با عنوان مغز پسته سالم شناخته می ‌شود که برای تولید آن باید ابتدا پسته های با پوست را داخل دستگاه ریخت تا به وسیله دستگاه شکسته شده و پوست و مغز آن ها از هم جدا شود. در اثر این فرآیند ممکن است برخی از پسته ها بر اثر ضربه ای که در دستگاه می بینند به جای آن که کاملاً سالم از دستگاه خارج شوند ؛ بشکنند. مغز های پسته ای که شکسته شده و به صورت نرمه در آمده از مغز های سالم جدا می ‌شود و از آن ها در مصارف دیگری با کیفیت های مختلف استفاده می شود یا حتی ممکن است آن ها را برای مصارف گوناگون به بازارهای خارجی نیز صادر کرد.

البته در مقایسه با روش های صنعتی باید گفت که یک روش مطمئن برای این که مغز های پسته سالم فرآوری شوند ، این است که پسته ها را با دست بشکنیم که به این نوع مغزهای پسته مغز پسته دست شکن نیز گفته می شود. این روش با وجود این که جزو به روش‌های سنتی محسوب می ‌شود در حال حاضر رایج ترین روش مغز کردن پسته در ایران است ؛ زیرا پسته های ایرانی معمولاً در اندازه های درشتی هستند و این امکان وجود دارد که اگر درون دستگاه شکسته شوند به صورت شکسته و ناسالم از دستگاه خارج شوند. بالاترین سطح کیفی در میان مغز پسته های معمولی نیز مربوط به مغز پسته سالم است که در بیش تر موارد با عنوان پسته دست شکن شناخته می شود.

 

  • مغز پسته لپه شده : یکی دیگر از انواع مغز پسته معمولی که از نظر کیفیت در سطح دوم در مقایسه با مغز پسته های معمولی سالم قرار می گیرد ؛ مغز پسته لپه شده است. این نوع از مغز های پسته زمانی بدست می آیند که پسته ها به وسیله دستگاه های صنعتی شکسته می شوند و در این میان برخی از مغز های سالم به دو نیم تقسیم می ‌شود که به آن ها مغز پسته لپه شده گفته می‌ شود. در این حالت هنگامی که مغز های پسته سالم سورت و جدا سازی می شوند ، این نوع از مغز پسته از نمونه های سالم جدا می شوند.

مغز پسته لپه شده

مغز پسته لپه شده از لحاظ قیمتی در سطح پایین تری نسبت به مغز پسته معمولی سالم برخوردار است ولی از نظر موارد استفاده می توان آن را با مغز پسته سالم یکسان دانست.

 

  • مغز پسته دندانه : از دیگر فراورده هایی که هنگام مغز کردن پسته ها به وسیله دستگاه تولید می‌ شود مغز پسته دندانه است که از خرد شدن مغز های پسته یا در اثر شکستن پسته های دهان بسته به دست می آید. این نوع از مغز های پسته از نظر سایز و اندازه از نمونه مغز پسته لپه شده کوچک تر هستند و از کیفیت پایین تری نیز برخوردار هستند. مغز پسته های دندانه دارای قیمت پایین ‌تری نیز می باشند و معمولاً از آن ها برای تزیین انواع بستنی ها ، شیرینی جات یا تزیین برخی از مواد غذایی دیگر استفاده می شود.

مغز پسته دندانه

  • مغز پسته گندمی : یکی دیگر از انواع مغز پسته های معمولی ، مغز پسته گندمی است که در اثر شکستن پسته هایی که مغز آن ها نارس یا نیم مغز ( یعنی به دلایلی مغز آن ها به طور کامل رشد نکرده است ) هستند به دست می آیند. این نوع از مغز پسته معمولی در پایین ترین سطح قیمت قرار دارند و دارای یک پوسته قهوه ‌ای نیز روی مغز هستند. البته در برخی از موارد می توان با جدا کردن این پوسته قهوه ‌ای مغز ها را به کیفیت مطلوب تری رساند تا بیش تر مورد توجه مشتری قرار گیرند.

 

پیشنهاد خرید

مغز پسته کوهی (500 گرم)

325,000 تومان325,000 تومانخرید و ثبت سفارش

قیمت انواع مغز پسته به چه عواملی بستگی دارد ؟

همان طور که از ابتدای مقاله تا به این بخش بیان شد ؛ مغز های پسته در ایران از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های منحصر به فرد و نوع استفاده خاصی می باشند و هر کدام بر حسب نوع و میزان کیفیتی که دارند با قیمت های مختلفی در بازار ایران یا بازارهای خارجی عرضه می شوند. به طور کلی در قیمت ‌گذاری مغز پسته علاوه بر میزان تقاضای مشتریان ، حجم تولید محصول و همین طور نرخ ارز و دلار که به طور مستقیم روی آن تاثیر گذار هستند ؛ میزان کیفیت و مرغوبیت مغز پسته نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می ‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد. بدون شک مغز پسته هایی که از نوع بسیار با کیفیت و درجه یک باشند از قیمت بالاتری برخوردار هستند و به همین ترتیب رده های کیفی پایین تر ، قیمت های کم تری نیز خواهند داشت و مشتریان می توانند بر حسب نیاز خود و کیفیتی که مد نظر دارند یکی از آن ها را برای خرید انتخاب کنند.

از طرف دیگر نوع بسته بندی و کیفیت محصول نیز در قیمت نهایی مغز پسته تاثیر گذار است. فروشندگان مختلفی در این زمینه در کشور ما مشغول به فعالیت هستند که محصولات متنوعی از نظر کیفیت در نوع محصول و کیفیت بسته بندی را به مشتریان عرضه می کنند. در نتیجه خرید از بهترین فروشنده نیز می ‌تواند روی قیمت تمام شده محصول مورد نظر شما تاثیر زیادی داشته باشد. یکی از فروشندگان معتبر در این حوزه فروشگاه اینترنتی خشکبار کشاورزی است که علاوه بر ارائه محصولات با کیفیت و درجه یک به مشتریان ، آن ها را در بسته بندی های بهداشتی سالم و با کیفیت در اختیار مشتریان قرار می دهد و از این طریق توانسته رضایت مشتریان زیادی را به سمت خود جلب کند. شما نیز می توانید برای اطلاع از قیمت انواع مغز پسته مورد نظر خود به این فروشگاه اینترنتی مراجعه کرده و محصول خود را پس از انتخاب سفارش دهید.

 

نتیجه گیری

همان طور که در این مقاله اشاره شد یکی از انواع آجیل ها و مغزهای آجیلی که دارای تنوع بسیار بالایی است ؛ مغز پسته نام دارد. مغز پسته جزو محصولات برجسته و مهم در کشور ما محسوب می‌ شود که از نظر کیفیت توانسته حرف اول را در بازارهای جهانی بزند. در نتیجه به این دلیل که خاستگاه اصلی تولید پسته کشور ایران است ، انواع مختلفی از این محصول با کیفیت های گوناگون تولید می‌ شود که هر کدام از آن ها دارای موارد استفاده مختلفی هستند.

در این مقاله نیز سعی بر این بود که شما را با انواع مختلف مغز پسته از نوع صادراتی یا نمونه های داخلی آشنا کنیم و ویژگی های هر کدام را به صورت جداگانه برای شما شرح دهیم. اکنون شما می توانید با استفاده از اطلاعات ارائه شده در این مقاله و شناخت انواع مغز پسته بر حسب نیاز و استفاده‌ای که مد نظر دارید ، نوع پسته و مغز پسته مناسب خود را از فروشگاه های معتبر در این زمینه خریداری کنید. البته باید توجه داشته باشید در صورتی که قصد خرید اینترنتی دارید باید خرید خود را از فروشگاه های معتبری چون خشکبار کشاورزی انجام دهید تا خیالتان بابت ارسال محصول با کیفیت و بسته بندی درجه یک راحت باشد و بدانید که محصول خریداری شده شما بهترین قیمت موجود در بازار را خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *