بدون شک برای هر انسانی مسئله سلامتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که باید به آن توجه ویژه ‌ای شود. به طور کلی می ‌توان گفت مشکلاتی که در بدن ایجاد می شوند رابطه مستقیمی با خوراکی ها و موادی دارند که ما در طول شبانه روز مصرف می کنیم و در نتیجه اگر این مواد غذایی و خوراکی ها به درستی انتخاب و مصرف شوند نه تنها باعث بروز مشکل و بیماری در بدن نمی شوند، بلکه می توانند در جهت درمان مشکلات و بیماری های موجود نیز عمل کنند. این روزها یکی از مشکلات شایعی که در افراد مختلف ایجاد می شود مسئله داشتن کبد چرب است. از آن جایی که کبد یکی از اعضای مهم بدن به شمار می ‌آید و نقش دفع سموم را در بدن بر عهده دارد باید به سلامت آن توجه ویژه ای داشته باشید تا این عضو مفید بتوانند به درستی عمل کرده و مواد مغذی را از مواد مضر در بدن شما جداسازی کند.

بر خلاف تصور عامه مصرف آجیل می تواند تا حد زیادی به درمان کبد چرب کمک کند. مغز های آجیلی دارای انواع گوناگونی هستند که ما در این مقاله قصد داریم خواص دو محصول مهم و پرطرفدار آن ها یعنی پسته و بادام را بیان کرده و خواص آن ها برای کبد چرب مورد بررسی قرار دهیم. در نهایت شما می توانید با دید بهتری نسبت به خرید پسته یا خرید بادام برای درمان کبد چرب خود اقدام کنید. پس اگر شما نیز کنجکاو هستید و می خواهید از خواص پسته و بادام برای کبد چرب مطلع شوید ما را انتهای این مقاله همراهی کنید.

 

پیشنهاد خرید

رب انار ارگانیک (1000 گرم)

184,000 تومان184,000 تومانخرید و ثبت سفارش

کبد چرب : یکی از شایع‌ترین مشکلات کبدی

با توجه به آن چه که اشاره شد یکی از شایع ‌ترین مشکلات و بیماری هایی که برای کبد ایجاد می شود مسئله کبد چرب است. کبد یکی از مهم ترین اندام های بدن برای دفع سموم و مواد مضر است و به همین جهت سلامت و عملکرد درست آن اهمیت بالایی دارد. بیماری کبد چرب در اثر جمع شدن مقدار زیادی چربی در سلول های کبدی به وجود می ‌آید و این چربی های اضافی از عملکرد صحیح و درست کبد در دفع سموم جلوگیری می ‌کنند که می‌ تواند باعث بروز مشکل و بیماری در بدن فرد شوند. در میان مواد غذایی و خوراکی هایی که وجود دارند برخی از آن ها می ‌توانند جلوی بروز این مشکل را بگیرند و می‌ توان با مصرف آن ها در طول شبانه روز و قرار دادن این خوراکی ها در برنامه غذایی به سلامت سلول ‌های کبدی کمک کرد تا بتوانند وظیفه مهم خود را در دفع کردن سم های بدن به درستی انجام دهند.

 

آیا آجیل برای کبد چرب مضر است ؟

همان طور که گفته شد تجمع چربی در سلول های کبد می تواند باعث اختلال در کار این عضو شده و به اصطلاح باعث بروز بیماری کبد چرب شود که این مشکل به طور مستقیم با خوراکی هایی که مصرف می کنیم در ارتباط است. با بیان این موضوع شاید فکر کنید که آجیل ها و مغزهای آجیلی از چربی زیادی برخوردار هستند و این نگرانی برای شما ایجاد شود که مصرف آجیل های مختلف می ‌تواند باعث بروز بیماری کبد چرب شود. اما باید گفت که این باور غلط است و نه تنها آجیل ها عامل ایجاد کبد چرب نیستند ، بلکه فواید فراوانی برای بدن دارند که می ‌تواند حتی این مشکل را تا حد زیادی درمان کند. در نتیجه مصرف آجیل به دلیل داشتن ویتامین‌ها و مواد مغذی مغذی فراوان می تواند یک خوراکی مفید برای افراد مبتلا به کبد چرب باشد و به دفع سموم از بدن توسط کبد کمک کند.

 

پسته و ارزش غذایی آن

یکی از انواع پرطرفدار آجیل که جزو آجیل های درختی محسوب می شود پسته است. این محصول دارای فواید زیادی برای سلامتی بدن است و از جمله منابع غنی فیبر ، آنتی اکسیدان و پروتئین محسوب می شود. شاید شنیده باشید که مغزهایی مانند پسته چرب هستند و کالری زیادی را برای بدن تامین می کنند. ولی باید گفت که این باور درست نیست و این چربی نه تنها برای بدن مضر نیست بلکه می‌ تواند جلوی بروز بیماری ‌های قلبی را گرفته و حتی به شما در کاهش وزن نیز کمک کند. به طور کلی باید گفت که چربی موجود در پسته از نوع مفید و غیر اشباع است و در نتیجه چرب بودن مغز پسته مشکلی برای کبد ایجاد نمی کند.

خواص پسته برای کبد چرب

 • ارزش غذایی پسته :

پسته جز آجیل ‌های پر خاصیت است که مصرف آن مواد معدنی و ویتامین‌های فراوانی را برای بدن فرد به ارمغان می ‌آورد. برخی از مهم ترین این مواد مغذی عبارتند از :

 • کالری ؛
 • کربوهیدرات ؛
 • پروتئین ؛
 • قند ( از نوع بی ضرر ) ؛
 • منیزیم ؛
 • فسفر ؛
 • پتاسیم ؛
 • ویتامین B6 ؛
 • آنتی اکسیدان فراوان ؛
 • چربی غیر اشباع ؛
 • فیبر ؛
 • و … .

تمامی موارد گفته شده می تواند برای سلامتی بدن بسیار موثر باشد و در نتیجه مصرف پسته به تامین ویتامین ها و مواد معدنی برای بدن کمک شایانی خواهد کرد.

 

پسته احمد آقایی درجه یک خام (1000 گرم)

قیمت اصلی 890,000 تومان بود.قیمت فعلی 850,000 تومان است.

پسته اکبری شور دستچین زعفرانی (1000 گرم)

قیمت اصلی 990,000 تومان بود.قیمت فعلی 845,000 تومان است.

پسته فندقی شور ممتاز (1000 گرم)

قیمت اصلی 750,000 تومان بود.قیمت فعلی 690,000 تومان است.

پسته کله قوچی درجه یک و ممتاز (1000 گرم)

قیمت اصلی 990,000 تومان بود.قیمت فعلی 835,000 تومان است.

 

بادام و ارزش غذایی آن

از دیگر انواع مغزهای آجیلی که فواید زیادی برای بدن دارد و باز هم در گروه آجیل های درختی محسوب می‌ شود ، بادام است. مغز بادام نیز مانند مغز پسته جزو مغزهای آجیلی چرب محسوب می ‌شود ولی چربی آن از نوع مضر و بد نیست. این مغز پر طرفدار از طبع گرمی برخوردار است و مصرف آن به خصوص در فصل های سرد سال توصیه می شود. از بادام می توان به صورت یک آجیل یا حتی مخلوط در انواع دسرها و میان وعده ها نیز استفاده کرد و از این طریق تا حد بسیار زیادی به تامین آهن ، فسفر ، پتاسیم و ویتامین B در بدن کمک کرد.

خواص بادام برای کبد چرب

 • ارزش غذایی بادام :

بادام درختی یکی از انواع مختلف خانواده بادام است که دارای ویتامین ها و مواد معدنی فراوانی است که هر کدام از آن ها نقش مهمی در تامین سلامتی بدن بر عهده دارند. برخی از مهم ترین این مواد مغذی عبارتند از :

 • پروتئین ؛
 • کربوهیدرات ؛
 • فیبر ؛
 • چربی غیر اشباع ؛
 • قند ( از نوع بی ضرر ) ؛
 • کالری ؛
 • ویتامین E ؛
 • پتاسیم ؛
 • منیزیم ؛
 • ویتامین B ؛
 • آهن ؛
 • آنتی اکسیدان ؛
 • و … .

وجود این مواد مغذی و پر فایده در بادام باعث شده تا این محصول به یک خوراکی و آجیل مفید برای سلامتی بدن تبدیل شود و استفاده از آن در برنامه غذایی ضروری باشد.

 

بادام امریکای شور(1000گرم)

قیمت اصلی 775,000 تومان بود.قیمت فعلی 745,000 تومان است.

بادام سنگ (1000 گرم)

قیمت اصلی 145,000 تومان بود.قیمت فعلی 115,000 تومان است.

 

خواص پسته و بادام برای کبد چرب

با توجه به توضیحاتی که در رابطه با پسته و بادام و ارزش غذایی هر کدام بیان شد ، اکنون می ‌خواهیم اطلاعاتی در رابطه با خواص این دو مغز آجیلی برای کبد چرب بیان کنیم. مصرف پسته و بادام به دلیل داشتن چربی غیر اشباع و مفید ضرری برای سلامت کبد ندارد و اختلالی در عملکرد سم زدایی کبد ایجاد نمی کند. به طور کلی می‌ توان رابطه هر کدام از این دو محصول را با کبد چرب و درمان آن این گونه بیان کرد :

 • خواص پسته برای کبد چرب :

تحقیقات صورت گرفته در طب سنتی نشان می ‌دهد که یکی از روش های درمان برای گرفتگی کبد استفاده از پسته به صورت سالم یا حتی پودر شده است. از طرف دیگر پسته حاوی ترکیباتی است که می ‌تواند آنزیم های موثر در عمل سنتز چربی ها را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه با این کار جلوی ساخته شدن چربی اضافی در بدن و به خصوص کبد را بگیرد. همچنین باید گفت پسته حاوی فیبر فراوانی است که می ‌تواند در درمان کبد چرب بسیار موثر باشد. وجود مقدار زیاد فیبر باعث کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن در فرد می ‌شود که این موضوع نیز می تواند چربی های کبد را کاهش دهد. به این ترتیب اگر می خواهید به کبد چرب مبتلا نشوید یا حتی در صورت ابتلا آن را درمان کنید روزانه مقدار مشخصی مغز پسته مصرف کنید.

 • خواص بادام برای کبد چرب :

یکی از مواد غذایی و خوراکی هایی که می تواند به فرایند پاکسازی کبد کمک فراوانی داشته باشد ، مصرف بادام درختی است. پزشکان به افرادی که کبد چرب دارند توصیه می کنند که چربی‌ های مفید امگا ۳ مصرف کنند تا از این طریق چربی موجود در کبد آن ها به طور کامل پاکسازی شود. بادام درختی یکی از منابع غنی اسیدهای چرب مانند امگا ۳ است و به همین دلیل برای درمان کبد چرب بسیار مفید است. از طرف دیگر وجود مقادیر بالای ویتامین E در بادام درختی که نقش آنتی اکسیدانی در بدن دارد نیز باعث پاکسازی کبد می شود و برای این منظور بسیار مفید است و می تواند جلوی بروز این مشکل را بگیرد. برای دریافت این فواید و درمان کبد چرب شما می توانید روزانه حدود ۲۸ گرم یعنی تقریباً ۲۳ عدد از این مغز دانه آجیلی را مصرف کنید و از این طریق به راحتی باعث درمان کبد چرب یا حتی جلوگیری از ابتلا به این مشکل شوید.

 

نتیجه گیری

همان طور که در این مقاله اشاره شد ؛ از جمله مشکلات شایعی که این روزها افراد زیادی با آن درگیر هستند داشتن کبد چرب است. کبد یکی از اندام های داخلی مهم در بدن محسوب می شود که وظیفه دفع مواد مضر و سموم را از بدن بر عهده دارد. اگر چربی در سلول های کبد انباشته شود باعث می شود که در عملکرد کبد اختلال ایجاد شده و در نتیجه مواد مضر بدن دفع نخواهد شد. همه ما در طول شبانه ‌روز مواد و خوراکی هایی را مصرف می کنیم که هر کدام از آن ها اثراتی را برای بدن ما به همراه دارند. یکی از خوراکی های پر طرفدار آجیل ها هستند که بر خلاف آن چه تصور می شود نه تنها مضر نیستند بلکه مصرف درست و به اندازه آن ها فواید زیادی نیز برای سلامتی و عملکرد درست اندام های بدن به همراه دارد.

پسته و بادام آجیل های مفید و بسیار پر طرفدار هستند که برخی ممکن است به خاطر چربی این مغزها و داشتن مشکل کبد چرب از مصرف آن ها خودداری کنند. البته باید گفت با توجه به اطلاعات ارائه شده در این مقاله این باور کاملا غلط است و چربی موجود در پسته و بادام از نوع غیر اشباع و مفید برای بدن است و این محصولات به دلیل داشتن ویتامین ها و مواد معدنی فراوان نه تنها مشکلی برای کبد ایجاد نمی کنند ، بلکه می توانند به درمان کبد چرب نیز کمک کنند. در این مقاله سعی شد تا خواص پسته و بادام برای کبد چرب به طور کامل برای شما شرح داده شود تا بتوانید با خیال راحت این خوراکی ها و آجیل های مفید را مصرف کنید. شما می توانید برای خرید پسته و یا خرید بادام به فروشگاه اینترنتی خشکبار کشاورزی مراجعه کرده و محصولاتی با کیفیت و با قیمت مناسب را از این سایت خریداری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *