در حال حاضر ایران به عنوان بزرگ ترین مرکز اصلی تولید، فروش و صادرات انواع آجیل و خشکبار در دنیا شناخته می شود. با توجه به تنوع اقلیم و شرایط آب و هوایی در کشور، شهر های بسیاری وجود دارند که انواع آجیل های مختلف را در کیفیت بالا تولید می کنند. در این مطلب شهر های اصلی تولید آجیل در ایران را معرفی می کنیم.

 

پیشنهاد خرید

مغز فندق خام ایرانی (250 گرم)

295,000 تومان295,000 تومانخرید و ثبت سفارش

تاریخچه آجیل در ایران

آجیل یکی از محبوب ترین تنقلات و خوراکی های خشک در ایران و کشور های خاور میانه است. تاریخچه آجیل در ایران قدمت‌ بسیار زیادی داشته و ارتباط نزدیکی با فرهنگ و آداب و رسوم این منطقه دارد. مصرف این محصول به زمان زرتشتیان باز می گردد. در دوران زرتشت در جشن هایی مانند مهرگان، سده و … آجیل های مختلف مورد استفاده قرار می گرفت. در این دوران مغز های تازه به دلایلی مانند نگهداری برای فصل ‌های سردسیر، سهولت حمل و نقل و مصرف طولانی‌ مدت خشک می شدند. امروزه آجیل در بسیاری از مراسم های باستانی قدیمی ایران مانند مراسم شب یلدا، شب عید، مهمانی ها و … به عنوان یکی از مهم ترین خوراکی ها مصرف می شود.

با گذر زمان استفاده از آجیل در ایران بیشتر شده و به نمادی از سنت و آداب و رسوم مردم تبدیل شد. در سال‌ های اخیر با توجه به رشد صنعت بسته ‌بندی و تولید صنایع غذایی در ایران، تولید و بسته ‌بندی آجیل به شکل صنعتی نیز رواج یافته است. از آن جایی که آجیل در ایران به عنوان یکی از خوراکی ‌های محبوب و سنتی شناخته می ‌شود، در مناسبت ‌ها و جشن ‌های مختلف نیز به عنوان خوراکی اصلی مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

شهرهای معروف آجیل در ایران

پیشنهاد خرید

مغز فندق خام ایرانی (100 گرم)

135,000 تومان135,000 تومانخرید و ثبت سفارش

آجیل معروف هر شهر ایران کدام است؟

با توجه به اینکه در ایران، همه شهر ها دارای آجیل فروشی هستند و این محصول به وفور در بازار همه شهر ها یافت می شود، باز هم برخی از شهر های ایران به عنوان مراکز اصلی تولید و عرضه آجیل شناخته می شوند. در ادامه مطلب مهم ترین شهر های تولید آجیل در ایران را معرفی می کنیم.

1) تبریز

آجیل به عنوان اصلی ترین و مهم ترین سوغاتی در تبریز شناخته می شود. آجیل های تولید شده در این شهر کیفیت و طعم بی نظیری دارند. در تبریز، در بسیاری از مراسم های خاص مانند هدایای شب یلدای عروس یا مراسم های مذهبی از آجیل به عنوان هدیه و خوراکی اصلی استفاده می شود. در تبریز تولید آجیل به حدی زیاد است که محصول این شهر به کشور هایی مانند اروپا، پاکستان، هند و ترکیه صادر می شود.

 

آجیل شور با تخمه جابنی و گوشتی (1000 گرم)

قیمت اصلی 720,000 تومان بود.قیمت فعلی 685,000 تومان است.

آجیل شیرین با حبه استوایی (1000 گرم)

قیمت اصلی 1,050,000 تومان بود.قیمت فعلی 845,000 تومان است.

مشاهده دسته بندی و خرید آجیل

 

2) رفسنجان

ایران 60 درصد از صادرات جهانی پسته را به خود اختصاص داده است. 50 درصد از میزان تولید کلی پسته در دنیا نیز در شهر رفسنجان انجام می شود. انواع پسته های احمد آقایی، کله قوچی، فندقی و … در رفسنجان تولید شده و به کشور های مختلفی صادر می شود. صادرات آجیل و پسته از رفسنجان درامدی معادل با 500 میلیون دلار در سال برای کشور کسب می کند. پسته های تولید شده در رفسنجان به دلیل کیفیت بالا، طعم خوب، ابعاد درشت، کالری کم و … بسیار مفید بوده و برای کاهش وزن نیز کاربردی هستند.

 

پسته احمد آقایی درجه یک خام (1000 گرم)

قیمت اصلی 890,000 تومان بود.قیمت فعلی 850,000 تومان است.

پسته اکبری شور دستچین زعفرانی (1000 گرم)

قیمت اصلی 990,000 تومان بود.قیمت فعلی 845,000 تومان است.

پسته فندقی شور ممتاز (1000 گرم)

قیمت اصلی 750,000 تومان بود.قیمت فعلی 690,000 تومان است.

مشاهده دسته بندی و خرید پسته

 

3) فاروج

شهر فاروج که در خراسان شمالی واقع شده است، به عنوان پایتخت آجیل و خشکبار در ایران معرفی می شود. در کل این شهر در تمامی خیابان ها، انواع آجیل های مختلف با کیفیت بالا به فروش می رسد. در این شهر در زمان های قدیم، آجیل و تخمه به صورت بوداده و شور شده تولید نمی شد، بلکه از روش خال نمک برای طعم دهی به آجیل استفاده می شده است. با گذشت زمان آجیل های مختلفی مانند فندق، بادام، کشمش، گردو و … در این شهر تولید شده و با کیفیت بسیار بالا به فروش می رسد.

4) اصفهان

شهر اصفهان به عنوان یکی از اصلی ترین و معتبر ترین مراکز تولید و عرضه آجیل در ایران شناخته می شود. آجیل های تولید شده در اصفهان کیفیت بسیار بالا و طعم ماندگاری دارند. در این شهر آجیل های مختلف با درجه کیفی بالا توسط دستگاه های مکانیزه پیشرفته تولید شده و به فروش می رسند. بسیاری از مسافرین اصفهان، آجیل این شهر را به عنوان سوغاتی تهیه می کنند.

5) چهارمحال و بختیاری

منطقه چهارمحال و بختیاری سردسیر بوده و به دلیل آب و هوای معتدل، در زمینه کشاورزی بسیار فعال و شناخته شده است. این استان در زمینه تولید محصولاتی مانند گردو، بادام و … بسیار معروف است. در این استان درخت بادام به وفور دیده می شود. زیرا مقاومت و خاک این منطقه برای کاشت آجیل مناسب و حاصل خیز است. در استان چهارمحال و بختیاری انواع بادام های سفید، سنگی، ربیع و … کاشت می شود. یکی از مهم ترین مناطق برای کاشت بادام در این استان منطقه سامان است که بهترین مدل بادام در آن تولید می شود.

 

مشاهده دسته بندی و خرید بادام

 

6) خوی

یکی از معروف ترین شهر ها برای تولید انواع تخمه مخصوصا تخمه آفتابگردان شهر خوی است. در این شهر که در استان آذربایجان غربی واقع شده است، تخمه بسیار با کیفیت و مرغوبی تولید و عرضه می شود. شغل اصلی افراد در شهرستان خوی، کشاورزی و کاشت تخمه آفتابگردان است. در این شهر سالیانه 31 تن تخمه آفتابگردان تولید می شود. محصولات تولید شده در این شهر از کیفیت بالایی برخوردار هستند و به شهر های دیگر و خارج از کشور نیز صادر می شوند.

 

مشاهده دسته بندی و خرید تخمه آفتابگردان

 

7) گیلان

استان گیلان بسیار سرسبز است و آب و هوای بسیار خوبی دارد. به همین دلیل بسیاری از محصولات کشاورزی از جمله انواع آجیل در آن کاشت می شود. یکی از معروف ترین آجیل های گیلان، فندق است. 85 درصد از میزان کل فندق ایران در استان گیلان تولید می شود. فندق تولید شده در گیلان بسیار متنوع است و در انواع گوناگونی کاشت می شود. به دلیل کیفیت بالای آجیل گیلانی، محصولات و فندق این استان به بسیاری از کشور های اطراف نیز صادر می شود.

 

فندق با پوست خام (1000 گرم)

قیمت اصلی 1,050,000 تومان بود.قیمت فعلی 920,000 تومان است.

فندق با پوست شور (1000 گرم)

قیمت اصلی 640,000 تومان بود.قیمت فعلی 595,000 تومان است.

مغز فندق ایرانی خام (1000 گرم)

قیمت اصلی 1,050,000 تومان بود.قیمت فعلی 920,000 تومان است.

مغز فندق شور ایرانی (1000 گرم)

قیمت اصلی 1,050,000 تومان بود.قیمت فعلی 920,000 تومان است.

مشاهده دسته بندی و خرید فندق

 

8) تویسرکان

تویسرکان به شهر گردو معروف است و انواع مختلفی از گردو در درجه کیفیتی متفاوت در آن کاشت و عرضه می شود. گردو یکی از اصلی ترین و پر طرفدار ترین انواع آجیل است که مهد آن در ایران، شهر تویسرکان است. گردوی این شهر بسیار خوش طعم، لذیذ، روغنی و پوست کاغذی است که باعث شده تا محصول این شهر در کل کشور طرفدار داشته باشد. همچنین بسیاری از محصولات کاشته شده در تویسرکان به طور سالانه به کشور های دیگر نیز صادر می شود.

 

گردو تازه شکن تویسرکان دستچین (1000 گرم)محصول 1402

قیمت اصلی 670,000 تومان بود.قیمت فعلی 495,000 تومان است.

گردوپوست کاغذی تویسرکان 1000گرم

قیمت اصلی 385,000 تومان بود.قیمت فعلی 318,000 تومان است.

مغز گردو خورشتی (1000 گرم)

قیمت اصلی 545,000 تومان بود.قیمت فعلی 392,000 تومان است.

مغز گردو شکسته تویسرکان (1000 گرم)

قیمت اصلی 545,000 تومان بود.قیمت فعلی 445,000 تومان است.

مشاهده دسته بندی و خرید گردو

 

پیشنهاد خرید

فندق بوداده ایرانی (500 گرم)

525,000 تومان460,000 تومانخرید و ثبت سفارش

مهمترین ملاک ها و نشانه های کیفیت آجیل

نشانه ها و ملاک هایی برای شناخت و تشخیص آجیل با کیفیت و مرغوب وجود دارد که در ادامه مطلب آن ها را بیان می کنیم.

  • ظاهر : آجیل باید ظاهری طبیعی و بدون نقص داشته باشد. همچنین این محصول نباید دچار خشکی بیش از اندازه، رنگ پریدگی، پوسته پوسته شدن و …شده باشد. کیفیت ظاهری آجیل نشان دهنده طعم خوب و کیفیت کلی آن است.
  • طعم و مزه و بو : مهم ترین نکته برای خرید و تشخیص آجیل با کیفیت، توجه به طعم آن است. از این رو قبل از خرید آجیل مورد نظر، ابتدا کمی از آن را تست کنید تا از طعم خوب و کیفیت آن مطمئن شوید. آجیل باید طعم و مزه ای طبیعی داشته باشد. طعم خوب و عطر مناسب نشان دهنده کیفیت بالای آجیل است.
  • یکدستی : قبل از خرید آجیل به سایز و ابعاد آن توجه کنید. آجیل های بی کیفیت ابعاد و ظاهری نا متقارن دارند. ولی آجیلی که به طور صحیح و اصولی کاشت و برداشت شده باشد، ظاهری یکدست و ابعادی متناسب و بدون نقص و نا همواری دارد.
  • عدم وجود رنگ و اسانس غیر طبیعی : یکی دیگر از ملاک هایی که باید هنگام خرید آجیل به آن توجه کنید، رنگ آن است. برخی از فروشندگان کلاهبردار آجیل های مختلف را با رنگ های غیر طبیعی و شیمیایی رنگ کرده تا ظاهر آن ها را بهبود دهند. قبل از خرید از رنگ طبیعی و کیفیت ظاهری آجیل مطمئن شوید. از طرفی دقت کنید که آجیل مورد نظر اسانس مصنوعی نیز نداشته باشد.

مراقبت و کنترل کیفیت در فرآیند تولید و بسته ‌بندی آجیل باعث تولید آجیلی با کیفیت و مرغوب می شود. همچنین خرید از منابع قابل اعتماد و معتبر نیز می‌ تواند به تضمین کیفیت آجیل کمک کند. در ادامه مطلب یکی از بهترین و معتبر ترین مراکز تولید و فروش آجیل با کیفیت را معرفی می کنیم.

 

پیشنهاد خرید

فندق بوداده ایرانی (250 گرم)

410,000 تومان325,000 تومانخرید و ثبت سفارش

خرید بهترین آجیل از خشکبار کشاورزی

مجموعه خشکبار کشاورزی به دلیل استفاده از مغز های بسیار با کیفیت و تازه در فرایند تولید آجیل های خود، محصولی بسیار مرغوب با عطر و طعمی بی نظیر تولید می کند. مجموعه خشکبار کشاورزی به عنوان بهترین و معتبر ترین شرکت تولید و پخش انواع آجیل درجه یک و خشکبار متنوع در کشور شناخته می شود. محصولات تولید شده در این کارخانه به صورت کاملا ارگانیک و تازه به دست مشتری می رسند. همچنین یکی از مزیت های رقابتی خشکبار کشاورزی نسبت به سایر شرکت های تولید و عرضه آجیل، قیمت مناسب و فروش عمده و آنلاین در کنار درجه کیفیت بالا است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید آنلاین و سریع انواع اجیل می توانید به صفحه قیمت آجیل مراجعه کنید. در وبسایت این مجموعه به آدرس keshavarzinuts.com نیز می توانید انواع مختلفی از آجیل را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *