یکی از مشکلاتی که در جامعه امروزی به دلیل مشغله کاری و درگیری های ذهنی ، افراد زیادی با آن مواجه هستند ؛ مشکل اختلال در خواب و بی خوابی است که بسیار آزاردهنده است. یکی از خوراکی هایی که بر بهبود و درمان این مشکل موثر است ، پسته و مغز پسته است. اگر شما نیز با مشکل کم خوابی و بی خوابی مواجه هستید و می خواهید با اهمیت و خواص پسته در درمان بی خوابی و اثر آن برای داشتن یک خواب راحت آگاه شوید ؛ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا خواص این مغز دانه مفید را برای شما بیان کنیم تا با استفاده از این اطلاعات بتوانید با دید بهترین نسبت به خرید انواع پسته برای درمان بی خوابی اقدام کنید.

مسئله بی خوابی یا کم خوابی می تواند به دلایل مختلفی بروز کند که یکی از مهم‌ ترین آن ها که باید بسیار مورد توجه قرار گیرد ؛ داشتن الگوهای بد غذایی و استفاده از مواد غذایی نا مناسب و غیر مفید است. البته در کنار این عوامل مهم عوامل دیگری نیز مانند : دیر خوابیدن برای طولانی مدت ، استفاده از کافئین به مقدار زیاد یا مصرف دخانیات ، ورزش نکردن و عواملی از این قبیل نیز می‌ تواند در بی خوابی یا کم خوابی موثر باشد. انسان به راحتی می تواند با داشتن یک الگوی مناسب غذایی و انجام ورزش به صورت مرتب به رفع این مشکل کمک کند.

در کنار این عوامل گفته شده خوراکی هایی نیز وجود دارند که می ‌توان با مصرف آن ها موجب بهبود خواب و افزایش کیفیت آن شد و با مشکل کم خوابی مقابله کرد. یکی از این خوراکی ها که بسیار پرطرفدار است و در گروه آجیل ها نیز قرار می گیرد ؛ پسته یا همان مغز است. این مغز دانه خوشمزه و مقوی حاوی موادی است که می ‌تواند به فرد برای داشتن یک خواب راحت و رفع مشکل بی خوابی کمک کند. شما می ‌توانید با گنجاندن این خوراکی خوشمزه در برنامه غذایی روزانه خود و مصرف آن به عنوان یک میان وعده با این مشکل مقابله کنید و علاوه بر آن نیز از فواید بی شمار پسته برای سلامتی بهره مند شوید.

 

پسته احمد آقایی درجه یک خام (500 گرم)

قیمت اصلی 445,000 تومان بود.قیمت فعلی 425,000 تومان است.

پسته اکبری شور دستچین زعفرانی (500 گرم)

قیمت اصلی 495,000 تومان بود.قیمت فعلی 435,000 تومان است.

پسته کله قوچی درجه یک و ممتاز (500 گرم)

قیمت اصلی 495,000 تومان بود.قیمت فعلی 425,000 تومان است.

مغز پسته فندقی خام (500 گرم)

قیمت اصلی 825,000 تومان بود.قیمت فعلی 650,000 تومان است.

مشاهده دسته بندی کامل پسته

 

پیشنهاد خرید

نخودچی شور درشت (100 گرم)

19,500 تومان17,500 تومانخرید و ثبت سفارش

دلایل اهمیت خواب برای سلامتی بدن

همه ما می‌ دانیم که در کنار تغذیه و ورزش یکی از عوامل مهمی که روی سلامتی بدن تاثیر گذار است ، خواب است و در صورتی که خواب کافی برای بدن تامین نشود به سلامتی مطلوب دست پیدا نخواهید کرد. از جمله دلایلی که اهمیت خواب برای سلامت بدن را نشان می دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

اهمیت خواب برای سلامتی

 • کمبود خواب بر روی هورمون های تنظیم کننده اشتهای بدن تاثیر می گذارند و در نتیجه باعث می ‌شود افرادی که خواب کافی در طول شبانه روز ندارند کالری کم تری مصرف کنند ؛
 • اگر فرد در طول شبانه روز کم تر از ۷ الی ۸ ساعت بخوابد با خطر سکته مغزی یا بیماری ‌های قلبی مواجه خواهد شد ؛
 • داشتن خواب کافی روی بهبود عملکرد جسمی و ورزشی فرد بسیار موثر است ؛
 • کوتاه بودن مدت زمان خواب می تواند در کودکان و بزرگسالان خطر افزایش وزن و چاقی را به همراه داشته باشد ؛
 • تحقیقات نشان می دهد که کوتاه بودن خواب و ابتلا به دیابت نوع ۲ رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند و می‌ توان گفت که کمبود خواب می تواند پیش زمینه ایجاد بیماری دیابت در فرد باشد ؛
 • نداشتن خواب کافی می ‌تواند روی توانایی ها و مهارت های اجتماعی و همین طور تشخیص احساسات افراد موثر باشد و احساسات فرد را تا حد قابل توجهی کاهش دهد ؛
 • در صورتی که هر فرد حداقل ۸ ساعت خواب کافی در شبانه روز داشته باشد ، عملکرد ایمنی بدن او بهبود پیدا می ‌کند و می ‌تواند در مقابل بیماری های مختلف مقاومت لازم را داشته باشد ؛
 • داشتن خواب کافی به تقویت حافظه فرد کمک فراوانی می ‌کند و ثابت شده که خواب کم باعث ایجاد اختلالات در عملکرد مغز می شود ؛
 • و … .

 

پیشنهاد خرید

مغز چلغوز خام تازه (50 گرم)

205,000 تومان200,000 تومانخرید و ثبت سفارش

هورمون تنظیم کننده خواب چیست ؟

همان طور که همه شما می دانید عملکردهای مختلف بدن تحت تاثیر هورمون ها و عوامل مختلفی به وجود می آیند که فرایند خواب نیز از این قاعده مستثنا نیست. هورمونی که در بدن به عنوان هورمون خواب شناخته می شود ؛ ملاتونین نام دارد که توسط غده ای در بدن به نام غده صنوبری در مغز تولید می شود. این نوع هورمون که معمولاً در پاسخ به تاریکی ایجاد می شود ، در اغلب افراد دارای مقدار مختلفی است و تولید و ترشح آن در تاریکی و حدوداً ساعت ۲ صبح به اوج خود می رسد.

همان طور که از نام این هورمون مشخص است ، تولید آن در بدن این سیگنال را ایجاد می کند که زمان خواب فرا رسیده و بدن نیاز به استراحت دارد. در نتیجه تولید دقیق و منظم این هورمون در بدن باعث می‌ شود که فرد دارای یک برنامه خواب سالم و با کیفیت باشد که سلامت بدن او را نیز به همراه دارد. این هورمون مانند بسیاری از هورمون های دیگر در بدن به صورت طبیعی تولید می شود ؛ اما مواد غذایی و خوراکی هایی نیز هستند که مصرف آن ها می تواند سطح این هورمون مهم را در بدن افزایش دهد و با کمبود تولید آن در بدن مقابله کند.

به عبارت دیگر مصرف این مواد غذایی و خوراکی ها به بدن کمک می‌ کند تا با افزایش سطح ملاتونین این سیگنال را ایجاد کند که زمان خواب بدن فرا رسیده و بدن نیاز به استراحت دارد. اگر بخواهیم در رابطه با زمان تولید این هورمون به صورت دقیق در بدن توضیحی ارائه کنیم باید بگوییم که سطح هورمون ملاتونین از اواسط تا اواخر عصر و بعد از غروب خورشید در بدن رو به افزایش می رود. به این ترتیب رفته رفته با فرا رسیدن شب سطح این هورمون در بدن بالاتر رفته و به اوج خود می رسد و موجب خوابی راحت می شود. در نهایت با طلوع خورشید و در اوایل صبح سطح هورمون ملاتونین کاهش پیدا کرده و باعث می شود که شما متوجه شوید که زمان بیدار شدن فرا رسیده است و میزان خواب مورد نیاز بدن تکمیل شده است.

 

پیشنهاد خرید

مغز چلغوز خام تازه (250 گرم)

1,050,000 تومان1,000,000 تومانخرید و ثبت سفارش

کدام آجیل حاوی ملاتونین است ؟

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که در مصرف آجیل برای داشتن یک خواب راحت کدام مورد پیشنهاد می شود ؟

همان طور که در بخش قبل اشاره شد ؛ بسیاری از خوراکی ها و مواد غذایی نیز حاوی این هورمون مهم یعنی ملاتونین هستند و می ‌توانند به افزایش سطح آن در بدن کمک کنند. یکی از این خوراکی های پرطرفدار و خوشمزه که جزو مغز دانه های خانواده آجیل محسوب می شود ، پسته نام دارد. پسته به عنوان یک مغز دانه سرشار از ملاتونین شناخته می شود که مصرف آن در افرادی که دچار کم خوابی هستند بسیار توصیه می‌ شود. البته لازم به ذکر است که ملاتونین شما را مجبور به خوابیدن نمی کند بلکه به شما کمک می کند که کیفیت بهتری درخواب داشته باشید و سریع تر بخوابید. در نتیجه مصرف پسته نیز به بدن شما کمک می کند تا خواب با کیفیتی داشته باشد و به یک الگوی خواب طبیعی و درست عادت کند.

پسته حاوی ملاتونین

به طور کلی در افراد سالم پیشنهاد می شود که مصرف ۴۵ عدد یا ۳۰ گرم پسته در طول شبانه روز را فراموش نکنند و برای داشتن خوابی راحت این مقدار را در برنامه غذایی خود قرار دهند. شاید با این تفاسیر برخی اینطور برداشت کنند که پسته موجب خواب‌آلودگی خواهد شد ، در صورتی که این تصور اشتباه است و مصرف پسته در طول روز سطح انرژی لازم برای بدن را فراهم می‌ کند و باعث تقویت قوای جسمی و ذهنی فرد شده و سلامتی فرد را به دلیل داشتن خواص و فواید فراوان به همراه خواهد داشت. البته باید گفت که مصرف مرتب پسته و قرار دادن آن در رژیم غذایی به دلیل داشتن ملاتونین می تواند کیفیت خواب فرد را بهبود ببخشد. پس نه تنها خوردن پسته در طول روز باعث ایجاد خستگی و خواب آلودگی در فرد نمی شود ؛ بلکه به بدن کمک می‌ کند تا ذخایر ملاتونین را حفظ کرده و سطح ملاتونین در بدن همیشه در مقدار طبیعی خود باقی ماند.

 

پیشنهاد خرید

مغز چلغوز خام تازه (500 گرم)

2,100,000 تومان2,000,000 تومانخرید و ثبت سفارش

ملاتونین موجود در پسته چگونه به بهتر شدن خواب کمک می کند ؟

درمان بی خوابی با پسته

در این بخش از مقاله به این موضوع می پردازیم که چگونه ملاتونین موجود در پسته می تواند باعث آرامش خواب فرد شود ؟ یا خواص پسته در درمان بی خوابی چیست ؟ با توجه به مواردی که در بخش های قبلی بیان شد بدن هر فرد به طور طبیعی در پاسخ به تاریکی ملاتونین تولید می کند و این هورمون در بدن ترشح می شود و زمان تولید آن نیز در اغلب افراد حدود ساعت ۲ بامداد است. از طرف دیگر خوراکی ها و غذاهایی که حاوی ملاتونین هستند نیز تقویت کننده خواب و ترشح این هورمون در بدن هستند و می توانند سطح ملاتونین بدن را افزایش دهند. به این صورت که مصرف پسته سیگنال را در بدن ایجاد می کند که وقت خواب فرا رسیده به این ترتیب باید گفت افرادی که دچار کم خوابی هستند نشان دهنده این است که ملاتونین در بدن آن ها به اندازه کافی ترشح نمی شود در نتیجه می توانند با مصرف پسته در طول روز و گنجاندن آن در برنامه غذایی روزانه خود به افزایش سطح این هورمون در بدن کمک کنند تا خواب راحتی را در طول شبانه روز داشته باشند. به عبارت دیگر وجود ملاتونین به اندازه کافی در بدن باعث می شود که بدن کم کم آرام شده و اضطراب و نگرانی ذهنی از بین برود و در نتیجه برای داشتن یک خواب راحت در طول شب آماده شود.

 

پیشنهاد خرید

مغز چلغوز خام تازه (1000 گرم)

4,200,000 تومان4,000,000 تومانخرید و ثبت سفارش

علاوه بر ملاتونین چه موادی در پسته در بهبود خواب موثر هستند ؟

همان طور که اشاره شد یک وعده روزانه پسته علاوه بر ملاتونین حاوی مواد مغذی و معدنی فراوانی است که وجود همه آن ها برای بدن ضرورت دارد. به طور کلی می توان گفت در یک وعده روزانه پسته موارد زیر وجود دارد :

 • منیزیم ؛
 • پتاسیم ؛
 • ویتامین ب ۶ ؛
 • فولات ؛
 • ملاتونین ؛
 • تریپتوفان .

در ادامه تاثیر هر کدام از این ها برای کمک به بهبود خواب را بیان خواهیم کرد.

خواص پسته برای خواب راحت

 • تاثیر پتاسیم در بهبود خواب : همه ما می‌دانیم که داشتن خواب کافی می تواند برای تامین انرژی بدن بسیار مفید باشد و شدت و مدت زمان خواب از اهمیت بالایی برخوردار است. پتاسیم موجود در پسته می تواند مدت زمان کلی خواب و شدت خواب در بدن را تنظیم کند. همچنین در صورتی که سطح پتاسیم در بدن در حد نرمال قرار داشته باشد ، می تواند باعث جلوگیری از گرفتگی عضلات شود ؛ زیرا گرفتگی عضلانی به دلیل دردناک بودن می تواند مانع خواب راحت شما شود. در نتیجه اگر مقدار پتاسیم بدن در حد نرمال و مناسب قرار داشته باشد دچار گرفتگی عضلات نخواهید شد و خواب راحت تری را تجربه خواهید کرد.
 • تاثیر منیزیم در داشتن خواب راحت : یکی دیگر از مواد معدنی مهم که در بسیاری از مغزها از جمله پسته وجود دارد منیزیم است. منیزیم با کاهش دادن علائم اضطراب و آرام کردن ذهن شما به آرامش کلی بدن کمک می‌ کند و باعث می ‌شود تا قبل از خواب آرامش بیش تری داشته باشید و کنترل شما روی خوابیدن بیش تر شود. از طرف دیگر وجود منیزیم باعث فعال شدن گیرنده های پروتئینی می شود که می تواند سیگنال های مغز را مسدود کرده و با کاهش دادن فعالیت سیستم عصبی ، آرامش بیش تری را در بدن ایجاد کند.
 • تاثیر ویتامین B6 روی بهبود خواب : وجود این ویتامین در بدن باعث تولید سلول های خونی می شود که می تواند روی کیفیت خواب شما نیز موثر باشد.
 • تاثیر تریپتوفان روی کیفیت خواب : منبع اصلی تریپتوفان گوشت بوقلمون است ، ولی مقدار زیادی از طریق تریپتوفان در پسته نیز وجود دارد. وجود تریپتوفان باعث می شود که مدت زمان خواب شما افزایش پیدا کند و کیفیت خواب را نیز بالا می برد. در نتیجه باید گفت این ماده لازمه داشتن یک خواب راحت را برای بدن فراهم می کند. تریپتوفان یکی از ۸ اسید آمینه ضروری بدن است که در بدن به صورت طبیعی تولید نمی شود در نتیجه شما باید برای تامین نیاز بدن به این ماده آن را از طریق مواد غذایی به دست آورید.

در نتیجه باید گفت که پسته جزو آجیل های موثر برای رفع اختلالات خواب است که با داشتن تمامی این مواد غذایی و معدنی می تواند به داشتن خوابی راحت کمک کند و الگوی خواب شما را بهبود ببخشد. به این ترتیب شما می‌ توانید با گنجاندن پسته در برنامه غذایی روزانه خود ، به راحتی میزان و کیفیت خواب خود را تنظیم کرده و باعث شادابی و افزایش هوشیاری خود در ابتدای صبح شوید.

 

آیا پسته های تفت داده شده ملاتونین خود را از دست می دهند ؟

از آن جایی که پسته یا مغزهای پسته اغلب به صورت بو داده یا تفت داده مصرف می شوند ، ممکن است برخی از افراد این سوال در ذهن شان ایجاد شود که آیا پسته های تفت داده شده ملاتونین خود را از دست می دهند ؟ یا حتی مقدار ملاتونین آن ها نسبت به نمونه خام چه مقدار است ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که ممکن است برخی از افراد به اشتباه تصور کنند که تفت دادن یا برشته کردن پسته ها باعث از بین رفتن یا کاهش مقدار ملاتونین موجود در آن می شود ، ولی باید گفت که این تفکر کاملا اشتباه است و بو داده کردن پسته یا تفت دادن آن تاثیری در افزایش یا کاهش میزان ملاتونین موجود در آن ندارد. پس نگران این موضوع نباشید و با خیال راحت طبق ذائقه خود پسته را به صورت خام یا بود داده مصرف کنید. تنها نکته ای که اهمیت دارد مصرف پسته در حد اعتدال و به اندازه کافی در طول شبانه روز است و از آن جایی که این مغز دانه یک منبع غنی از ملاتونین به شمار می آید برای کمک به خوابیدن شما بسیار مهم است و می تواند چرخه خواب طبیعی بدن شما را به خوبی مدیریت کند.

 

برای داشتن یک خواب بهتر مقدار و زمان مصرف پسته باید چگونه باشد ؟

همه ما می دانیم که مهم ترین نکته در مصرف هر ماده غذایی و خوراکی حفظ اعتدال در مصرف آن است. مصرف پسته نیز از این قاعده مستثنا نیست و باید گفت که هنگام خوردن این مغز دانه خوشمزه باید جوانب احتیاط را رعایت کنیم ؛ زیرا اگر بیش از حد مصرف شود علاوه بر داشتن ضرر برای بدن ترک مصرف آن نیز ممکن است کار بسیار سختی باشد ؛ به این دلیل که بدن به مصرف این مغز دانه خوشمزه عادت می کند.

تاثیر پسته در درمان بی خوابی

به طور کلی باید گفت اگر به دنبال دریافت خواص پسته در درمان بی خوابی هستید ؛ ۳۰ گرم یا یک چهارم فنجان پسته در طول روز برای خوابیدن شما و داشتن یک برنامه طبیعی خواب کافی است. در نتیجه باید مراقب باشید زیرا پسته مانند سایر مغز دانه ها از کالری و انرژی بالایی برخوردار است که می ‌تواند مصرف بیش از حد آن حتی خواب را سخت تر کرده و عملکرد عکس داشته باشد. در رابطه با زمان مصرف این مغز دانه باید گفت که شما می ‌توانید مغز پسته را در تمام ساعات شبانه روز مصرف کنید ، ولی اگر هدف شما از خوردن پسته بهبود خواب و کمک به داشتن خوابی راحت است بهتر است آن را به عنوان یک میان وعده مناسب ، در وعده عصر و تقریباً پنج ساعت از زمان خواب خود مصرف کنید. چون اگر پسته را بلافاصله قبل از خواب استفاده کنید به احتمال زیاد باعث می شود که عملکرد خواب شما مختل شده و حتی دچار بی خوابی شوید.

پس به زمان و مقدار مصرف پسته حتما توجه کنید تا ملاتونین به میزان کافی و در زمان مناسب در بدن شما ترشح شود و خواب راحت و آرامی داشته باشید.

 

خرید پسته از فروشگاه اینترنتی خشکبار کشاورزی

حال که با فواید پسته برای سلامتی و خواص بی نظیر آن در درمان مشکل بی خوابی یا کم خوابی آشنا شدید ، زمان آن فرا رسیده که نسبت به خرید پسته با کیفیت و با قیمت مناسب اقدام کنید. این روزها فروشگاه های اینترنتی زیادی در این حوزه فعالیت می کنند که انتخاب را برای مشتریان کمی سخت کرده است. برای انتخاب بهترین فروشگاه و محصول مورد نظر باید به موارد مختلفی از جمله : کیفیت محصول ، ارگانیک بودن ، قیمت مناسب و ارسال سریع آن دقت شود. پیشنهاد ما در این زمینه به شما خرید پسته از فروشگاه خشکبار کشاورزی است که تمامی ویژگی های گفته شده را به عنوان بهترین فروشگاه آجیل و خشکبار در کشور دارا است و توانسته با ارائه محصولات درجه یک رضایت مشتریان زیادی را به سمت خود جلب کند.

تاثیر پسته در خواب

در سایت خشکبار کشاورزی انواع مختلفی از پسته ارائه می شود که شما می توانید با مراجعه به دسته بندی پسته در این سایت محصول مورد نظر خود را انتخاب کرده و سفارش دهید.

 

پسته فندقی خام دستچین (1000 گرم)

قیمت اصلی 750,000 تومان بود.قیمت فعلی 690,000 تومان است.

پسته فندقی شور ممتاز (1000 گرم)

قیمت اصلی 750,000 تومان بود.قیمت فعلی 690,000 تومان است.

پسته کله قوچی درجه یک و ممتاز (500 گرم)

قیمت اصلی 495,000 تومان بود.قیمت فعلی 425,000 تومان است.

مغز پسته فندقی خام (500 گرم)

قیمت اصلی 825,000 تومان بود.قیمت فعلی 650,000 تومان است.

مشاهده دسته بندی کامل پسته

 

نتیجه گیری

همان طور که گفته شد ؛ یکی از مشکلات شایعی که افراد بسیاری با آن مواجه هستند مشکل بی خوابی یا کم خوابی است که می تواند به طور مستقیم روی عملکرد سلول های عصبی و احساسات فرد تاثیر گذار باشد و موجب مختل شدن فعالیت‌های عادی و روز مره او شود. در نتیجه کمک به بهبود فرآیند خواب و داشتن خوابی راحت به میزان کافی در شبانه روز از جمله مهم‌ترین مسائلی است که باید برای سلامتی به آن توجه ویژه شود. خواب یک فرایند طبیعی در بدن است که زمان و کیفیت آن توسط هورمونی به نام ملاتونین تعیین می شود که به طور طبیعی در بدن ترشح می شود. البته مقدار ترشح این هورمون در افراد مختلف متفاوت است و افرادی که دچار اختلال خواب یا کم خوابی هستند نشان دهنده این است که ملاتونین به اندازه کافی در بدن آن ها ترشح نمی شود. این هورمون در پاسخ به تاریکی تولید می شود و خوابی راحت را برای بدن به همراه دارد. این هورمون در برخی از خوراکی ها و مواد غذایی از جمله مغز پسته نیز وجود دارد که مصرف این خوراکی خوشمزه می تواند به تنظیم مقدار ملاتونین موجود در بدن کمک کند و در نهایت زمان و مقدار خواب مناسب برای بدن را تنظیم خواهد کرد.

در این مقاله سعی بر این بود که شما را با اهمیت ملاتونین آشنا کنیم و یکی از بهترین آجیل ها برای داشتن خواب راحت را به شما معرفی کنیم. اکنون شما می توانید با گنجاندن پسته در برنامه غذایی خود و مصرف به اندازه و کافی آن ، به تامین هورمون ملاتونین برای بدن خود کمک کنید و با داشتن خوابی راحت و به اندازه سلامتی بدن خود را تضمین کنید. همچنین این محصول در فروشگاه های مختلفی عرضه می شود ولی پیشنهاد ما به شما برای خرید پسته مراجعه به فروشگاه اینترنتی خشکبار کشاورزی است که محصولات با کیفیت و ارگانیک را به مشتریان با قیمت مناسب عرضه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *